درمان شکستگی انگشت پا: آیا میتوان با شست پای شکسته راه رفت؟

شکستگی انگشت پا

شکستگی در ناحیه ی پنجه پا و انگشتان پا معمولا ناشی از ضربه و آسیب مستقیم به استخوان است. شکستگی های این ناحیه همچنین می توانند بر اثر بعضی فعالیت های مداوم نیز به وجود آیند. به این حالت شکستگی ناشی از فشار گفته می شود.شکستگی ها ممکن است باعث در رفتگی نشوند به این معنا که استخوان آسیب می بیند و می شکند ولی انتهای استخوان ها هنوز در محل خود قرار دارند. و یا در مواردی، آسیب می تواند باعث در رفتگی شود. همچنین شکستگی ها می توانند به دو نوع باز و یا بسته تقسیم شوند. در شکستگی های بسته، شکافی در پوست ایجاد نمی شود در حالیکه در شکستگی های باز پوست شکافته می شود.شکستگی های باز بسیار حساس هستند، به این دلیل که زمانی که پوست شکافته شده و باز می شود، باکتری ها می توانند وارد جراحت شده و استخوان را عفونی کنند. در این شرایط اقدامات سریعی باید انجام گیرد تا عفونت ایجاد نشود.

انگشت شصت، در حفظ تعادل و نحوه ی قرار گیری پای شما، نقش بسیار مهمی ایفا می کند. به همین دلیل تا زمانی که این انگشت آسیب نبیند، شما متوجه اهمیت آن نخواهید شد. راه رفتن بر روی انگشت شصتی که دچار شکستگی شده باشد بسیار دردناک است، به همین دلیل افرادی که در این شرایط به سر می برند، باید از ابزار های محافظتی استفاده کنند.

دکتر حمید روشندلجراح استخوان و مفاصل از بهترین جراحان استخوان است. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره02166595897 و 02166595896  تماس حاصل فرمایید.

آناتومی


آناتومی پا

پنجه ی پا از ۵ استوان متاتارسال و ۱۴ بند در انگشتان، تشکیل شده است. در هریک از انگشتان ۳ بند وجود دارد –بجز شصت پا که فقط ۲ بند دارد.تمامی استخوان های پنجه ی پا به گونه ای طراحی شده اند که در حین راه رفتن باید هماهنگ با یکدیگر عمل کنند. آسیب و شکستگی در هر یک از این استخوان ها باعث ایجاد درد شدید و تاثیر مستقیم در راه رفتن شما، خواهد شد.

انواع شکستگی پا


شکستگی پا

انواع شکستگی پا به صورت زیر دسته بندی میشود:

شکستگی انگشتان

با وجود اینکه انگشتان پا بسیار کوچک هستند، اما بروز آسیب در آنها می تواند به شدت دردناک باشد. شکستگی در انگشتان پا در بعضی موارد به دلیل آسیب مستقیم است، مثلا زمانی که یک جسم بسیار سنگین روی انگشتان شما بیافتد و یا انگشتان پای شما به طور ناگهانی به وسیله ی سختی، برخورد کنند. این آسیب همچنین می تواند در زمان هایی اتفاق بیافتد که به طور ناگهانی کناره ی پای شما به پایه ی یک وسیله، مانند مبل، برخورد می کند. در این هنگام انگشتان شما چرخیده و یا به شدت به سمت بیرون کشیده می شوند.بند پروگزیمال، نزدیک ترین بند انگشت به استخوان های متاتارسال است. چون طول این بند از دیگر بند های انگشت بیشتر است، احتمال وقوع شکستگی در این بند زیاد است. انگشتی که دچار شکستگی شده باشد متورم و حساس شده و تغییر رنگ میدهد. اگر این شکستگی با در رفتگی استخوان همراه باشد انگشت شما تغییر شکل می دهد.

شکستگی در متاتارسال

متاتارسال ها، استخوان های کشیده ای هستند که بین انگشتان و کف پای شما قرار گرفته اند. هر متاتارسال از ۴ قسمت تشکیل شده است:

 • سر – که با بند انتهایی انگشتان پا تشکیل مفصل می دهد.
 • گردن ‌‌‌‌ـ‌ـ قسمت باریک میان سر و محور
 • محورــ قسمت طویل استخوان
 • قاعده ــ که با کف پا تشکیل مفصل می دهد.

