گردن بند طبی: استفاده از بریس طبی برای کاهش دادن درد و آسیب گردن

گردن-بند-طبی

متخصص ارتوپد ممکن است استفاده از گردن بندهای طبی یا بریس‌ها را پس از آسیب‌دیدگی ستون فقرات یا انجام عمل جراحی به شما توصیه کند. یک بریس یا گردن بند طبی سه کار انجام می‌دهد:

 • ثابت نگه داشتن ستون فقرات در دوران بهبودی
 • ثابت نگه داشتن محل آسیب‌دیده
 • کنترل درد با محدود کردن حرکات

بریس‌ها که به آنها گردنبند طبی نیز گفته می‌شود از مواد مختلفی مانند پارچه نخی یا پلاستیکی کشی، فوم‌های لاستیکی و پلاستیک‌های قالبی ساخته می‌شوند. بریس‌ها را می‌توان برای هر قسمتی از ستون فقرات به کار برد (ستون فقرات گردنی، صدری، کمری و استخوان خاجی) و به نام همان محل مورد استفاده نیز نامیده می‌شوند. برخی از بریس‌های متداول ستون فقرات عبارتند از:

 • گردنی (مانند میامی جی، فیلادلفیا کولار)
 • گردنی صدری (مانند مینروا، اس او ام آی)
 • حلقه هاله (مانند برمن، پی‌ام تی)
 • صدری کمری و خاجی (تی آل اس او)
 • کمری  خاجی (آل اس او)

پیروی از دستورالعمل‌های پزشک در مورد مدت و نحوه استفاده از بریس‌ها به خصوص در زمان خوابیدن، دوش گرفتن و انجام برخی فعالیت‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

اگر شما در حال مبارزه با دردهای مزمن ناشی از آسیب‌دیدگی‌ها یا وضعیت‌های نامناسب بدنی هستید، استفاده از گردن بندهای طبی می‌تواند به شما در کاهش این درد کمک کند. 7 مهره در گردن، ستون فقرات گردنی را تشکیل می‌دهند و منبع بیشترین عارضه‌هایی هستند که باعث ایجاد گردن درد در افراد سالمند می‌شوند. گردن بند طبی مناسب به ثابت نگه داشتن گردن و محدود کردن حرکات دردناک کمک می‌کند. این گردن بندهای طبی به تراز شدن دوباره مهره‌ها و ترمیم وضعیت‌های نامناسب بدن و در نتیجه کاهش درد و فشار کمک می‌کنند.

اگر شما عزیزان از مشکلات و آسیب‌های گردن رنج می‌برید می‌توانید از دکتر حمید روشندل، متخصص ارتوپد، درباره گردنبند طبی مناسب بیماری‌تان و نحوه استفاده از آن مشورت بخواهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02166595897 و 02166595896   تماس حاصل فرمایید.

مزایای استفاده از گردن بندهای طبی


در محیط‌های پر سرعت، جابجایی روزانه به سمت عقب و جلو، عوارض شدید بر سلامت فرد دارد. بسیاری از افراد میانسال به دلیل پیروی از یک سبک زندگی بی تحریک از درد گردن در پایان یک روز کاری خسته‌کننده شکایت دارند. با این که بالش‌های متعددی برای رهایی از درد عوض کرده‌اید اما درد هنوز برطرف نشده است. افسوس، اگر این افراد از گردن بندهای طبی استفاده می‌کردند اوضاع تغییر می‌کرد. گردن بندهای طبی یک ابزار پزشکی موقتی هستند که از گردن فرد در دوران بهبودی محافظت کرده و درد پس از آسیب‌دیدگی را کاهش داده و باعث راحتی و آرام شدن گردن می‌شوند. اساساً کارکنان اورژانس، پزشک عمومی و مردم به خصوص آنهایی که دچار کشیدگی عضلانی در گردن می‌شوند یا سر و گردن آنها آسیب دیده است یا بیماری‌های دیگری دارند از این گردن بندها استفاده می‌کنند. برای بهبودی حداکثری و کاهش هر چه بیشتر درد، باید از گردن بندهای طبی به طور صحیح استفاده کنید. یک گردن بند طبی خوب، حرکات گردن را کاهش داده و باعث راحتی بیشتر گردن نیز می‌شود. در اینجا به برخی از مزایای استفاده از گردن بندهای طبی اشاره می‌کنیم:

