عنوان مقاله درمان درد سیاتیک در بارداری (گرفتگی عصب سیاتیک در دوران حاملگی)

درمان درد سیاتیک در بارداری (گرفتگی عصب سیاتیک در دوران حاملگی)

وقتی درد پائین کمر به باسن­ یا ران­ها منتشر می­شود، اغلب با درد سیاتیک اشتباه می­شود. سیاتیک در زنان حامله شیوع زیادی ندارد. سیاتیک واقعی که به علت بیرون زدگی ومشکلات دیسک کمر ایجاد می­شود تنها یک درصد زنان باردار را گرفتار می­کند.

اگر درد سیاتیک ایجاد شود، معمولا درد شدیدتری در پاها نسبت به کمر حس می­شود. همچنین احتمال دارد که درد در زیر زانوها هم حس شود و ممکن است درد سیاتیک به قسمت پائین پاها وانگشت پاها هم منتشر ­شود. درد سیاتیک احتمال دارد همراه حالت­هایی مانند سوزن وسوزن شدن ، مورمور و گز گز باشد. مشکلات شدید سیاتیک ممکن است باعث کرختی درناحیه تناسلی و کشاله ران هم بشود. حتی ممکن است باعث دشوار شدن تخلیه ادرار و مدفوع یا بی ­اختیاری ادرار و مدفوع گردد که نیاز به مراجعه فوری به پزشک دارد. اگر تصور می­شود درد سیاتیک وجود دارد وهمراه آن علائمی مانند کرختی، از دست­ دادن حس، ضعف در یک یا هردو پا یا ازدست رفتن حس در ناحیه تناسلی و مغبنی، ازدست­ دادن کنترل ادرار و مدفوع یا ناتوانی در تخلیه ادرار و مدفوع است فورا با پزشک باید تماس گرفته شود.

متخصص ارتوپد  تمرینات تقویت کف لگن، عضلات شکم و کمر  و همچنین راه­های بهبود وضعیت بدن را به بیمار آموزش و نشان خواهد داد. پزشک ممکن است در طول بارداری برای چکاپ عملکرد اعصاب بیمار را کاملا تحت نظر داشته باشد. با وجود این­که شواهدی زیادی  جهت  تاثیر پذیری داروی مسکن  پاراستامول وجود ندارد اما بیمار جهت تسکین درد سیاتیک ممکن است این دارو را مصرف نماید.  درصورت استعال، به پزشک مراجعه نمایید تا میزان و همچنین مدت زمان مصرف این دارو را توصیه نماید.

بهتر است در دوران حاملگی  و به ­ویژه ماه سوم از مصرف داروی ایبوپروفن خوداری نمایید. درمان­هایی که در طول بارداری مجاز هستند عبارتند از: طب ­سوزنی، ماساژ، استخوان درمانی و کایروپراکتیک

اگر به فکر درمان مکمل هستید قبل از اقدام بهتر است ابتدا از تجربه پزشک خود دردرمان زنان باردار مطمئن شوید.

در کلینیک دکتر روشندل انواع روش­های کم خطر و موثر برای درمان سیاتیک در دوران بارداری در اختیار بیماران قرار می­گیرد. مراجعین می­توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره های 02166595897 و 02166595896    تماس حاصل فرمایند.

سیاتیک چیست ؟


سیاتیک که به سندروم رادیکولار لومبوساکرال نیز معروف است به گروهی از مشکلات اشاره دارد. عصب سیاتیک که از بزرگترین اعصاب بدن است از پایین کمر به پشت پاها و ران­پاها کشیده می­شود. عصب سیاتیک مسوول انتقال حس به کف پا، قسمت پایین ساق­پا و پشت ران­ها است.

درد عصب سیاتیک دردی است که در طول پاها به شکل گزگز مکرر احساس می­شود. منشاء این درد پایین ستون­ فقرات است و می­تواند به شکل درد عمیق، طاقت­ فرسا و تیرکشنده باشد که به پشت پاها سرایت می­کند. درد سیاتیک ممکن است با کمردرد و یا بدون کمردرد همراه باشد.

