پارگی رباط صلیبی زانو ( قدامی و خلفی ):ناتوانی در حرکت دادن زانو

پارگی رباط صلیبیمصدومیت رباط صلیبی قدامی زانو (ACL) یکی از شایع‌ترین مصدومیت‌ها در میان لیگامان‌های زانوست. رباط صلیبی قدامی زانو از یک سر به برآمدگی استخوان فمورال جانبی چسبیده و تا استخوان تیبیا یا درشت نی ادامه دارد، دقیقاً روبروی ستون تیبیال یا استخوان درشت نی . بخشی از این فیبرها نیز با مینیسک میانی ترکیب می‌شوند. در حقیق دو دسته فیبر وجود دارد که ربطا صلیبی قدامی را می‌سازد و به آن اجازه می‌دهد تا زانو را در حین خم کردن، صاف کردن و چرخش ثابت نگاه دارد. اگر احساس می‌کنید که دچار مصدومیت رباط زانو هستید، باید به پزشک مراجعه کنید. درمان مصدومیت رباط زانو می‌تواند به چند عامل بستگی داشته باشد از جمله رباطی که مصدوم شده و میزان فعال بودن یا ورزشکار بودن بیمار. پزشک معمولاً درمان را با فیزیوتراپی و درمان غیر جراحی آغاز می‌کند. در موارد شدید ممکن است به انجام جراحی نیاز باشد.

تصمیم برای درمان مصدومیت زانو به وسعت آسیب دیدگی به رباط صلیبی قدامی شخص و این که آیا این موضوع بر کیفیت زندگی شخص تأثیر گذاشته یا خیر بستگی دارد. اگر زانوی شما خالی نمی‌کند و همچنین زندگی فعالی ندارید، می‌توانید از درمان مصدومیت رباط صلیبی قدامی زانو صرف نظر کنید. ولی دانستن این نکته مهم است که تأخیر در درمان می‌تواند باعث آسیب دیدگی بیشتر زانو شود.

دکتر روشندل آماده ی ارائه خدمات در زمینه ی درمان انواع درد های مفصلی و عضلانی از جمله درمان پارگی رباط صلیبی با استفاده از روشهای غیر جراحی مانند فیزیوتراپی ، ماساژ درمانی ، پی آر پی و ... می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت میتوانید با شماره 02166595897 و 02166595896   تماس بگیرید.

علت پارگی رباط صلیبی زانو


رباط صلیبی قدامی زانو می‌تواند به شیوه‌های مختلفی آسیب ببیند:

 • تغییر جهت سریع
 • ایستادن ناگهانی
 • کند کردن سرعت در هنگام دویدن
 • فرود آمدن نامناسب بعد از پرش
 • ضربه یا برخورد مستقیم، همچون تکل در فوتبال

مطالعات مختلفی انجام شده که نشان می‌دهد در بعضی ورزش‌های خاص میزان بروز مصدمیت ACL (رباط صلیبی قدامی) در زنان ورزشکار بیشتر از مردان ورزشکار است. این موضوع نیز مطرح شده که این آمار ناشی از وجود تفاوت در وضعیت جسمانی، قدرت عضلانی و کنترل عصبی-عضلانی است. سایر علل مطرح شده عبارتند از: تفاوت در انطباق لگن و اندام تحتانی (پا)، سستی فزاینده در رباط‌ها و تأثیرات استروژن بر خصوصیات رباط‌ها.

علائم و نشانه های پارگی رباط صلیبی زانو


هنگامی که رباط صلیبی قدامی زانو آسیب می‌بیند، احتمال دارد صدایی همچون "ترکیدن حباب" شنیده شود و همچنین شاید احساس کنید که زانوی شما اصطلاحاً خالی می‌کند. سایر علائم عبارتند از:

 • درد بهمراه ورم در عرض 24 ساعت، زانوی شما متورم خواهد شد. اگر این ورم و درد نادیده گرفته شود، ممکن است به خودی خود برطرف شود. هرچند، اگر سعی کنید دوباره ورزش را ادامه دهید، احتمالاً زانویتان بی‌ثبات خواهد بود و احتمال بروز آسیب‌های بیشتری به غضروف‌ها (مینیسک) در زانوی شما وجود دارد.
 • از دست رفتن دامنه کامل حرکتی
 • حساسیت زانو در طول خط مفصل
 • ناراحتی در حین راه رفتن

راه های تشخیص پارگی و کشیدگی رباط صلیبی زانو


تشخیص پارگی

ترجمه عکس: مفصل زانو؛ استخوان ران (فمور)؛ رباط صلیبی فوقانی؛ رباط صلیبی قدامی؛ رباط کولترال داخلی؛ رباط کولترال جنبی؛ مینیسک داخلی؛ مینیسک جنبی؛ فیبولا؛ درشت نی (تیبیا)

در اولین جلسه معاینه، پزشک از شما درباره علائم و سابقه پزشکی‌تان خواهد پرسید. در حین معاینه فیزیکی، پزشک ساختار‌های زانوی آسیب دیده شما را بررسی کرده و آن را با زانوی سالم مقایسه می‌کند. اکثر مصدومیت‌های رباط را می‌توان با معاینه فیزیکی زانو تشخیص داد.