گردن درد یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در دنیا است. گردن درد یک تجربه پیچیده و ذهنی است که بیشتر افراد مبتلا به بیماری‌های عضلانی اسکلتی آن را تجربه می‌کنند. حدود 90 درصد از گردن دردها به دلیل کشیدگی‌ها، فشارهای مزمن و آسیب‌دیدگی‌های مکرر یا حاد گردن به وجود می‌آیند. اگر فرد از گردن درد شدید رنج می‌برد، توصیه می‌شود که با یک پزشک آموزش‌دیده در مورد استفاده از گردن بندهای طبی مشورت کرده و در مورد برنامه درمانی و اصلاح وضعیت گردنی با استفاده از گردن بند طبی با پزشک صحبت کند.

معمولاً پس از آسیب‌دیدگی‌های شدید گردن و سر از گردن بندهای طبی استفاده می‌شود. گردن بندهای طبی به ثابت ماندن ناحیه آسیب‌دیده در گردن مانند نخاع و سر کمک کرده و از احتمال بروز آسیب‌دیدگی‌های بیشتر پیشگیری می‌کند. به علاوه، نگهداری گردن به عنوان یک درمان، احتمال آسیب‌دیدگی‌های ستون فقرات، فلج شدن یا حتی مرگ را کاهش می‌دهد.

گردن بندهای طبی به بهبودی پس از ضربات شلاقی، آسیب‌دیدگی سر و گردن یا عمل جراحی ستون فقرات کمک شایانی می‌کنند. استفاده از گردن بندهای طبی به سرعت فشار وارده با ناحیه آسیب‌دیده را برداشته و آن قسمت را ثابت نگه می‌دارد. بسیاری از پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند که از گردن بندهای طبی تا پایان دوره بهبودی یا اتمام دوره درمان استفاده کنند.

همان طور که قبلاً توضیح داده شد، در اغلب موارد برای درمان بیماری‌های مختلف ستون فقرات و گردن مانند ناترازی ستون فقرات، ضربات شلاقی، کشیدگی عضلانی و رگ به رگ شدن از گردن بندهای طبی استفاده می‌شود. از میان این بیماری‌ها، ضربات شلاقی شایع‌ترین مشکلات گردن هستند. ریشه آسیب‌دیدگی‌های شلاقی آسیب‌دیدگی بافت‌های ستون فقرات است. این یک عارضه است که به دلیل آسیب‌دیدگی‌های شدید ناشی از خم شدن یک‌باره، کشیدگی بسیار زیاد یا چرخش گردن اتفاق می‌افتد. علاوه بر تمرینات ورزشی و اقدامات فیزیوتراپی برای تسریع روند بهبودی، ممکن است پزشک استفاده از گردن بندهای طبی نرم را همراه با اقدامات درمانی دیگر توصیه کند.

رادیکلوپاتی گردنی یکی دیگر از بیماری‌های شدید است که می‌توان آن را به طور مؤثری با استفاده از گردن بندهای طبی تحت درمان قرار داد. این یک فرایند پاتولوژیکی است که به دلیل اسپوندیلوز، فتق دیسک کمر یا تومور شامل ریشه عصب شده و آن را تحت فشار قرار می‌دهد. علائم شایع این عارضه عبارتند از احساس سوزش در گردن، احساس گزگز یا حتی بیحسی. در موارد وجود تومور، فتق دیسک کمر و آسیب‌دیدگی‌های فیزیکی دیگر، آسیب‌دیدگی عصب به حداکثر رسیده و ممکن است منجر به رادیوکلوپاتی گردنی شود. بسیاری از پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که برای درمان موفق رادیوکلوپاتی گردنی علاوه بر استراحت و انجام ورزش‌های سبک از گردن بندهای طبی نیز استفاده کنند.