آیا حاملگی می­تواند موجب سیاتیک شود؟


خیر، شما صرفا به­ دلیل بارداری نمی­توانید به درد سیاتیک مبتلا شوید. درحقیقت، تنها 1% از زنان باردار گرفتار چنین ناهنجاری می­شوند. برخلاف تصورات، سیاتیک ناشی از فشاری که نوزاد بر اعصاب وارد می­کند نیست. این عارضه معمولا به ­دلیل آسیب دیسک ستون­ فقرات که موجب تورم اطراف اعصاب می­شود رخ می­دهد.

وضعیت بدنی ضعیف و نامناسب و همچنین عدم فعالیت برای مدت طولانی در زندگی می­تواند موجب سیاتیک شود. بنابراین باید گفت که یکی از دلایل برای فعال بودن در دوران حاملگی همین امر است.

بلندکردن اجسام سنگین یا انجام فعالیت­های فیزیکی استرس­زا در دوران حاملگی موجب لرزش بدن و ایجاد سیاتیک می­گردد.

درد اسکلتی عضلانی که در قسمت قدامی یا خلفی حلقه لگن احساس می­شود به احتمال زیاد با درد اعصاب سیاتیک مرتبط نمی ­باشد. این درد معمولا ناشی از اختلال عملکرد سمفیز پوبیس (SPD) یا درد کمربندی لگنی (PGP) می­باشد که در دوران بارداری شایع هستند و دارای علائم مشابه سیاتیک می­باشند.

دلایل احتمالی سیاتیک در طول حاملگی


فعالیت­های فیزیکی و فشار از دلایل احتمالی سیاتیک در بارداری هستند. اما نکته اینجاست که در داخل بدن چه اتفاقی می­افتد؟ علل رایج درد عصب سیاتیک در طول بارداری شامل:

 • احتباس مایع و افزایش وزن موجب وارد شدن فشار به عصب سیاتیک در لگن می­شود.
 • رشد رحم فشار مضاعفی به ستون­ فقرات و اعصاب سیاتیک وارد کرده و موجب فتق دیسک نخاعی (پارگی دیسک نخاعی که موجب نشت ژل می­گردد) می­گردد.
 • بزرگ­ شدن شکم و سینه­ ها موجب تغییراتی در مرکز جاذبه و کشیده­ شدن منحنی لوردوتیک (شیب بالای باسن) می­گردد. این شرایط موجب می­شود عضلات باسن و ناحیه لگن سفت­ تر شده و به عصب سیاتیک فشار وارد کنند.
 • در سه­ ماه سوم بارداری، هنگامی که کودک خود را آماده زایمان می­کند سرش به­ طور مستقیم روی اعصاب قرار گرفته و موجب درد شدید در باسن، پاها و کمر می­گردد.
 • بیماری­ های سیستمیک نظیر دیابت نیز می­توانند اعصاب سیاتیک را تحت تاثیر قرار دهند.
 • تومور، آبسه یا خونریزی در لگن ممکن است به اعصاب سیاتیک آسیب برسانند.

نشانه های این بیماری در زنان باردار چیست؟


نشانه های این بیماری در زنان باردار چیست؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم، علائم و نشانه­ های سیاتیک تقریبا شبیه به درد کمربندی لگنی است با این تفاوت که کمی شدیدتر بوده و ممکن است ثابت یا متناوب باشد. در این قسمت به معرفی علائم شایع سیاتیک می­پردازیم:

 • دردی که به حالت تیرکشیدن یا سوزش بوده و معمولا در یک طرف و برخی مواقع در هر دو طرف بدن بروز کرده و سپس از بین می­رود.
 • درد خفیف که از باسن و پایین کمر شروع شده و از قسمت بیرونی ماهیچه پشت پا به ساق­ پا و انگشتان پاها پخش می­شود.
 • درد متناوب که ممکن است گسترده یا پراکنده باشد.
 • احساس گزگز توام با بی­ حسی در پاها و ساق پا
 • درد نادر در ناحیه کشاله ­ران
 • گرفتگی حاد عضلات
 • انحنای غیرطبیعی در پایین کمر

درد سیاتیک که به باسن و پاها سرایت می­کند هنگامی که با دردکمر همراه باشد تشدید می­یابد.

