گردن درد: از چه طریقی میتوان از گردن درد طولانی و عصبی رها شد؟

گردن درد

گردن درد اصطلاحی شناخته شده است که باعث ایجاد رنج و درد زیادی می‌شود. اگر تا به حال درد گردن را بر اثر بیماری یا وارد شدن ضربه‌ تجربه کرده باشید، شما هم با این اصطلاح در ارتباط هستید. اگر چه گردن، بسیار انعطاف پذیر است و تمام سر شما را نگه می دارد،  با این حال یکی از آسیب پذیرترین بخش های بدن است. گردن درد، وضعیت پزشکی شایعی است اما آیا می‌دانستید برخی از عوامل ایجاد گردن درد همین حالت نشستن نادرست یا عفونت هایی است که می‌توانند به مشکلات مزمن و طولانی مدتی منجر شوند؟ چه چیزی باعث ایجاد گردن درد می‌شود؟ این عوامل می‌توانند به برخی وضعیت‌های مرتبط خلاصه شوند و بیشتر عادات روزانه‌تان که ناخودآگاه انجام می‌دهید را دربرگیرند.

علائم اصلی گردن درد، داشتن درد است و اغلب با کاهشی در محدوده حرکتی آن همراه است. اگرچه معمولا فرد پس از بروز آسیب، بلافاصله احساس درد می‌کند اما پیش می‌آید که فردی در لحظات اولیه احساس درد و ناراحتی نداشته باشد، چون گاهی التهاب ممکن است به آرامی ایجاد شود. احساس درد بلافاصله پس از آسیب، می‌بایست به عنوان پرچم قرمزی مورد توجه قرار گیرد که نشان می‌دهد آسیب وارده ممکن است از آن چیزی که تصور می‌کنیم شدیدتر باشد. گفته‌ای قدیمی هست که می‌گوید پس از بروز واخوردگی گردن، بیمار آن روزی که آسیب دیده است خوب به نظر می‌رسد اما صبح روز بعد با درد و کاهش محدوده حرکتی در گردنش بیدار می‌شود.

دکتر حمید روشندل جراح استخوان و مفاصل، از جراحان موفق در زمینه عمل گردن و کمر می‌باشند. جهت کسب
اطلاعات بیشتر با شماره های 02166595897 و 02166595896   تماس حاصل نمایید.

دلایل و علائم گردن درد


دلایل و علائم گردن دردگردن درد بسیار شایع است. تخمین زده شده که بسیاری از مردم حداقل یک بار در زندگی‌شان از گردن درد و کمر درد رنج برده‌اند. هنوز متقاعد نشده اید؟ امروزه گردن درد 45 درصد از کارگران را تحت تاثیر قرار می‌دهد، و به یکی از دردهایی تبدیل شده که بیشترین زیان اقتصادی را ایجاد کرده است. همچنین یکی از شایع ترین دلایلی است که به خاطر آن مردم به پزشک مراجعه می‌کنند، اما بیشتر مردم هنوز متوجه نیستند که چگونه خودشان باعث ایجاد گردن درد می‌شوند. عادات زیادی هستند به گردن درد می‌انجامد، پس دانستن این عوامل اولین گام برای کاهش این درد است.

انواع مختلفی از اختلالات و بیماری‌ها هستند که می‌توانند باعث ایجاد گردن درد مزمن شوند. بسیاری از این علائم به بافت‌های ناحیه گردن مربوط می‌شوند. برخی اختلالات شامل مننژیت، آرتروز ، خرابی دیسک بین مهره ای (ِDDD) و سرطان هستند. آسیب هایی همچون کشیدگی ماهیچه، واخوردگی گردن، یا فتق دیسک هم می‌توانند مشکلات طولانی مدتی ایجاد کنند.