 انواع گردنبند طبی


انواع-گردن-بند-طبی

گردن بندهای طبی انواع مختلفی دارند که هر کدام به میزان معینی از گردن محافظت کرده و آن را ثابت نگه می‌دارند. پزشک بسته به نیاز شما، نوع گردنبند طبی مناسب را مشخص می‌کند. برخی از انواع گردن بندهای طبی عبارتند از:

گردن بندهای طبی

گردن-بندهای-طبی

دو نوع گردن بند طبی وجود دارد: نرم و سخت. گردن بندهای طبی نرم از فوم‌های نازک لاستیکی که با پنبه پوشانده شده‌اند ساخته شده است. این گردن بندهای طبی برای محافظت از گردن و کنترل درد پس از آسیب‌دیدگی (مانند آسیب‌دیدگی‌های ناشی از ضربات شلاقی) به کار برده می‌شوند. بریس‌های سخت از پلاستیک قالبی ساخته شده‌اند که یک پد قابل تعویض دو طرفه (یکی در جلو و یکی در پشت) دارند که با ولکرو محکم می‌شوند. این گردن بندهای طبی برای محدود کردن حرکات گردن در دوران بهبودی پس از شکستگی یا عمل جراحی (مانند عمل جراحی فیوژن) به کار برده می‌شوند. بریس‌های فیلادلفیا و میامی جی معروف‌ترین گردن بندهای طبی سخت هستند.

چه موقع باید از گردن بند طبی استفاده کرد؟

چه-موقع-باید-از-گردن-بند-طبی-استفاده-کرد

قبل از ترخیص از بیمارستان نحوه استفاده از گردن بندهای طبی را بیاموزید. همیشه از بریس خود استفاده کنید (حتی در هنگام خواب) مگر این که پزشک دستور دیگری داده باشد. شما باید تا زمانی که ستون فقرات شما بهبود یابد یا جوش بخورد از این گردن بندهای طبی استفاده کنید. ممکن است این دوره از 4 هفته تا 4 الی 6 ماه طول بکشد. گردن بندهای طبی سخت را به روش زیر استفاده کنید:

 • صاف در رختخواب دراز بکشید.
 • نیمه جلویی بریس را تا روی قفسه سینه بکشید تا زیر چانه شما سفت شود.
 • در صورت وجود، یک نوار الاستیکی را پشت گردن خود در سمت دیگر وصل کنید.
 • قسمت پشتی بریس را در وضعیت صحیح روی گردن خود قرار دهید.
 • نوارهای ولکرو را محکم ببندید.

مراقبت از بریس‌ها

هر روز با استفاده از یک صابون ملایم و پارچه مرطوب، گردن بند طبی خود را شسته و بوی آن را برطرف کنید. اگر بریس شما پد دارد باید اجازه دهید که با جریان هوا خشک شود یا با استفاده از یک سشوار در حالت سرد آن را خشک کنید.

فعالیت

گردن بند طبی باعث محدود شدن توانایی‌های حرکتی شما می‌شود. شما نخواهید توانست پاهای خود را ببینید بنابراین در هنگام راه رفتن مراقب باشید. از خم کردن و چرخاندن زیاد ستون فقرات خود پرهیز کنید. وقتی که می‌خواهید از حالت خوابیده بلند شوید، از عضلات بازو و پا برای نگهداری ستون فقرات خود در وضعیت مناسب استفاده کنید. در مورد انجام تمرینات ورزشی مطابق نظر پزشک خود عمل کنید.