آزمایشات تصویری

سایر آزمایشاتی که می‌تواند به پزشک در تأیید تشخیصش کمک کند عبارتند از:

 • عکسبرداری با اشعه ایکس (رادیولوژی). اگرچه این روش هیچ مصدومیتی را بر رباط صلیبی قدامی شما نشان نخواهد داد ولی می‌تواند نشان دهد که آیا بهمراه مصدومیت شکستگی استخوان نیز وجود دارد یا خیر.
 • اسکن MRI . این آزمایش تصاویر بهتری را از بافت‌های نرم همچون رباط صلیبی قدامی ایجاد می‌کند. هرچند، اسکن MRI معمولاً برای تشخیص پارگی ACL (رباط صلیبی قدامی زانو) نیاز نیست.

بهترین درمان پارگی رباط صلیبی زانو


اگر در مورد هریک از روش های درمانی پارگی صلیب زانو سوال دارید در این قسمت کلیک کنید.

انواع مختلفی از درمان وجود دارد که پزشک می‌تواند آنها را به شما توصیه کند، این موضوع به نوع و شدت آسیب دیدگی زانوی شما بستگی دارد. اگرچه بسیار کلافه کننده است ولی مهم است که در دوره ریکاوری و بهبودی پس از مصدومیت زانو صبور باشید - مصدومیت شما برای بهبودی نیاز به زمان دارد. شاید نتوانید همه کارهایی که قبل از مصدومیت انجام می‌دادید تا مدتی انجام دهید.

 درمان‌های اولیه

درمان های اولیه

موارد زیادی وجود دارد که می‌توانید با انجام آنها به مصدومیت زانوی خود کمک کنید.

 • محافظت از زانو در برابر آسیب بیشتر.
 • استراحت دادن به زانو برای دو الی سه روز اول، در صورت لزوم استفاده از عصای زیر بغلی. سپس انجام مجدد حرکاتی که باعث جلوگیری از خشکی زانوی شما شده و همچنین قدرت عضلات از بین نرود.
 • گذاشتن یخ روی ناحیه دردناک با یک کمپرس سرد، برای مثال یخ یا یک کیسه از نخود یخ زده که در یک حوله پیچانده شده است. این کار را برای دو الی سه روز اول هر دو ساعت 20 دقیقه انجام بدهید. یخ را مستقیماً روی پوست نگذارید زیرا می‌تواند به پوست آسیب برساند.
 • فشردگی مفصل با باند کشی یا باندهای لوله‌ای کشی برای حمایت از زانو و کمک به کاهش ورم. در حین خواب از بانداژ استفاده نکنید.
 • بالاتر قرار دادن زانو از سطح قلب در حین استراحت، همراه با حمایت.

دارو

دارو

پاراستامول، که می‌توان آن را بدون نسخه نیز خریداری کرد، بهترین دارو برای کسانی است که دچار مصدومیت زانو شده‌اند. داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی بدون نسخه (NSAIDها) همچون ایبوپروفن می‌تواند به کاهش التهاب و ورم و همچنین تسکین درد کمک کند. هرچند، نباید تا دو روز اول پس از مصدومیت از داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی (قرص‌ها) استفاده کنید زیرا ممکن است باعث به تأخیر افتادن پروسه بهبودی شود. داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی در قالب ژل، کرم و اسپری نیز وجود دارد که شما می‌توانید آن را مستقیماً روی پوست مصرف کنید و استفاده از آنها از زمان مصدومیت بلامانع است (حتماً با پزشک خود پیش از مصرف آنها مشورت کنید). در صورتی که درد خیلی شدید باشد پزشک شاید برایتان مسکّن‌های قوی‌تری تجویز کند. همیشه برگه اطلاعات دارویی را که بهمراه دارو به شما داده می‌شود مطالعه کنید، و در صورت وجود هرگونه سوالی آن را از داروساز یا پزشک خود بپرسید.

