ماساژ درمانی برای رفع دردهای مزمن با افزایش ترشح سروتونین در بدن

ماساژ درمانی برای رفع دردهای مزمن با افزایش ترشح سروتونین در بدن
ماساژ درمانی (MT) به عنوان یکی از درمان‌های مکمل و جایگزین به صورت دستکاری درمانی با استفاده از دست‌ها یا یک دستگاه مکانیکی تعریف می‌شود که شامل تکنیک‌های متعدد خاص و عام می‌باشد و اغلب در یک توالی، از قبیل ماساژ سبک (نوازش و دست کشیدن)، پتریساژ (فشرده کردن)، و ماساژ ضربه ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. این درمان ممکن است اولین و ابتدایی ترین ابزار برای بهبود درد باشد. قدیمی ترین ارجاعات به ظهور استفاده از ماساژ از چین (حدود 2700 ق.م.) اشاره دارند. با محبوبیت ماساژ درمانی در جهان، انواع رایج MT شامل ماساژ سوئدی، شیاطسو، رولفینگ، رفلکسولوژی، انتشار میوفاسیال و درمان کرانیوساکرال می‌باشند. با محبوبیت ماساژ درمانی در کاهش درد، این روش تبدیل به یک درمان مورد پذیرش گسترده برای درد گردن، شانه، دست و ستون فقرات شد.

به عنوان یکی از محبوب ترین روش‌های تکمیلی سلامت، ماساژ توسط بسیاری از افراد بالغ استفاده می‌شود. این درمان همچنین ممکن است برای افرادی که مبتلا به استئوآرتریت هستند مفید باشد. هنگامی که ماساژ درمانی توسط یک ماساژ درمانگر آموزش دیده و با دقت روی بیماران انتخاب شده انجام می‌گردد، علاوه بر درمان‌های استئوآرتریت معمول، مزایای بسیار ارزشمند دیگری نیز دارد. استئوآرتریت زمانی اتفاق می‌افتد که سایش و فرسایش، لایه محافظ غضروفی بین مفاصل را از بین می‌برد، و باعث درد و خشکی می‌شود. استئوآرتریت مزمن به خوبی به ماساژ پاسخ می‌دهد. وقتی عضلات اطراف مفاصل استراحت می‌کنند، درد از بین می‌رود ، خشکی برطرف می‌شود و امکان محدوده حرکتی و تحرک پذیری بیشتر فراهم می‌گردد. افزایش آرامش، کاهش استرس و احساس راحتی، مزایای دیگر ماساژ درمانی است.

دکتر حمید روشندل متخصص ارتوپد یکی از بهترین متخصصان درزمینه درمان دردهای مفصلی می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های 02166595897 و 02166595896   تماس حاصل فرمایید.

 

انواع ماساژها 


ماساژ سوئدی چیست؟

این ماساژ یکی از محبوب ترین ماساژها در جهان است. اغلب، برای کاهش اصطکاک پوست، یک لوسیون یا روغن استفاده می‌شود. درمانگر ترکیبی از ضربات سبک را در یک جهت با فشار عمیق در طرف دیگر به کار می‌گیرد تا عضلات را آرام کند. درمان به منظور تخلیه اسید لاکتیک، اسید اوریک و سایر مواد زائد از ماهیچه‌ها، جریان خون را تسریع می‌کند. رباط‌ها و تاندون‌ها کشیده می‌شوند و انعطاف پذیری و نرمی آن‌‌ها افزایش می‌یابد. اعصاب تحریک شده و آرام می‌شوند و استرس کاهش می‌یابد. هدف کلی آرامش عضلات است.

ماساژ بافت عمقی چیست؟ 

این تکنیک تنش عضلانی مزمن را هدف قرار می‌دهد. ضربات درمانگر آرام تر است، و از فشار مستقیم تر و اصطکاک استفاده می‌کند. با توجه به بافت لایه‌های عمیق عضله و بافت، درمانگر مکان دست‌های خود، ضربات و شدت را را به صورت متناوب تغییر می‌دهد تا روی بافت‌ها کار کند و از تنش رهایی یابند.