شکستگی در هر یک از این قسمت ها می تواند اتفاق بیافتد، اما در اکثر موارد، گردن و یا محور این استخوان ها دچار آسیب می شود. شکستگی های ناشی از فشار معمولا ترک های کوچکی هستند که در اثر فشار در سطح استخوان به وجود می آیند و با گذشت زمان بیشتر می شوند.شکستگی های ناشی از فشار معمولا بر اثر انجام فعالیت های تکراری و یا اعمال فشار بر پنجه پا، اتفاق می افتند. این نوع شکستگی معمولا در دونده ها و افرادی مانند فوتبالیست ها و بسکتبالیست ها ، که فعالیت ورزشی آنها باعث ایجاد ضربه و فشار سنگین به پا می شود، بروز می کند.فعالیت های پر فشار مانند دویدن باعث ایجاد شکستگی در متاتارسال ها می شود. این نوع شکستگی همچنین می تواند از تغییر ناگهانی نوع ورزش، و یا افزایش ناگهانی فعالیت ورزشی، به وجود آید.

شکستگی متاتارسال پنجم

متاتارسال پنجم، طویل ترین استخوان در قسمت کناری پای شما است. آسیب های وارده به این استخوان، با آسیب های ۴ متاتارسال دیگر متفاوت است.در اکثر موارد شکستگی در قاعده ی استخوان اتفاق می افتد. این شکستگی زمانی اتفاق می افتد که مچ پا به مقدار زیادی به سمت داخل یا خارج چرخیده باشد.در این نوع آسیب، تاندون متصل به قاعده ی ماتارسال پنجم، کشیده شده و استخوان را از محل خود خارج می کند. این شکستگی به عنوان شکستگی انفجاری نامیده می شود. همچنین به این شکستگی شکستگی رقص باله نیز گفته می شود و دلیل ان شباهت این شکستگی به حالت پای رقاصان باله است زمانیکه بر نوک انگشت شصت خود می ایستند.نوع دیگر شکستگی در متاتارسال پنجم، شکستگی عمودی و یا عرضی است که در محل اتصال قاعده و محور استخوان، اتفاق می افتد. به این نوع شکستگی، شکستگی جونز هم گفته می شود. به دلیل کمبود جریان خون در این قسمت، این نوع شکستگی معمولا بسیار سخت درمان می شود.

نشانه ها و عوارض شکستگی انگشتان پا چیست؟


زمانی که انگشت پای شما دچار شکستگی شود، شما با علائم زیر روبرو خواهید شد:

 • درد و التهاب انگشت
 • قرمزی یا کبودی
 • خشکی مفاصل
 • ورم

اقدامات اولیه


اگر احساس می کنید که انگشت پای شما دچار شکستگی شده است مهم ترین اقدام این است که هرچه سریعتر نزد پزشک روید. اگر شکستگی به درستی درمان نشود، می تواند عاملی برای ایجاد درد مزمن در پا و بروز آرتروز و دشواری در راه رفتن گردد.

قبل از معاینه پزشک باید اقدامات زیر را انجام دهید :

 • روی محل آسیب دیده یخ قرار دهید تا ورم و التهاب ان کاهش یابد.
 • تا جای ممکن پای خود را بالا نگه دارید و به حالت آویزان قرار ندهید.
 • وزن خود را روی پا وارد نکنید.
 • به آرامی پای خود را ببندید.

چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم؟


در صورت بروز علائم زیر سریعا با دکتر تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید:

 • بی حسی و مور مور شدن ناگهانی
 • زخم باز و خونریزی
 • افزایش ناگهانی ورم و درد
 • تب
 • عدم پیشرفت در روند درمان
 • ظاهر غیر عادی انگشت

بررسی های پزشک


بررسی های پزشک

بررسی های فیزیکی

پزشک درباره ی نحوه ی وارد شدن آسیب، نشانه ها و عوارض ناشی از آن از شما سوال می کند. سپس پای آسیب دیده را بررسی کرده و آن را با پای دیگرتان مقایسه می کند.

بعد از آسیب ممکن است پای شما ورم کرده و کبود شده باشد.

پزشک برای تشخیص، موارد زیر را بررسی می کند.

 • ورم
 • قرمزی و تغییر رنگ ـ پای شما ممکن است قرمز و یا کبود شده باشد
 • تغییر شکل
 • خراشیدگی و زخم ایجاد شده در پا
 • عدم وجود حس در پا ـ بررسی عصب های پا

آزمایشات تصویری

پزشک همچنین برای تشخیص شکستگی از تصویر برداری استفاده می کند.