بریس زانو (زانوبند)

زانو بند

استفاده از زانوبند مزایایی برای افرادی داشته باشد که از مصدومیت رباط صلیبی قدامی زانو رنج می‌برند. این بریس‌ها می‌توانند به حمایت از زانو کمک کنند، به آن ثبات داده و از آسیب بیشتر به آن جلوگیری کنند. این نوع بریس‌ها معمولاً پیش و پس از جراحی نیز استفاده می‌شوند، چه بصورت کوتاه مدت یا چه بصورت یک اقدام پیشگیرانه بلند مدت.  اگر پزشک به شما انجام جراحی را توصیه کرده و در آینده نوبت جراحی دارید، باید عضلات را  پیش از جراحی صاف کنید تا به پروسه ریکاوری کمک شود. این کار را می‌توان از طریق زانوبند بطرز موثری انجام داد. زانوبند در دوره بهبودی از زانو حمایت کرده و با فراهم آوردن ثبات آنی برای مفصل به آن کمک می‌کند. این کار به شما فرصت می‌دهد تا تحرک مفصل را حفظ کرده، قدرت خود را باز به دست آورید بدون آن که فشار غیر ضروری به این ناحیه وارد کنید. زانوبند همچنین خطر مصدومیت بیشتر را با تغییر دادن نحوه انتقال نیرو از رباط صلیبی قدامی زانو محدود می‌کند. به همین خاطر است که از این زانوبندها اکثر ورزشکاران استفاده می‌کند، حتی پس از آنکه مصدومیت اولیه ترمیم یافت.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی

اگر مصدومیت شما شدیدتر یا پیچیده‌تر باشد یا برای بیش از 6 الی 8 هفته ادامه یابد، دکتر می‌تواند شما را به یک متخصص فیزیوتراپی ارجاع دهد. متخصص فیزیوتراپی در زمینه تحرک و حرکت مفاصل تخصص دارد. می‌توانید بصورت خصوصی به فیزیوتراپ مراجعه کنید. فیزیوتراپ برایتان یک برنامه از تمرینات ورزشی بازتوانبخشی آماده می‌کند تا به تدریج زانوی شما را تقویت کرده و عملکرد معمولی آن بازیابی شود. این تمرینات ورزشی بسته به نوع مصدومیتی که دارید و شدت آن متغیر است.  برخی افراد از زانوبند یا باند کشی برای حمایت از زانو در حین دوره بازتوانبخشی استفاده می‌کند، معمولاً زمانی که مصدومیت شدید باشد.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانیرباط صلیبی قدامی آسیب دیده یا پاره شده، بسیار دردناک است مخصوصاً اگر رباطی که استخوان ران را به استخوان ساق متصل می‌کند پاره شود و دیگر کشکک زانو را ثابت نگاه ندارد. ماساژ درمانی یکی از درمان‌های مورد نیاز برای مصدومیت رباط صلیبی قدامی است. روش‌های ماساژ درمانی این توانایی را دارند که ورم زانو را کاهش، گردش خون و تحرک مفصل را افزایش و همچنین درد را کاهش دهند. جامعه پزشکی معمولاً ماساژ درمانی را درمانی بی خطر می‌دانند و آن را بعنوان یک درمان موثر تکمیلی برای بسیاری از مشکلات مزمن عضله و مفصل می‌شناسند.

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپیشاک ویو تراپی نوع جدیدی از درمان‌های غیر جراحی است. این درمان روشی غیر تهاجمی برای شروع دوباره پروسه التیام بخشی طبیعی بدن است که به زانو اجازه می‌دهد تا خود را التیام ببخشد. این درمان از دستگاه برای تولید پالس‌های انرژی ضربه‌ای و انتقال آن به ناحیه دردناک استفاده می‌کند. بیماران معمولاً درمان را یکبار در هفته دریافت می‌کنند و این درمان تا سه هفته طول می‌کشد. در بیشتر موارد، شاک ویو تراپی سندروم دردناک را کاهش داده و همچنین عملکرد پا را بهبود می‌بخشد.

 تحریک الکتریکی (الکترودرمانی)

الکترو درمانیشاید پزشک توصیه کند تا از الکترو درمانی استفاده کنید تا تولید کلاژن برای تسریع فرآیند بهبودی بدن افزایش دهد. همچنین ممکن است جلسات تراپی شامل یونتوفورزیس نیز باشد، که از جریان الکتریکی ضعیف استفاده می‌کند تا داروی ضد التهاب را به سمت ناحیه دردناک هدایت کند. این درمان مخصوصاً برای بیمارانی که دچار مصدومیت رباط صلیبی قدامی هستند موثر است. اگر نمی‌توانید تزریق را تحمل کنید، این روش بهترین روش برای شماست.