انتشار میوفاسیال چیست؟

انتشار میوفاسیال یا متحرک سازی بافت نرم، درمانی است که برای رها سازی تنش ذخیره شده در فاسیا استفاده می‌شود. فاسیا ورقه‌هایی از بافت فیبری هستند که ماهیچه‌ها را پوشش می‌دهند و محافظت می‌کنند، و آن‌ها را به گروه‌ها و لایه‌هایی تقسیم می‌کنند. پس از آسیب، فاسیا و عضلات ممکن است کوتاه شوند که جریان خون را محدود می‌کند. تکنیک‌های استفاده شده در انتشار میوفاسیال باعث کاهش تنش عضلات و رفع چسبندگی فاسیا می‌شوند.

نقطه ماشه ای و میوتراپی چیست؟

نقاط ماشه ای، گره‌های کوچک و محکمی هستند که در عضلات ایجاد می‌شوند و موجب درد می‌گردند. گاهی اوقات درد میوفاسیال می‌تواند به یک یا چند نقطه ماشه ای مرتبط باشد. اهداف درمان شامل کاهش اسپاسم عضلانی، بهبود گردش خون و آزاد شدن نقاط ماشه ای می‌باشد. درمانگر فشار مستقیم موقتی را به یک نقطه ماشه اعمال می‌کند تا باعث رهایی آن شود. در طول ماساژ، درمانگر ممکن است چندین بار به یک نقطه ماشه ای مقاوم بازگردد تا باعث آزاد شدن آن شود.

هنگامی که نقاط ماشه ای آزاد شدند، درمانگر عضله را با استفاده از تکنیک اسپری و استرچ کشش می‌دهد. این تکنیک شامل یک عامل خنک کننده سطحی مانند فلوری-متان است، یک بی حس کننده موضعی که پاسخ عصب را مهار می‌کند. بی حسی در حالی که عضلات به آرامی کشیده می‌شوند، بر روی ان‌ها اسپری می‌شود، که عضلات گرفته را تسکین می‌دهد.

آیا انواع دیگری از ماساژ وجود دارد؟

انواع مختلفی از ماساژ وجود دارد. فقط چند مورد از آن‌ها در اینجا ذکر شده است. شياتسو یک درمان قديمي مبتني بر طب فشاري است، که جين شين جيوسو نامیده می‌شود. ریکی یک ماساژ ژاپنی است که به دنبال تنظیم انرژی بدن می‌باشد. رولفینگ می‌تواند ناراحت کننده باشد؛ هدف این است که عضله فاسیا را به کاملترین کشش آن تنظیم کنید.

مزایا سلامتی ماساژ درمانی چیست؟

مزایا سلامتی ماساژ درمانی چیست؟

افراد برای مقاصد مختلف مرتبط با سلامتی از ماساژ استفاده می‌کنند، از جمله:

 • تسکین درد
 • بازیابی از آسیب‌های ورزشی
 • کاهش استرس
 • افزایش آرامش
 • رفع اضطراب و افسردگی
 • کمک به آرامش و سلامت عمومی

ماساز چگونه کمک می‌کند

در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که ماساژ درمانی چگونه می‌تواند به کاهش دردهای مفصلی کمک کند.