علائم اصلی گردن درد شامل موارد زیر می‌شود:

 • درد ماهیچه
 • خشکی گردن
 • افزایش درد هنگام ماندن در وضعیتی ساکن (هنگام رانندگی یا استفاده از کامپیوتر)
 • درد گلو
 • آسیب‌پذیری
 • سردرد

در بسیاری از موارد، مراقبت از خود به مدت دو تا سه هفته می‌تواند درد گردن ملایم تا متوسط را برطرف کند. این مواقبت‌ها می‌تواند شامل انجام حرکات کششی گردن، کیسه گرما، و بالش گردن باشد. اما همچون همیشه، اگر احساس می‌کنید هر یک از این مشکلات را دارید، لازم است با یک پزشک متخصص صحبت شود. اگر درد شما شدید بود و یا به مدت چند روز ادامه داشته باشد و از میزان درد کاسته نشود، و یا اگر در بال یا پاهایتان احساس مور مور شدن، ضعف یا بی‌حسی داشته باشید، می‌بایست سریعا به پزشک مراجعه کنید.

این یکی از شایع ترین عوامل ایجاد گردن درد است، از آنجا که با آسیب رسیدن به ماهیچه‌ها و بافت‌های گردن همراه است. به ویژه اغلب با آسیب دیدگی در ماهیچه بالابرنده کتف هم همراه است؛ مجموعه ماهیچه ای که  در پشت و کنار گردن قرار گرفته و گردن را به شانه ها وصل می‌کنند. این آسیب می‌تواند به شکل‌های مختلفی ایجاد شود که بسیاری از آن ها حین انجام کارهای روزانه رخ می‌دهند.

حالت نشستن نادرست، دلیل اصلی بروز این مشکل است. حالت نشستن نادرست شامل دولا شدن هنگام نشستن یا حین استفاده از کامپیوتر است. پایین انداختن مداوم سر و نگاه کردن به گوشی‌های هوشمند هم می‌تواند مشکل ساز باشد، آن‌قدر که برای آن اسم هم گذاشته اند: Text Neck (درد گردن ناشی از موبایل).

قرار گرفتن گردن در حالتی نامناسب به هنگام خواب هم می‌تواند باعث ایجاد درد زیادی شود. این شبیه حالتی است که به هنگام بیداری، گردنتان را در حالتی غیرطبیعی به مدتی طولانی نگه می‌دارید، یا شبیه زمانی که تلفنی صحبت می‌کنید و آن را بین گردن و شانه‌تان قرار می‌دهید.

حادثه‌های ناشی از ورزش شامل اعمال فشار یا وارد شدن ضربه به سر هم می‌تواند منجر به آسیب‌دیدگی شود. این مساله می‌تواند شامل فعالیت‌های دیگری هم شود، همچون حرکت دادن مکرر سر به عقب و جلو هنگام شنا کردن.

یکی دیگر از عوامل شایع در ایجاد گردن درد زمانی رخ می‌دهد که سر و گردن فرد با سرعت و نیروی زیادی به سمت عقب و جلو پرت می‌شود، به این اتفاق واخوردگی گردن می‌گویند. دلیل عمده بروز واخوردگی گردن، تصادفات رانندگی می‌باشد. البته در مصدومیت‌های ورزشی، تعرض و دیگر اتفاقات آسیب‌زا هم رخ می‌دهد.

واخوردگی گردن، اختلالی است که می‌تواند بین افراد مختلف، بسیار متفاوت باشد. بسیاری از کسانی که از این مشکل رنج می‌برند، با درمان‌های گردن درد ملایم، تمرینات و دیگر روش های درمانی پس از چند ماه زود خوب می‌شوند. البته مواردی هم هستند که درد و دیگر علائم ایجاد شده ناشی از واخوردگی گردن، به وضعیتی وخیم منجر می‌شود.

علائم واخوردگی گردن شبیه علائم گردن درد است، اما می‌تواند شامل تار شدن دید، زنگ زدن گوش، مشکلاتی در حافظه، اختلال در خواب، مشکل در تمرکز، و افسردگی هم شود. این وضعیتی جدی است که می‌بایست سریعا بررسی شود، چون شکستگی و آسیب دیدگی بافت می‌تواند منجر به مشکلی اساس شود.

بافت موجود در بین استخوان های گردن، دیسک‌هایی بین مهره‌ای هستند. این بافت‌ها از بخشی مرکزی و نرم ساخته شده اند که پوششی خارجی و محکم‌تر اطراف آن را گرفته است. این بافت بین هر استخوان ستون فقرات شما، مفصلی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود ستون فقرات بتواند حرکت کند. عامل اصلی ایجاد دیسک گردن، کاهش انعطاف پذیری است که با افزایش سن بروز می‌کند. رباط‌های درون گردن که این دیسک‌ها را پوشانده‌اند، رفته رفته ضعیف شده و آسیب پذیر می‌شوند.