چه عواملی احتمال ابتلا به این عارضه را بالا می­برد؟


زنان در طول بارداری اگر:

 • اضافه وزن داشته باشند
 • دخانیات مصرف کنند
 • مشکلات کمر و پوکی­ استخوان داشته باشند

بیشتر درمعرض ابتلا به سیاتیک هستند.

از آن­جایی که عصب سیاتیک بسیار حساس است و ممکن است بزرگ ­شدن کودک به این عصب فشار وارد کند سابقه بیماری و مشکلات کمر موجب می­شود فرد  در طول حاملگی بیشتر در معرض درد سیاتیک باشد.

درمان­های اولیه سیاتیک بارداری


سیاتیک یک عارضه موقت است و با خود درمانی قابل کنترل است. اگر درد سیاتیک خفیف باشد نیازی به مراجعه به پزشک نیست. برخی از درمان­های خانگی موثر در درد عصب سیاتیک عبارتند از:

 • پوست را با حوله یا پارچه تمیز بپوشانید. کمپرس آب گرم یا کیسه یخ را روی ناحیه­ای که درد می­کند قرار دهید. تناوب سرما و گرما درمانی به تسکین درد کمک می­کند. از آن­جایی که افزایش دمای بدن بیشتر از 102.2 درجه برای کودک و مادر خطرناک است توصیه می­کنیم کمپرس گرما را طولانی­ مدت روی ناحیه تحت درمان قرار ندهید.
 • تا جایی­ که امکان دارد فعال باشید. کاهش درد با انجام فعالیت­های منظم امری کاملا طبیعی است. اما با این­حال باید سرعت را تنظیم کنید.
 • اجسام سنگین بلند نکنید. اگر مجبور به بلندکردن اشیای سنگین هستید بهتر است ابتدا زانوها را خم کنید، کمر را صاف نگهدارید و با نزدیک کردن شیء موردنظر به بدن آن را آهسته از زمین بلند کنید.
 • هنگام ایستادن به کمر کمی قوس بدهید. اگر هنگام ایستادن احساس فشار می­کنید یکی از  پاها را بلند کرده و روی یک شیء بلندتر قرار دهید. هنگام نشستن برای حمایت از ستون­ فقرات می­توانید از یک بالشتک کوچک یا حوله رول شده استفاده کنید.
 • به صدای بدن خود گوش کنید و از انجام هر کاری که موجب تشدید درد می­شود اجتناب کنید.
 • هنگام خواب، روی سمتی از بدن که احساس درد ندارید بخوابید. اگر در سمت راست بدن احساس درد دارید روی سمت چپ بخوابید. این کار از فشار روی اعصاب می­کاهد.
 • برای خواب راحت­ تر بهتر است از تشک­ های سفتی که از کمر حمایت می­کنند استفاده کنید. برای حمایت از لگن و کاهش فشار بر اعصاب سیاتیک می­توانید یک بالشت معمولی یا بالشت مخصوص بارداری را بین پاهای خود قرار دهید.
 • هنگام خوابیدن روی تخت، ابتدا روی لبه تخت بشینید، به یک سمت بدن دراز بکشید سپس پاهای خود را به داخل تخت بکشید.
 • هنگام بلند شدن از تخت، به یک سمت بدن بغلتید، پاهای خود را در سمت لبه بیرونی تخت قرار دهید و خیلی آرام بلند شده و روی تخت بشینید. این کار بهتر از این است که یکباره بلند شده و روی تخت بشینید.. در این حالت اسپاسم عضلانی دردناک کمتری خواهید داشت.
 • اگر با کامپیوتر کار می­کنید حتما بین کار خود وقفه­ های منظم ایجاد کنید.
 • استراحت طولانی در رختخواب کمکی بهبود شرایط نخواهد کرد. برای تسکین درد پایین کمر و درد پاها بهتر است استراحت را کمتر کرده و در موقعیت مناسب بشینید.
 • توصیه می­شود به­ تدریج وزن اضافه کنید. افزایش ناگهانی وزن می­تواند به اعصاب سیاتیک فشار وارد کند. اگر قبل از بارداری شاخص توده بدنی شما سالم بوده، بهتر است در 3 ماه اول حاملگی تنها 2 پوند (حدودا 1 کیلوگرم)، 3 ماه دوم تقریبا 8 پوند (تقریبا 4 کیلوگرم) و 3 ماه سوم حدودا 20 پوند (حدودا 10 کیلوگرم) وزن اضافه کنید. افزایش وزن 30 پوندی (حدودا 14 کیلوگرم) در طول بارداری کاملا ایده­ آل است.
 • کفش پاشنه تخت یا کوتاه بپوشید. از پوشیدن کفش­ های سنگین که موجب می­شود فشار مضاعفی به پایین کمر و پاها وارد شود اجتناب کنید.
 • از انجام حرکات خطرناک و ابلهانه خودداری کنید.
 • شنا تاثیر چشمگیری در کاهش درد سیاتیک دارد. شناور بودن در آب به­ طور موقت وزن ناشی از بارداری را از ستون­ فقرات می­ کاهد و درنتیجه موجب کاهش فشار می­شود.
 • از شکم ­بندهای مخصوص حاملگی که جنین را کمی بالاتر نگه می­دارد استفاده کنید. این شکم­ بندها به تعادل وزن و کاهش درد سیاتیک کمک می­کنند.
 • درصورت بی­ تاثیر بودن درمان­ هایی که اشاره کردیم و همچنین تشدید و پایداری درد بهتر است برای چکاپ به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان­های تخصصی سیاتیک بارداری