 • ماساژ باعث کاهش التهاب و درد می‌شود. مطالعات نشان داده اند که ماساژ پس از تمرین می‌تواند فعالیت پروتئین‌های خاصی را که به عنوان سیتوکین‌های التهابی شناخته می‌شود، کند نماید یا کاهش دهد. این پروتئین‌ها باعث التهاب و درد می‌شوند، بنابراین کاهش فعالیت آن‌ها می‌تواند درد کمتری ایجاد کند.
 • ماساژ نتایج مشابهی با NSAIDها ارائه می‌دهد (آسپرین یا ادویل)- داروهای NSAID برای کاهش موادی در بدن عمل می‌کنند که باعث فعال شدن سیتوکین‌های التهابی شود. این بدان معنی است که یک ماساژ خوب می‌تواند برای از بین بردن درد به نحوی مشابه با مصرف یک یا دو آسپیرین مفید باشد.
 • انتشار سروتونین. ماساژ باعث می‌شود ماهیچه‌های شما ماده شیمیایی به نام سروتونین منتشر کنند. این ماده شیمیایی به رفاه عمومی و احساس رضایت شما کمک می‌کند. به بیان ساده، یک ماساژ خوب به شما کمک خواهد کرد که احساس خوب درونی و بیرونی داشته باشید.
 • درمانگر می‌تواند مشکلات زمینه ای را پیدا کند. در حالی که ماساژ مطمئنا جایگزینی برای مراجعه به پزشک نیست، ماساژ درمانگر شما به طور بالقوه می‌تواند مشکلات زمینه ای عضلات شما که ممکن است در غیر این صورت ناشناخته باقی بماند را شناسایی کند. ماساژ می‌تواند راه فوق العاده ای برای آگاهی بیشتر در مورد خود و بدن تان باشد.
 • استرس را کاهش می‌دهد . راه دیگری که ماساژ می‌تواند به درد کمک کند این است که شما را آرام می‌کند. هنگامی که شما آرام و دچار استرس کمتری هستید، درک شما از درد ممکن است کمتر باشد. این یک مزیت جانبی عالی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.
 • با احتیاط استفاده شود. در حالی که کمی درد همراه با یک ماساژ کامل وجود خواهد داشت، این درد نباید به حدی باشد که تحمل آن غیر ممکن باشد. دریافت ماساژ موردی نیست که در آن مثال "نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود" صادق باشد. با ماساژدرمانگر خود در مورد اینکه چه چیزی برای شما خوشایند است، چه چیزی درد دارد صحبت کند، و راه حلی بیابید که به شما کمک می‌کند بدون درد بیشتر در نواحی دیگر، از آسیب یا خستگی بهبودی پیدا کنید.

ماساژ درمانی برای درد گردن


ماساژ درمانی برای درد گردن

ماساژ درمانی در رفع چرخه تنش و دردی که در عضلات گردن رخ می‌دهد، بسیار موثر است. این به این دلیل است که یک مداخله غیر فارماکولوژیک می‌باشد که انجام آن ساده و اقتصادی است و عوارض جانبی بسیار کمی دارد. ماساژ درمانگر مجرب و  به خوبی آموزش دیده مهارت‌های لازم را دارد تا وضعیت گردن شما را ارزیابی کند و تعیین نماید چه عضلاتی باید با ماساژ درمانی آزاد شوند. و چه عضلاتی باید تقویت شوند تا موقعیت شما را تثبیت کنند.

در اغلب موارد، ماساژ درمانی برای درد گردن با چندین درمان آغاز می‌شود که بر کاهش تنش، افزایش طول عضلات و افزایش تحرک شانه‌ها و گردن تمرکز می‌کنند. این کار معمولا درد و تنش را از بین می‌برد، اما به منظور از بین بردن درد، بایستی وضعیت قرار گیری سر در نظر گرفته شود. ماساژ درمانگر دارای مجوز، با تمرینات کششی و تقویتی ساده وضعیت گردن را تصحیح خواهد کرد. همانند تمام ورزش‌ها، تمرینات تنها زمانی موثر هستند که شما برای انجام آن‌ها به صورت منظم وقت بگذارید. بدون این ورزش‌ها، وضعیت گردن بهبود نخواهد یافت و درد و تنش به زودی باز خواهند گشت.