این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که ماده نرم درون یکی از دیسک‌های گردن، به بیرون می‌ریزد و باعث تحرک شدن یکی از عصب‌های ان ناحیه می‌شود. این اتفاق در گردن باعث ایجاد درد می‌شود، که این درد می‌تواند به بخش‌های دیگر بدن همچون کمر، بال و پاها هم برسد. این مشکل می‌تواند بسیار جدی باشد. اگر در بال هایتان احساس سستی یا مور مور شدن دارید، می‌بایست سریعا به پزشک مراجعه کنید.

شروع این عفونت ممکن است شبیه به علائم بیماری‌های شبه آنفلانزایی باشد، و تا رشد کامل بیماری ممکن است چند ساعت یا چند روز طول بکشد. اگرچه این مساله عاملی شایع برای گردن درد نیست، ولی مهم است که مورد توجه قرار گیرد چون می‌تواند بسیار کشنده باشد. این بیماری می‌تواند در شکل‌های مختلفی همچون ویروسی و باکتریایی ایجاد شود. شکل ویروسی آن شایع‌تر است، اما ملایم‌تر بوده و معمولا خودش از بین می‌رود.

مننژیت باکتریایی می‌تواند بیماری بسیاری جدی باشد که نیاز به مراقبت‌های سریع پزشکی دارد. مننژیت باکتریایی در صورت درمان نشدن می‌تواند منجر به آسیب مغزی دائمی و یا حتی مرگ شود، بنابراین در صورت بروز ناگهانی تب شدید همراه با گردن درد و خشکی گردن، استفراغ یا سردرد، توصیه می‌شود حتما مراقبت‌های پزشکی صورت گیرد.

این بیماری به باریک شدن فضاهای باز بین استخوان‌ها در ستون فقرات به ویژه در ناحیه گردن اشاره دارد. علائم این اختلال هم می‌تواند در بین افراد مختلف بسیار متفاوت باشد. در برخی افراد بدون هیچ علائمی ایجاد می‌شود، در افراد دیگر هم با احساس درد، مور مور شدن، بی‌حسی در موارد شدید، و ایجاد مشکلاتی در مثانه یا روده‌ها همراه است.

تنگی کانال گردنی معمولا بر اثر بالا رفتن سن ایجاد می‌شود، همان‌طور که کهولت سن می‌تواند باعث تشکیل زائده‌های استخوانی شود. رباط‌های زخیم شده هم می‌توانند باعث ایجاد این مشکل شوند، چون با گذشت زمان ممکن است خشک شده و به سمت کانال نخاع بیرون بزنند. آسیب اصلی آن می‌تواند به عاملی برای جابه جایی یا شکستگی یکی از مهره‌ها تبدیل شود. تورم بافت‌های موضعی ناشی از جراحی هم می‌تواند به نخاع  و عصب‌های مرتبط فشار وارد کند.

عادات روزانه‌ای که باعث ایجاد گردن درد می‌شوند 


عادات روزانه‌ای که باعث ایجاد گردن درد می‌شوندبیشتر ما می‌دانیم که ممکن است بر اثر مصدومیت های ورزشی یا بیماری‌های مشخصی دچار گردن درد شویم، اما شاید تعجب کنید که عادات روزانه‌ای هم هستند که باعث ایجاد گردن درد می‌شوند. چیزهای ساده مختلفی که به آن‌ها فکر هم نمی‌کنید می‌توانند باعث ایجاد گردن درد شوند؛ عاداتی همچون استفاده از گوشی هوشمند یا رایانه، کتاب خواندن یا حتی تلویزیون نگاه کردن.

دلیل اصلی این که در زندگی روزمره دچار گردن درد می‌شویم، استفاده بیش از حد از ماهیچه‌های گردن است. نشستن یا ایستادن در وضعیتی نادرست یا به مدت طولانی بی حرکت ماندن در وضعیتی ثابت می‌تواند به ماهیچه‌های گردن فشار وارد کند. موادی هم هستند که می‌توانند مشکلات مختلفی را به رباط ها و دیسک‌های گردن شما وارد کنند. اگرچه مصدومیت، وضعیت‌های مرتبط و بیماری‌ها می‌توانند باعث ایجاد گردن درد شوند، اما بیشتر به نظر می‌رسد که یکی از این عادات و سبک زندگی است که منجر به گردن درد می‌شود.