در صورت تشدید درد توصیه می­شود با یک متخصص ارتوپد مشاوره کنید. متخصص ارتوپد ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

دارو

پزشک ممکن است جهت تسکین درد سیاتیک بارداری داروهای مسکن از قبیل پاراستامول را توصیه کند. داروهای ضدالتهابی نظیر ایبوپروفن و استامینونفن (تیلنول) موثر هستند. ایبوپروفن معمولا در سه ماه سوم بارداری توصیه نمی­شود.

کمک طب فیزیکی به درمان سیاتیک حاملگی


کمک طب فیزیکی به درمان سیاتیک حاملگی

متخصص ارتوپد جهت تقویت کف لگن، عضلات کمر و شکم تمرینات فیزیوتراپی خاصی را به بیمار آموزش خواهد داد.  پزشک ممکن است پوشیدن شکم ­بند مخصوص بارداری را به بیمار توصیه کند. این شکم­ بندها زیر برجستگی شکم و دور کمر ثابت می­شوند. در طول حاملگی باید مراقب عملکرد اعصاب بدنی بود.

این درمان­ها در تسکین دردعصب سیاتیک موثر هستند:

 • استخوان درمانی
 • طب­ سوزنی
 • کایروپراکتیک

ماساژ

ماساژ

تحقیقات حاکی از آن است که ماساژ قبل از زایمان به­ ویژه در سه­­ ماه دوم و سوم بارداری توسط یک متخصص ماساژ تاثیر فراوانی دارد. ماساژ نه ­تنها موجب کاهش درد می­شود بلکه به خواب بهتر هم کمک می­کند. ماساژ به ­طور قابل توجهی علائم سیاتیک را کاهش و جریان خون را بهبود می­بخشد.

نکته مهم این است که ماساژ باید توسط پزشک متخصص و مجرب در درمان زنان باردار انجام شود.

کشش ­های موثر جهت تسکین درد سیاتیک در طول حاملگی

انجام حرکات ورزشی منظم و حرکات کششی یوگا با تقویت ستون­ فقرات، هیپ، کف­لگن، شکم و کمر به کنترل درد کمک می­کنند. یوگا در اصلاح وضعیت و کشش بدن موثر است. اگر بیمار به درد مداوم سیاتیک مبتلا باشد بعد از زایمان نیز باید همچنان به انجام تمرینات خود ادامه دهد. تمریناتی که معمولا توصیه می­شوند عبارتند از:

کشش نشسته پیریفورمیس

عضله پریفورمیس یک روتاتور جانبی است که در عمق لگن قرار دارد. سفت­شدن این عضله موجب تحریک عصب سیاتیک می­گردد. حرکات کششی عضله پیریفورمیس در حالت نشسته تنش عضله را کاهش داده و موجب از بین رفتن درد سیاتیک می­گردد. برای انجام این تمرین:

 • روی لبه یک صندلی نشسته، کمر را صاف و شانه­ ها را شل کنید.
 • پای چپ را بلند کنید و مچ­ پای چپ را روی زانوی راست قرار دهید.
 • دست چپ را روی زانوی چپ قرار دهید تا از بلندشدن پای چپ در طول انجام حرکت کششی خودداری کنید.
 • به سمت زانو خم شوید تا جایی که درباسن چپ احساس کشش کنید.
 • 45 ثانیه در این حالت بمانید و سپس با پای دیگر تکرار کنید.
 • این حرکت را می­توان چندین بار در طول روز انجام داد.

کشش میز

این حرکت نیز یکی از تمرینات کششی است که موجب تسکین عضلات کمر، باسن و پاها می­شود. این حرکت موجب کشش ستون­ فقرات کمری و صاف­ شدن ستون­ فقرات می­گردد. برای انجام این تمرین:

 • نزدیک یک میز نشسته و پاها را به ­اندازه عرض شانه­ ها باز کنید.
 • با قرار دادن دست­های خود روی میز به سمت جلو خم شوید. دست­ ها باید کاملا کشیده و کمر صاف باشد.
 • سعی کنید لگن را از میز دورکرده تا این­که در پشت پاها و پایین کمر احساس کشش کنید.
 • 30 ثانیه تا 1 دقیقه در این حالت بمانید سپس به حالت اول بازگردید.
 • این حرکت را 2 بار در طول روز تکرار کنید.

وضعیت کبوتر (کاپوتاسانا)

این تمرین نیز یکی از حرکات موثر در ورزش یوگا است که به تسکین درد سیاتیک بارداری کمک شایانی می­کند. با کمی تغییرات، این ورزش را می­توان به راحتی در طول حاملگی انجام داد. برای انجام این ورزش:

 • به­ روی زانو روی زمین بشینید.
 • تا جایی­ که می­توانید پای چپ را در حالت صاف  به عقب بکشید.
 • پای راست را جلو آورده و زانو را به یک سمت خم کنید. قلم پا باید در یک خط افقی در مقابل بدن قرار داشته باشد.
 • بلوک یوگا را زیر لگن قرار دهید. این کار شدت کشش را کاهش داده و فضایی را برای شکم درنظر می­گیرد.
 • به­ سمت پایی که در مقابلتان قرار دارد خم شوید.
 • به­ تدریج به سمت زمین خم شوید. برای حمایت از بدن می­توانید یک بالشت کوچک را زیر سر و دست­ ها قرار دهید.
 • 1 دقیقه در این حالت بمانید و حرکت را با سمت دیگر بدن تکرار کنید.
 • این ورزش را می­توان چندین بار در روز انجام داد.

کشش فلکسور ران

کشش فلکسور ران

عضلات فلکسور ران یا به­ عبارتی ماهیچه­ های خم­ کننده مفصل ران، از جلوی لگن عبور کرده و به حرکت جلو پاها در راه ­رفتن کمک می­کنند. این عضلات در دوران حاملگی سفت شده، کف لگن را تحت تاثیر قرار داده و موجب درد می­شوند. برای انجام این ورزش:

 • زانوها را روی زمین قرار دهید.
 • یکی از پاها را جلو قرار دهید تا جایی­ که زانو و لگن در زاویه 90 درجه قرار بگیرند.
 • تمام وزنتان را به جلو وارد کنید تا در کمر، لگن و ران­ها احساس کشش کنید.
 • 30 ثانیه خود را در این حالت حفظ کرده و همین حرکت را با سمت دیگر بدن تکرار کنید.

فوم غلتان ماهیچه سرینی و همسترینگ

فوم غلتان ماهیچه سرینی و همسترینگ

تمرین با فوم غلتان یکی از راه­های بسیار خوب برای تسکین درد سیاتیک است. این حرکت موجب شل شدن و آرام­ شدن درد عضلات ران می­گردد. فوم غلتان درحقیقت نقش مینی ماساژ عضلات ران و بافت­ های هم بند را ایفا می­کند.