درمان با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

PRP

پلاکت‌های خون قطعاتی از سلول‌ها در خون هستند و به دلیل تواناییشان در رفع لخته خون شناخته شده‌اند. ولی این پلاکت‌ها شامل انواع مختلفی از پروتئین‌هایی هستند که به آنها فاکتورهای رشد می‌گویند. پلاکت درمانی بر اساس نظریه‌ای شکل گرفت که این فاکتورهای رشد به فرآیند بهبودی کمک می‌کنند. این فرآیند که در آن، از خون شخص استفاده می‌شود، شامل جداسازی سلول‌های خونی از پلاسما است. با این کار تعداد پلاکت‌های خون افزایش یافته و  سپس به پلاسما تزریق می‌شوند. بعد از تزریق،غلظت پلاکت‌های موجود در پلاسما بیشتر از  حد معمول می‌شود و پزشک می‌تواند  آن‌ها را به ناحیه آسیب دیده تریق نماید. تحقیقات نشان داده است که درمان با پلاسمای غنی از پلاکت می‌تواند به شما در کاهش زانو درد کمک کند، و مخصوصاً برای بیمارانی که دچار مصدومیت رباط صلیبی قدامی شده‌اند موثر است.

 ورزش ها و حرکات اصلاحی

کشش انفعالی زانواین حرکت به دو صندلی با ارتفاع برابر نیاز دارد.

 • صندلی‌ها را با فاصله اندکی کمتر از پاهای خود روبروی هم بگذارید.
 • روی یکی از صندلی‌ها نشسته و پاشنه پای دیگر خود را روی صندلی دیگر قرار دهید.
 • پاهای خود را استراحت دهید و اجازه دهید زانوها کاملاً صاف شوند.
 • برای یک الی دو دقیقه در روز در همین حال استراحت کنید، تا به تدریج همسترینگ شما کش بیاید.

بلند کردن پاشنهاین حرکات بصورت ایستاده انجام می‌شود.

 • یک دست خود را برای تعادل روی پشت صندلی قرار دهید.
 • حالا به آرامی پاشنه پای مصدوم خود را به آرامی بلند کنید و فقط روی پنجه پا بایستید.
 • برای پنج الی ده دقیقه در همین حالت بمانید. به آرامی پای خود را به حالت اول بازگردانید.
 • این حرکت را 10 بار تکرار کنید.

اسکئات نیمهاین حرکت بصورت ایستاده انجام می‌شود و باید یک میز محکم را با هر دو دست بگیرید.

 • پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید.
 • به آرامی زانوهای خود را خم کرده و باسن خود را به حالت اسکوات نیمه ببرید.
 • برای 10 ثانیه در همین حالت بمانید و سپس به حالت ایستاده بازگردید.
 • این حرکت را 10 بار تکرار کنید.

ایستادن روی یک پااین حرکت روشی عالی برای افزایش قدرت و تعادل و همچنین ارزیابی آن است.

 • برای این کار پای سالم خود را در حالت ایستاده بدون آن که از جایی کمک بگیرید بلند کنید و برای ده ثانیه روی پای مصدوم خود بایستید.
 • این تمرین شاید در ابتدا راحت نباشد ولی با گذشت زمان و صبوری، می‌توانید در عرض چند هفته به راحتی این حرکت را انجام دهید.

جراحی

جراحی

پارگی رباط صلیبی قدامی زانو را نمی‌توان با بخیه زدن درمان کردن، ولی می‌توان با پیوند زدن یک بافت جدید به آن، آن را بازسازی کرد. رباط صلیبی قدامی زانو را می‌توان با برداشتن بقایای رباط پاره و تعویض آن با یک تاندون از ناحیه دیگری از پا، همچون همسترینگ یا تاندون پاتلا بازسازی نمود. تاندون پاتلا قسمت زیرین کشکک زانو (پاتلا) را به بالای استخوان ساق (درشت نی) متصل می‌کند. پس از انجام جراحی بازساختی رباط صلیبی قدامی زانو، برخی از افراد شاید باز هم درد و بی‌ثباتی زانو داشته باشند. ریکاوری بعد از جراحی معمولاً حدود 6 ماه طول می‌کشد ولی ممکن است تا یک سال به زمان نیاز باشد تا شخص بتواند به تمرینات کامل ورزشی خود بازگردد.

سوالات متداول

زنانی بیشتر در معرض خطر مصدومیت ACL (رباط صلیبی قدامی زانو) قرار دارند زیرا در موارد زیر تفاوت‌هایی با مردان دارند:

 • قدرت
 • آناتومی
 • ژنتیک
 • الگوهای پرش و فرود

متخصصین به تازگی درک بهتری از الگوهای پرش و فرود زنان و ارتباط آن با مصدومیت‌های رباط صلیبی قدامی زانو (ACL) یافته‌اند. یکی از موقعیت‌هایی که در آن این رباط آسیب پذیر است و بیشتر سوانح در این حالت برای شخص رخ می‌دهد، وقتی است که زانو و لگن در حالت کاملاً باز (صاف) قرار دارند و ورزشکار با فشار زیاد، نیروی داخلی به آن وارد می‌کند.

پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL) بین سنین 15 تا 45 سال شیوع بیشتری دارد و بیشتر برای کسانی که شیوه زندگی فعالی دارند و زمان زیادی را صرف ورزش کردن می‌کنند پیش می‌آیند.