بسیاری از مردم از وضعیت نشستن نادرست رنج می‌برند، که می‌تواند منجر به درد شدیدی در گردن شود. عامل بزرگی از نشستن نادرست در دنیای امروز به خاطر کامپیوترها و شیوه‌ استفاده ما از آن است. صندلی‌های استفاده شده در دفاتر و خانه‌ها به ندرت طوری طراحی شده باشند که با خمیدگی S مانند ستون فقرات مطابقت کنند و این باعث می‌شود بیشترمان هنگام نشستن روی صندلی خم شویم. این خم شدن فشار اضافه بیشتری به گردن و ستون فقرات وارد می‌کند و منجر به التهاب، خشکی و درد می‌شود.

یک روز نشستن در وضعیتی نامناسب احتمالا منجر به دردی مزمن نمی‌شود. اگرچه نشستن مداوم در وضعیتی خمیده، آسیب‌هایی جدی در طولانی مدت ایجاد خواهد کرد. سعی کنید از صندلی‌هایی که بخش پشتی مناسب و استراحتگاه دست داشته باشند استفاده کنید. همیشه مانیتور را هم‌راستای خط دیدتان قرار دهید تا لازم نباشد مداوم بالا یا پایین را نگاه کنید.

اضطراب یکی از آن چیزهایی است که هر جا صحبت از درد و دلایل آن می‌شود، حضور دارد. اضطراب همچنین باعث انقباض و فشردگی ماهیچه ها شده و منجر به درد و خشکی عضلات می‌شود. اضطراب اغلب در گردن و شانه‌ها هم ظاهر می‌شود.

همیشه بهتر است که در روز کمی ریلکس کنید. مدیتیشن داشته باشید یا به سرگرمی آرامش بخشی بپردازید. با هر روشی که باشد، دور کردن اضطراب در کل مفید خواهد بود و همچنین کمک می‌کند بتوانید از عادات دیگری هم که باعث ایجاد گردن درد می‌شوند خودداری کنید. با انجام حرکات کششی هم می‌توانید میزان اضطراب را کاهش دهید.

سیگار کشیدن به اندازه کافی آثار مخرب دارد، به هر حال گردن درد هم به لیست مضرات آن اضافه شده است. یکی از دلایل اصلی آن، این است که سیگار کشیدن باعث خشک شدن دیسک‌های گردنی در ستون فقرات می‌شود و منجر به افزایش تحلیل رفتن بافت‌ها می‌شود که به صورت طبیعی با بالا رفتن سن رخ می‌دهد. سیگار کشیدن همچنین خطر بروز بیماری‌های مشخصی همچون بیماری های میکروواسکولار را تا حد زیادی افزایش می‌دهد، که می‌تواند به عروق خونی موجود در ناحیه دیسک های گردنی آسیب وارد کرده و منجر به کاهش مواد مغذی در قسمت بالای ستون فقرات شود.

تحقیقات زیادی صورت گرفته است که نشان می‌دهند چگونه سیگار کشیدن روی همه چیز از گردن و کمردرد گرفته تا ریه‌ها، پوست، و مو تاثیر می‌گذارد. ترک سیگار می‌تواند تاثیر زیادی بر بهبود سلامتی تان داشته باشد، پس بهتر است که راهی برای ترک آن پیدا کنید.

حالت خوابیدن هم یکی از عادات اصلی است که باعث گردن درد می‌شود. شما می توانید برای جلوگیری از این مشکل‌ها به پشت یا به پهلو بخوابید. کسانی که به شکم می‌خوابند خبرهای بدی در انتظارشان است، چون این حالت خوابیدن تاثیرات بدی رو گردن می‌گذارد. وقتی که روی شکم می‌خوابید، مجبور می‌شوید گردنتان را به سمتی بچرخانید، این باعث می‌شود روی عروق شما فشار وارد شده و نهایتا منجر به گردن درد شدیدی شود.