 • اشعه ایکس: اشعه ایکس تصویری از ساختار بدن، مانند شکل استخوان ها را نمایش می دهد. عکسبرداری با اشعه ایکس معمولا در مطب پزشک قابل انجام است. اکثر شکستگی ها در این نوع عکسبرداری قابل تشخیص هستند. با این حال باز هم این احتمال وجود دارد که ترک خوردگی های بسیار کوچکی در سطح استخوان شما وجود داشته باشند که در تصویر برداری های اولیه قابل رویت نیستند. در مواردی که بر اثر فشار، شکستگی ایجاد شده باشد، معمولا شکستگی ها در چند هفته ی اول در این عکسبرداری قابل مشاهده نخواهند بود. تا زمانیکه که استخوان رو به ترمیم رفته و در اطراف استخوان آسیب دیده، حالتی به وجود آید که به آن پینه ی استخوانی گفته می شود.
 • ام آرآی: اگر پزشک به وجود شکستگی شک داشته باشد، و نتواند آن را در عکسبرداری با اشعه ایکس مشاهده کند، از شما می خواهد که ام آرآی انجام دهید. در این نوع عکسبرداری، از یک میدان مغناطیسی و امواج رادیویی برای تصویر برداری استفاده می شود. از آنجاییکه حساسیت تصویر برداری در ام آرآی بیشتر است، معمولا این روش در تشخیص ترک خوردگی ها بهتر عمل می کند. بر خلاف مورد قبلی، در ام آرآی از اشعه ی ایکس استفاده نمی شود. انجام ام آرآی تقریبا ۴۰ دقیقه زمان می برد و در مطب پزشک انجام نمی شود.

درمان


انتخاب روش درمان به دو عامل بستگی دارد:

 • محل آسیب دیدگی
 • نوع شکستگی

درمان شکستگی در انگشتان

در اغلب مواردی که انگشتان پا دچار آسیب شده باشند، با بررسی علائم و استفاده از برخی مراقبت ها می توان شکستگی را درمان کرد. ممکن است تا چند روز تحمل وزن برای انگشت آسیب دیده امر دردناکی باشد. با کاهش درد می توانید  به آرامی وزن خود را روی پای آسیب دیده قرار دهید. در این مدت بهتر است از کفش هایی که سایز آنها از پای شما بزرگتر است استفاده کنید.بانداژ کردن انگشت آسیب دیده به انگشت سالم مجاور خود می تواند در کاهش درد موثر باشد. اگر در رفتگی وجود داشته باشد پزشک باید استخوان را جا انداخته تا درد آن کمتر شود. در این حالت از بی حسی موضعی استفاده می شود و سپس دکتر انگشت را در محل اصلی خود قرار می دهد.

درمان شکستگی ها ی متاتارسال

شکستگی در متاتارسال معمولا با بالا نگه داشتن پا از سطح زمین و جلوگیری از اعمال وزن، بهبود می یابد. برای اینکار معمولا از گچ گرفتن و بستن آتل استفاده می شود و احتاجی به جراحی نخواهد بود.با این حال اگر چند متاتارسال هم زمان دچار شکسنگی شده باشند و پای شما از شکل اصلی خود خارج شده باشد، از جراحی استفاده می شود.برای انجام جراحی، پزشک شکافی در پای شما ایجاد خواهد کرد تا از طریق آن بتواند به استخوان های آسیب دیده دسترسی پیدا کند. سپس پیچ و گیره های مخصوصی را در پای شما قرار میدهد تا استخوان ها در حین بهبودی، در جای خود ثابت بمانند. این کار تثبیت داخلی استخوان نام دارد.ممکن است جراحی چند روز به تاخیر بیافتد تا زمانیکه ورم پای شما کم شود. اگر شکستگی شما همراه با شکاف و باز شدن پوست باشد، جراحی فورا انجام خواهد شد.

درمان شکستگی متاتارسال پنجم

در اکثر مواردی که شکستگی در این ناحیه اتفاق افتاده باشد، با کاهش فشار وزن، بهبودی صورت می گیرد. اگر آسیب شدید باعث در رفتگی و شکست این استخوان شود، احتایج به انجام عمل جراحی و تثبیت کردن استخوان از داخل و خارج خواهد بود.شکستگی جونز، احتیاج به زمان طولانی تری برای بهبودی خواهد داشت. در بعضی موارد، شکستگی جونز اصلا درمان نمی شود که به آن عدم جوش خوردگی می گویند. در این حالت معمولا برای درمان آسیب دیدگی انجام عمل جراحی توصیه می شود.