ماساژ درمانی برای کاهش دردهای کمر

ماساژ درمانی برای کاهش دردهای کمر

مشکلات متعدد کمر وجود دارد که از ماساژ درمانی سود می‌برند. از جمله:

ماساژ درمانی و فتق دیسک

ماساژ درمانی وفتق دیسک

ماساژ درمانی فتق دیسک را "درمان" و یا "معالجعه" نخواهد کرد، اما هنگامی که بر روی بافت اطراف آن انجام می‌شود می‌تواند به افزایش گردش خون، انعطاف پذیری عضلات و افزایش محدوده حرکتی کمک کند. ماساژ دادن مستقیم بر روی دیسک بیرون زده ممکن است منجر به فشار مستقیم بر روی دیسک آسیب دیده شود زیرا ممکن است شرایط را تشدید کرده و سطح درد را افزایش دهد. اگر بیمار بیان کند که پزشک او توصیه به جراحی کرده یا علائم شدید مانند از دست دادن کنترل مثانه یا روده داشته باشد، بهتر است به یک پزشک ارجاع داده شوند و قبل از انجام ماساژ درمانی تاییدیه بگیرند.

کشیدگی عضله در بخش پایین یا بالای کمر

اکثر موارد حاد درد پایین کمر ناشی از کشیدگی عضله، در اثر بلند کردن یک شی سنگین، حرکت ناگهانی یا افتادن است. درد پایین کمر می‌تواند بسیار شدید باشد و برای چند ساعت، چند روز یا حتی چند هفته طول بکشد. وقتی عضلات دچار کشیدگی یا پارگی می‌شوند، ناحیه اطراف عضلات می‌تواند ملتهب شود. با وجود التهاب، عضلات کمر ممکن است اسپاسم داشته و سبب درد شدید پایین کمر و مشکل در حرکت شوند. عضلات بزرگ بالای کمر نیز به علت تغییر وضعیت (عدم قدرت) و یا آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد (مانند انجام حرکات تکراری) مستعد درد هستند. درد بالای کمر همچنین ممکن است به خاطر اتفاق خاصی مانند کشیدگی عضلانی، آسیب‌های ورزشی یا تصادف با اتوموبیل رخ دهد. ماساژ می‌تواند باعث رفع اسپاسم درد و بهبود دامنه حرکتی شود.

استئوارتریت ستون فقرات

آرتروز ستون فقرات، شکستگی غضروف بین مفاصل جهت گرفته فاسیت در قسمت پشتی ستون فقرات می‌باشد. مفاصل فاسیت ملتهب می‌شوند و دژنراسیون پیشرونده مفصلی باعث ایجاد درد بیشتر در استخوان می‌شود. ماساژ درمانی می‌تواند با بهبود گردش خون و کاهش استرس و تنش عضلانی، به کاهش درد استئوآرتریت کمک کند. با این حال، مهم است که یک فرد حرفه ای را پیدا کنید که به طور خاص در درمان افراد مبتلا به آرتروز آموزش دیده است.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا ممکن است بر افراد مختلف به صورت متفاوت اثر بگذارد، اما معمولا با درد، خشکی، خستگی و یا خواب برگشت ناپذیر شناسایی می‌شود. بیمار به طور معمول احساس درد گسترده و درد در "نقاط گرفته" خاص را تجربه می‌کند که با معاینه فیزیکی تایید می‌شود. ماساژ می‌تواند هم نقاط گرفته و هم درد و خشکی گسترده تر را هدف قرار دهد.

گرچه ماساژ نسبتا ایمن است، همیشه به بیماران توصیه می‌شود قبل از شروع ماساژ درمانی یا هر گونه درمان دیگر با پزشک خود مشورت کنند. بعضی از موارد منع برای ماساژ درمانی وجود دارد مانند: عمل جراحی اخیر؛ بیماری عفونی پوستی، بثورات یا زخم بهبود نیافته؛ رگ‌های واریسی؛ و پوکی استخوان (اما به این موارد محدود نمی‌شود).

سوالات رایج


آیا پس از درمان درد خواهم داشت؟

درد در نهایت بستگی به عوامل بسیاری دارد، از جمله سلامت بافت، کم آبی، حساسیت ناحیه، آسیب‌های قبلی و شرایط یا مشکلات سیستمیک. شما ممکن است پس از درمان دچار درد شوید یا نشوید و اگر درد رخ دهد، باید ظرف 24-48 ساعت برطرف شود.