اگر خواب مناسبی ندارید، این مساله می‌تواند منجر به هر نوع دردی شامل گردن درد شود. برای کسانی که در خوابشان دچار مشکل هستند، معمولا احساس دردی کلی در بدنشان خواهند داشت. این افزایش درد هم خود منجر به مشکلات بیشتری در خواب می‌شود، پس یک چرخه‌ای از درد وزیان می‌تواند ایجاد شود.

هشیار باشید و عادات خوابتان را بررسی کنید. موارد زیر تمرینات خوبی هستند:

 • با برنامه منظمی بخوابید و از خواب بیدار شوید.
 • از خوردن کافئین خودداری کنید.
 • مرتب تمرینات ورزشی انجام دهید.
 • قبل از خواب از گوشی و تکنولوژی‌های دیگر استفاده نکنید.

گردن درد ناشی از پیام نوشتن با گوشی آن‌قدر شایع شده است که برایش اسم هم انتخاب کرده اند: text neck. شناسه‌ی این وضعیت، به کار گرفتن بیش از حد گردن برای نگاه کردن به گوشی هوشمندتان است. چه درحال گشت و گذار در اینترنت باشید چه مشغول ارسال پیام، چسباندن چانه‌تان به قفسه سینه حین استفاده از گوشی هوشمند، می‌تواند به گردنتان آسیب جدی وارد کند. این یکی از رفتارهای اصلی است که باعث ایجاد گردن درد می‌شود.

اگر گردن درد در حال ایجاد شدن است، سعی کنید از گوشی هوشمندتان فاصله بگیرید. می‌توانید هنگام استفاده از گوشی آن را هم‌سطح با چشمتان نگه دارید، یا حرکات کششی مربوط به گردن انجام دهید تا کمی از فشاری که به عضلات گردنتان وارد می‌شود را کاهش دهید.

بسیاری از افراد، از کیف یا کوله پشتی برای حمل وسایل مختلفی همچون لپ‌تاپ، دفتر و کتاب استفاده می‌کنند. متاسفانه وقتی این وسایل زیادی سنگین باشند، می‌توانند باعث ایجاد گردن درد و کمردرد شوند. وقتی چیزی که حمل می‌کنید سنگین باشد، شما را از حالت راه رفتن طبیعی‌تان خارج می‌کند، تعادل شما را از بین برده و باعث افزایش فشار بر یک سمت از بدن می‌شود.

کیف های سنگین، وزن و فشاری اضافه بر ماهیچه‌های شانه و گردنتان وارد می‌کند و نهایتا باعث ایجاد خشکی و درد زیادی در این ناحیه‌ها می‌شود. با بیرون آوردن اقلام غیرضروری، وزن کیف‌تان را پایین بیاورید. شما همچنین می‌توانید هر چند وقت یک بار کیف را روی شانه‌هایتان جابه جا کنید تا وزن روی شانه‌ها متعادل شود و ماهیچه‌ها در هر سمت به یک اندازه درگیر شوند.

درمان درد مزمن گردن 


درمان گردن درد مزمن با توجه به دلیل بروز آن، متفاوت است. برخی افراد با برخی تغییرات در سبک زندگی می‌توانند آن را کنترل کنند، در حالی که برخی افراد دیگر ممکن است نیاز به درمان‌های پیچیده‌تری همچون جراحی داشته باشند. موارد زیر چند گزینه درمانی هستند که برای درمان گردن درد مزمن به کار گرفته می‌شوند:

از کارهایی که به گردنتان فشار وارد می‌کند، همچون برخی ورزش‌ها و فعالیت‌های فیزیکی خودداری کنید.

یخ میزان ورم را کاهش می‌دهد، و گرما هم به کاهش خشکی عضلات کمک می‌کند. معمولا تا 24 ساعت پس از وارد شدن آسیب، استفاده از یخ پیشنهاد می‌شود، اما اگر گردن درد مزمن شما بر اثر التهاب در دیسک‌های‌تان یا بر اثر آرتروز بوده باشد، وقتی که افزایش درد شروع می‌شود، یخ می‌تواند مفید باشد. برخی افراد تنها از یخ استفاده می‌کنند، برخی دیگر هم تنها از گرما، و برخی هم از یخ و گرما به صورت متناوب و هر یک به مدت کمتر از 20 دقیقه استفاده می‌کنند.