محدودیت‌ها

شما باید فعالیت‌های جنسی خود را تا ملاقات بعدی با پزشک به تأخیر بیندازید مگر این که پزشک توصیه دیگری به شما کرده باشد. همچنین نباید رانندگی کنید. زمانی که با اتومبیل رانندگی می‌کند از اتومبیلی که کیسه هوا دارد استفاده نکنید.

مراقبت‌های پوستی و استحمام

برای اصلاح کردن و حمام کردن مطابق دستورالعمل پزشک، گردن بند طبی خود را درآورید. موهای خود را با شامپوهای خشک تمیز کنید تا برش‌های شما بهبود یابند. پس از آن می‌توانید موهای خود را با وجود بریس شسته یا حمام کنید. پس از دوش گرفتن، روی رختخواب دراز کشیده و از یک نفر بخواهید که گردن بند طبی شما را باز کند، حرکت نکنید، پد را با یک پد خشک عوض کنید و بریس را دوباره ببندید. به پوست قرمزشده یا شکسته خود در زیر گردن بند طبی توجه کنید. شکستگی پوست ممکن است به دلیل سایش، فشار یا مرطوب بودن گردن بند طبی ایجاد شده باشد. این ممکن است نشان‌دهنده این باشد که گردن بند طبی شما به طور صحیح بسته نشده است. متخصص ارتوپدی می‌تواند به شما در پوشیدن راحت این گردن بندهای کمک کرده و نکاتی را در این مورد به شما بگوید.

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر بریس شما شل شده است، دردناک است یا پوست شما در زیر آن قرمز شده یا شکسته است باید برای تنظیم دوباره آن به پزشک مراجعه کنید. متخصص ارتوپدی لاینرهای بیشتری به شما خواهد داد.

بریس‌های گردنی صدری

بریس‌های-گردنی صدری

برای آسیب‌دیدگی‌های گردن و قسمت فوقانی کمر (صدری) باید از بریس‌های مخصوصی برای محدود کردن حرکات گردن و قسمت فوقانی کمر پس از آسیب‌دیدگی یا انجام عمل جراحی فیوژن گردن استفاده کرد. این بریس‌های سخت ژاکت‌هایی سخت برای قفسه سینه دارند که دارای دو قطعه است (یکی قطعه در جلو یک قطعه در پشت) که با نوار ولکرو محکم می‌شوند. این ژاکت سینه‌ای محافظ‌هایی برای چانه و پشت سر نیز دارد.

چه موقع باید از بریس استفاده کرد؟

قبل از ترخیص از بیمارستان نحوه استفاده از بریس را بیاموزید. همیشه بریس خود را بپوشید (حتی در هنگام خواب) مگر این که جراحی دستور دیگری داده باشد. شما باید از بریس‌ها تا زمانی که ستون فقرات شما بهبود یافته یا جوش بخورد استفاده کنید که ممکن است از 4 هفته تا 4 الی 6 ماه طول بکشد. ممکن است خوابیدن با استفاده از بریس‌ها مینروا برای شما راحت نباشد، بنابراین ممکن است پزشک به شما اجازه دهد که در هنگام خوابیدن یا دوش گرفتن از بریس‌های میامی جی استفاده کنید. در مورد زمان و نحوه تعویض این دو بریس مطابق دستور پزشک عمل کنید. همیشه در حالی که در رختخواب خود خوابیده‌اید بریس‌ها را باز کرده یا ببندید، هرگز در حالت نشسته یا ایستاده این کار را انجام ندهید. به روش زیر از بریس خود استفاده کنید:

 • قبل از خارج شدن از رختخواب، بریس صدری گردنی خود را ببندید. این کار را در حالی که در رختخواب خود دراز کشیده‌اید انجام دهید.
 • دو قسمت بریس را از هم جدا کنید.
 • بریس را به سمت پهلوی خود باز کرده، شانه‌های، ران‌ها و زانوهای خود را در یک خط قرار دهید.
 • قسمت پشتی بریس را روی گردن و کمر خود در وضعیت درست قرار دهید.
 • به دقت دو طرف بریس را روی هم قرار دهید.
 • نیمه جلویی بریس را روی قفسه سینه قرار دهید تا چانه شما را محکم بگیرد.
 • نوار ولکرو را در انتها محکم ببندید.