آیا ماساژ درمانی می‌تواند در دوران بارداری انجام شود؟

ماساژ بارداری به طور مستقیم بر روی آنچه به عنوان یک مادر جدید نیاز دارید، تمرکز می‌کنند. همانطور که دوره بارداری شما پیش می‌رود و بدن تغییر می‌کند، مشکلات جدیدی از جمله تورم مچ پا تا درد پایین کمر، به وجود می‌آیند. ماساژ بارداری برای تسکین این درد‌های گاه به گاه طراحی شده است و به کاهش استرس و اضطراب شما کمک می‌کند.

چند وقت یک بار باید ماساژ دریافت کنم؟

برای کسانی که از ماساژ به عنوان مراقبت پیشگیرانه یا برای مدیریت استرس روزانه استفاده می‌کنند، یک بار ماساژ در ماه رایج است.  اما اگر ماساژ را برای تسکین آسیب یا رهایی از گرفتگی مزمن که باعث تداخل در زندگی روزمره شما می‌شود، دریافت کنید، جلسات هفتگی ممکن است مطلوب باشد. افرادی هستند که برای تسکین بهینه درد حداقل دو بار در ماه از ماساژ درمانی استفاده می‌کنند.

آیا در طول درمان پوشیده خواهم بود؟

شما در تمام طول درمان به صورت مناسب پوشانده می‌شوید تا گرم و راحت باشید. تنها ناحیه ای که روی آن کار می‌شود، در معرض قرار می‌گیرد. هیچ ناحیه ای بدون رضایت شما بدون پوشش نخواهد بود. اگر به هر دلیلی ناراحت هستید، همواره باید در طول جلسه ماساژ به پزشک خود اطلاع دهید.

 

چه نوع ماساژهایی باید دریافت کنم؟

نوع ماساژ شما بستگی به اهداف شما دارد. ماساژ درمانگر بهترین ماساژ و سایر تکنیک‌های درمانی را برای رسیدن به اهداف خاص شما با شما مطرح خواهد کرد.

یک درمان ماساژ چقدر طول می‌کشد؟

زمان متوسط ماساژ تمام بدن در حدود یک ساعت طول می‌کشد. یک جلسه نیمه وقت تنها امکان ماساژ جزئی مانند گردن و شانه، کمر و یا پاها را فراهم می‌کند. بسیاری از افراد یک جلسه 60 تا 90 دقیقه ای برای آرامش بهینه را ترجیح می‌دهند. همیشه زمان آرامشی قبل و بعد از جلسه داشته باشید.

آیا ماساژ درد دارد ؟

این مسئله بستگی به نوع ماساژ و عمق ضربات دارد. ماساژ سبک، و آرامش بخش که چندان عمیق به عضلات اثر نمی‌کند، دردی نخواهد داشت. اما این نکته وجود دارد که، یک "احساس درد خوب" و یک "آخ" وجود دارد که درد را متوقف می‌کند. یک ماساژ خوب، حتی یک ماساژ بافت عمیق، همیشه باید در محدوده "درد خوب" قرار گیرد.

درد می‌تواند نشانه این باشد که عضله احتمالا آسیب دیده یا دچار التهاب شده است و فشار باید تنظیم شود. همچنین درد می‌تواند موجب گرفتگی و معکوس کردن اثرات آرامش بخش ماساژ شود. موثر ترین و عمیق ترین ماساژ همیشه با پاسخ طبیعی بدن شما، و نه در برابر آن، کار می‌کند.

به چند جلسه نیاز دارم؟

صادقانه بگویم سخت است. هر فرد منحصر به فرد است و هر شرایطی برای هر فرد منحصر به فرد می‌باشد. ممکن است یک جلسه نیاز باشد یا ممکن است چندین جلسه طول بکشد. شما و درمانگرتان قادر خواهید بود بعد از اولین جلسه خود به طور خاص درباره این موضوع صحبت کنید و او می‌تواند بافت‌های بدن شما را ارزیابی کند.