الکتروتراپی TENS درمانی غیرتهاجمی، غیردارویی است که برای ایجاد تداخل در پیام‌های دردی که به مغز شما ارسال می‌شود، از جریان الکتریکی ملایمی استفاده می‌شود. قبل از این‌که در خانه اقدام به درمان با TENS کنید، حتما این مساله را با پزشک‌تان در میان بگذارید.

در دسترس ترین و مقرون به صرفه‌ترین درمان اولیه برای درد عضلات گردن و کمر، درمان و تسکین درد با داروهای بدون نسخه است. دوره کوتاهی استفاده از دوز توصیه شده‌ای از آسپیرین، استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (ادویل یا مورتین) می‌تواند به کاهش درد کمک کند، در نتیجه می‌توانید برخی از فعالیت‌های روزمره‌تان را ادامه دهید. بازگشت به حالت عادی روزانه‌تان در سریع‌ترین زمان ممکن، مهمترین گامی است که برای رسیدن به بهبودی بر‌می‌دارید. بسیاری از افراد از مصرف هیچ نوع دارویی خوششان نمی‌آید، اما استفاده کوتاه مدت از داروهای مسکن بدون نسخه یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) می‌تواند مفید باشد. اگر درمان دارویی درد شما را کاهش داد، احتمالا کم کم میزان دامنه تحرکتان هم شروع به افزایش می‌کند. این اتفاق هرچه زودتر رخ دهد، شما هم زودتر می‌توانید یک دوره درمانی جدی‌تری را شروع کنید. اگر درد به میزان قابل توجهی مانع تحرکات شما می‌شود و فکر می‌کنید به داروهای مسکن نیاز دارید، دارو مصرف کنید. خودداری از مصرف دارو و تحمل درد تنها باعث طولانی‌تر شدن دوره درد می‌شود و بهبودی را به تاخیر می اندازد. ریسک ایجاد آسیب بافتی طولانی مدت و دردهای مزمن، بسیار بدتر است از عوارض جانبی کوتاه مدت ناشی از درمان‌های دارویی.

گردنبندی که سر شما را محکم نگه دارد، فشار را از روی گردن شما برمی‌دارد.

فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند گردنتان را بکشید، و میزان توان گردن و شانه هایتان را افزایش دهید. فیزیوتراپیست هم می‌تواند حالت نشستن‌های شما را ارزیابی کند تا اگر این مساله باعث گردن درد شما شده باشد، برای بهبود شیوه نشستن و ایستادن تان، تمریناتی را به شما بدهد.

در پایین چند تمرین بسیار خوب برای گردن درد معرفی می‌شود که همراه با بهبود حالت نشستن می‌تواند از درد شما بکاهد.

عقب کشیدن گردن 

عقب کشیدن گردن

به صورت قائم بنشینید به طوری که وزنی مساوی روی استخوان های نشیمنگاهی وارد شود. به هنگام تنفس دم، سرتان را به عقب بکشید، به آرامی چانه‌تان را فشار دهید، جمجمه تان را به سمت سقف، بالا ببرید. کمی صبر کرده و به همراه بازدم ریلکس کنید. این تمرین کمک می‌کند سر روی شانه، در جای مناسب خود قرار بگیرد. همچنین با بالا کشیدن جمجمه، باعث کشیده‌تر شدن ستون فقرات گردنی می‌شود. این تمرین معمولا در بیشتر وضعیت‌ها قابل تحمل است اما اگر نمی‌توانید ان را در حالت نشسته تحمل کنید، می‌توانید آن را در حالت درازکش انجام دهید. این حرکت را ده بار و دو بار در روز تکرار کنید.