جراحی و دیگر روش های درمان

شکستگی های خطرناک معمولا با جراحی درمان می شوند. اگر شما دچار خرد شدگی استخوان انگشت پا شده اید نمی توانید با بانداژ کردن آن را درمان کنید. همچنین ممکن است که مجبور به گچ گرفتن پایتان شوید. این کار علاوه بر اینکه انگشت آسیب دیده را ثابت نگه می دارد، استقامت لازم را به پای شما می دهد تا در حین راه رفتن درد نداشته باشید.در موارد جدی تر معمولا برای درمان استخوان و یا استخوان ها، جراحی لازم خواهد بود. پزشک جراح در بعضی موارد ممکن است در داخل پای شما مهره و گیره قرار دهد تا استخوان به درستی بهبود یابد. این اجسام به طور دائمی در انگشتان شما خواهند ماند.

ورزش و فیزوتراپی برای توانبخشی شکستگی انگشتان پا

فیزیو تراپی انگشت شکسته، شامل انجام تمرینات مخصوص زیر نظر فیزیوتراپ، برای توانایی حرکت دادن و افزایش قدرت انگشت، خواهد بود.

بعضی از تمریناتی که فیزیوتراپ به شما توصیه خواهد کرد در زیر آمده است:

تمرین دامنه حرکتی

در این تمرین برای کشیدن مفصل آسیب دیده باید از دست خود کمک بگیرید. به آرامی انگشتان پای خود را به بیرون بکشید. این کار را آهسته انجام دهید. این تمرین را روزی ۳ بار و هر ابر ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

جمع کردن حوله

یک حوله را روی زمین قرار دهید. در حالیکه پاشنه ی پای خود را ثابت روی زمین نگه داشته اید، با جمع کردن انگشتان پا سعی کنید حوله را جمع کنید. ۱۰ تا ۲۰ بار این کار را انجام دهد. با گذشت زمان و افزایش قدرت انگشتان، می توانید همین حرکت را با استفاده از وزن بیشتر، مثلا قرار دادن یک کتاب روی حوله، انجام دهید.

افزایش انعطاف با حوله

روی زمین نشسته، یکی از پاهای خود را جمع کرده و دیگری را صاف روی زمین قرار دهید. حوله را دور پنجه ی پای خود انداخته و دو سر آن را در دست نگه دارید. سعی کنید با کشیدن حوله، پنجه ی پایتان را به سمت خود متمایل کنید. در حین انجام این حرکت زانوی خود را ثابت  نگه داشته و خم نکنید. این حرکت را ۳ بار انجام دهید و هر بار ۱۰ تا ۱۵ ثانیه نگه دارید.

در حالیکه کف پاهایتان را صاف روی زمین قرار داده اید باستید سپس پنجه ی یکی از پاهایتان را بالا ببرید. وزن را روی پاشنه ی پا قرار دهید و به آرامی انگشتان را پایین آورید تا کف پایتان دوباره به زمین بخورد. این حالت را ۵ ثانیه نگهدارید و ۳ تا ۱۰ بار تکرار کنید.

ایستادن روی انگشتان

از یک صندلی برای حفظ تعادل خود استفاده کنید. پشت صندلی بایستید. بدن خود را به سمت بالا بکشید و روی انگشتان خود بایستید. سعی کنید بدون کمک گرفتن از صندلی به حالت اولیه خود بازگردید. ولی در صورت نیاز تعادل خود را با کمک صندلی حفظ کنید. زمانیکه قدرت شما برای انجام این حرکت بیشتر شد، می تونید این حرکت را با استفاده از یک پا انجام دهید. این تمرین را روزی ۳ بار و هر بار ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

مدت زمان  بهبودی شکستکی انگشت پا


مدت زمان لازم برای بهبودی یک انگشت شکسته ممکن است بین ۴ تا ۸ هفته طول بکشد. شکستگی های متاتارسال معمولا ۶ تا ۸ هفته، زمان لازم دارند و این زمان در بعضی موارد ممکن است بیشتر نیز باشد. پزشک در معاینات بعدی، با استفاده از عکسبرداری توسط اشعه ایکس، روند بهبودی شما را بررسی کرده و اطمینان حاصل می کند که استخوان شما به درستی درمان شده باشد. حتی بعد از بهبودی کامل، ورم پای شما ممکن است تا ماه ها بعد نیز وجود داشته باشد و این امر باعث می شود که شما به راحتی نتوانید کفش مناسب پیدا کنید.پزشک به شما اطلاع خواهد داد که چه زمانی برای شروع ورزش و دیگر فعالیت ها مناسب خواهد بود. با این حال در صورت بروز هرگونه درد، باید پزشک خود را مطلع سازید. اگر فعالیت های خود را خیلی سریع از سر بگیرید، انگشتان شما در خطر آسیب دوباره، قرار خواهند گرفت.