بریس‌های حلقه هاله

بریس‌های-حلقه-هاله

بریس جلیقه و حلقه گردنی برای محدود کردن حرکات گردن پس از شکستگی یا فیوژن گردن به کار برده می‌شود. این بریس سه قسمت دارد:

 • ژاکت پلاستیکی با تویی پشمی که روی قفسه سینه پوشیده می‌شود.
 • یک حلقه فلزی سنگین یا هاله که با چهار میخ یا پیچ دور گردن محکم می‌شود.
 • چهار میله که از ژاکت به سمت بالا خارج شده و به حلقه وصل می‌شود.

پزشک برای پوشاندن این بریس شما را به طور موضعی بیهوش می‌کند. چهار میخ به طور مساوی دور سر شما قرار داده شده و به حلقه وصل می‌شود. بسیاری از افراد از سفت شدن میخ‌ها دردی احساس نمی‌کنند و برعکس شل شدن میخ‌ها باعث ایجاد درد می‌شود. زمانی که بریس به شما پوشانده شد، از شما به وسیله اشعه ایکس عکس‌برداری می‌شود تا از صحیح بودن وضعیت ستون فقرات و ثابت بودن آن اطمینان حاصل شود.

چه موقع باید از این بریس استفاده کرد؟

شما باید به مدت 3 تا 4 ماه در کل ساعات شبانه روز از این بریس استفاده کنید. پزشک هر 2 تا 3 هفته یک مرتبه شما را ویزیت می‌کند تا بریس و محل پیچ‌های آن را بررسی کند.

مراقبت از محل میخ‌ها

از گوش پاک کن با صابون و آب یا پراکسید هیدروژن دو مرتبه در روز برای تمیز کردن پوست اطراف میخ‌ها استفاده کنید. از پماد یا مواد ضدعفونی‌کننده استفاده نکنید مگر این که پزشک به شما گفته باشد. به آرامی پوست خود را از کنار میخ‌ها خارج کرده تا از چسبندگی جلوگیری شده و اسکار نیز کاهش یابد. با استفاده از داروهای مسکن تجویزی ناراحتی‌های اطراف میخ را به حداقل برسانید. درد را می‌توان با مصرف استامینوفن (مانند تایلنول) مدیریت کرد.

مراقبت از پوست و استحمام 

قسمت‌های اطراف ژاکت را هر روز تمیز کنید. پوست زیر ژاکت را با استفاده از دستمال‌های الکل دار مرطوب هر 2 یا 3 روز یک مرتبه تمیز کنید. از صابون، لوسیون یا پودر در زیر ژاکت استفاده نکنید. دوش نگیرید، از لیف‌های اسفنجی برای تمیز کردن بقیه قسمت‌های بدن استفاده کنید. موهای خود را با شامپوی خشک بشورید یا یک حوله دور گردن خود پیچیده و روی سینک موهای خود را بشورید اما نباید ژاکت شما خیش شود.

فعالیت

بریس گردن توانایی‌های حرکتی شما را محدود می‌کند. شما قادر نخواهید بود که جلوی پاهای خود را ببینید بنابراین در هنگام راه رفتن باید مراقب باشید. از خم شدن و چرخاندن زیاد ستون فقرات خود پرهیز کنید. زمانی که می‌خواهد از حالت خوابیده بلند شوید، به یک سمت غلتیده و از به کمک فشار بازو بنشینید و سپس بلند شوید. خوابیدن در وضعیت نیمه درازکش راحت‌تر است. یک حوله تا کرده و زیر گردن خود قرار دهید. در مورد انجام تمرینات ورزشی مطابق نظر پزشک خود عمل کنید.