عقب کشیدن گردن همراه با چرخش

عقب کشیدن گردن همراه با چرخش

به صورت قائم بنشینید به طوری که وزنی مساوی روی استخوان‌های نشیمنگاهی وارد شود. همان فرایند عقب کشیدن گردن را انجام دهید، همان وضعیت را نگه داشته و تا جایی که می‌توانید سرتان را به سمت راست بچرخانید. لحظه ای صبر کنید و به حالت عادی بازگردید. دو بار در روز این عمل را ده بار به سمت راست و چپ انجام دهید. این تمرین به بهبود توانایی شما برای چرخش سرتان به طرفین کمک می‌کند. این تمرین باعث انعطاف ماهیچه‌های نردبانی (اسکالن) و ماهیچه جناغی پستانکی می‌شود. اگر نشسته برایتان دردآور است می‌توانید در حالت درازکش آن را انجام دهید.

عقب کشیدن گردن همراه با خم کردن به طرفین 

عقب کشیدن گردن همراه با خم کردن به طرفین

به صورت قائم بنشینید به طوری که وزنی مساوی روی استخوان های نشیمنگاهی وارد شود. عمل عقب کشیدن گردن را انجام دهید و در همان وضعیت نگه داشته و سرتان را به سمت راست تا جایی که می‌توانید خم کنید. اندکی صبر کرده و به حالت عادی بازگردید. روزی دو بار و ده بار به سمت چپ و راست این تمرین را انجام دهید. این تمرین میزان توانایی شما برای خم کردن سرتان به طرفین را افزایش می‌دهد. این کار باعث انعطاف ماهیچه ذوزنقه‌ای بالایی می‌شود. اگر در حالت نشسته برایتان دردآور است آن را در حالت درازکش انجام دهید.

گاهی تمرینات کافی نیستند و برای رفع چسبندگی ماهیچه‌ها و رباط‌ها و بازگشت میزان آزادی عمل مفصل‌ها به حالت عادی‌شان، روش‌های درمانی دیگری نیاز هستند. این تمرینات را ده بار و دو بار در روز تکرار کنید. اگر هنوز هم درد دارید می‌توانید با تماس با شماره 02166595897 و 02166595896    وقت ویزیت بگیرید.

تمرینات تمدد اعصاب یا ریلکسیشن 

اگر اضطراب شدید باعث بروز درد در گردن‌تان شده است، تمرینات تمدد اعصاب همچون مدیتیشن و یوگا می‌تواند به شما برای کنترل میزان اضطراب‌تان کمک کند، بنابراین گرفتگی ماهیچه های گردن و کمر رخ نمی دهد.

تزریق استروئید 

تزریق استروئید

اگر گردن درد شما ناشی از آرتروز باشد، پزشک ممکن است برای کاهش التهاب، تزریق استروئید به درون مفاصل گردن را پیشنهاد کند. جهت آماده شدن برای تزریق استروئید گردنی، از شما خواسته می‌شود که روی شکم دراز بکشید. سپس پزشک ناحیه اطراف محل تزریق را بی‌حس می‌کند. با استفاده از ایکس-ری و فلوئوروسکوپی، مکان دقیق سرنگ در فضای اپیدورال را تعیین می‌کند. وقتی که سرنگ کاملا در جای مناسب قرار گرفت، پزشک محلول استروئید کورتیزون را تزریق می‌کند. این روش درمانی برای کاهش التهاب انجام می‌شود که در نتیجه می‌تواند دردهای عصبی را کاهش دهد.

جراحی 

جراحی گردن معمولا به خاطر یکی از دلایل پایین انجام می شود:

 • برای تسکین درد ناشی از ریشه‌های عصب‌ های نخاعی که یک زایعه استخوانی یا بخش‌هایی ناشی از فتق یا دررفتگی دیسک به آن فشار آورده باشند، وضعیتی که به آن رادیوکولوپاتی می‌گویند. با این کار، بیش از 90 درصد افرادی که دچار فتق دیسک هستند، تسکین کامل می‌یابند و یا دردشان کاهش زیادی خواهد یافت.
 • برای برداشتن فشار ناشی از ضایعات استخوانی روی نخاع. به این وضعیت تنگی مجرای نخاعی می‌گویند. این مساله جراحی پیچیده تری را می‌طلبد و میزان موفقیت آمیز بودن آن بسته به عوامل موثر، 50 تا 90 درصد است.
 • جلوگیری از ساییدگی مهره‌ها بر اثر بیماری‌های دیسکی فرساینده که باعث ایجاد گردن درد ناشی از عصب‌های آسیب دیده‌ می‌شود.