برای  انجام این ورزش:

 • فوم غلتان را روی زمین قرار دهید.
 • برای حمایت بدن، دست­ها را پشت بدن قرار داده و روی فوم بشینید.
 • یکی از پاها را بلند کرده و روی زانوی دیگر قرار دهید.
 • بدن را به عقب و جلو حرکت دهید تا موقعیت مناسب را پیدا کنید.
 • 30 ثانیه تا 1 دقیقه حرکت را روی ناحیه­ای که احساس درد دارید ادامه دهید.
 • فوم را آرام به پشت قسمت بالای ران حرکت دهید و در یک موقعیت مناسب و راحت نگهدارید.
 • همین حرکت را با سمت دیگر تکرار کنید.

چرخش نیم ­تنه

حرکات چرخشی نیم­تنه بدون وارد کردن فشار مضاعف به بدن موجب کشش عصب سیاتیک می­گردد. این حرکت را می­توان به صورت نشسته و درحالی­­که خطر افتادن و آسیب دیدن کودک نباشد انجام داد.

برای انجام این ورزش:

 • صندلی راحتی را تهیه کنید. در حالی­که تکیه­ گاه صندلی در سمت راست بدن شما قرار دارد صاف بشینید.
 • با نگه داشتن تکیه­ گاه صندلی به ­طور پیوسته نفس عمیقی بکشید.
 • با هل دادن خود به سمت تکیه­ گاه صندلی خیلی آرام نیم ­تنه را به سمت راست بچرخانید.
 • 30 ثانیه در این حالت بمانید و همین حرکت را با نیم­ تنه چپ انجام دهید.

نشستن تیلور

نشستن تیلور

حرکت ورزش نشستن تیلور برای کشش و تقویت عضلات پایین کمر، ران­ها، لگن و عصب سیاتیک است. برای انجام این ورزش:

 • روی کف زمین نشسته و ران­ و پاها را خم کنید.
 • به جلو خم شوید تا فشار روی کمر کمتر شود.
 • برای ایجاد مقاومت جزئی بهتر است دست­ها را روی زانوها قرار داده و زانوها را به بالا و پایین حرکت دهید.

تیلت لگن

حرکات تیلت لگن با درگیر کردن پایین کمر به کاهش تنش، ایجاد آرامش وشل شدن عضلات شکم کمک کرده و درنتیجه استرس و فشار که عامل اصلی درد سیاتیک است از پایین کمر کاسته می­شود. برای انجام این ورزش:

 • به پشت روی زمین دراز بکشید.
 • زانوها را بلند کنید تا جایی­ که پاها کاملا صاف باشند.
 • به­ آرامی عضلات شکم را سفت و منقبض کرده و پایین کمر را به سمت زمین فشار دهید.
 • برای چند ثانیه در این حالت خود را حفظ کرده و سپس به حالت اول برگردید.
 • این ورزش را 20 بار در روز و هر بار حداقل 5 ست انجام دهید.

کشش زانو

کشش زانو

 

این حرکت که یکی از تمرینات بسیار ساده زانو است موجب کشش عصب سیاتیک می­گردد. برای انجام این ورزش:

 • روی تشک یا تخت به پشت دراز بکشید.
 • زانوی راست را به سمت شکم بلند کنید.
 • دست­ها را روی زانو قرار داده و سعی کنید ران پا را تا جایی­ که امکان دارد و بدون اعمال فشار به شکم بکشید.
 • همین تمرین را با پای چپ انجام دهید. البته لازم به ذکر است که این ورزش را می­توانید با هر دو پا نیز انجام دهید.

کشش ران

حرکت کشش ران با ایجاد کشش در بالای ران و پایین کمر به کاهش درد عصب سیاتیک کمک فراوانی می­کند. برای انجام این ورزش:

 • روی یک صندلی چوبی ساده در حالتی که کمر کاملا صاف است بشینید.
 • پای سالم را کشیده و سعی کنید به کف زمین برسد.
 • اینبار، پایی که دارای درد عصب سیاتیک است را بلند کرده و خیلی آرام زیر پای سالم قرار داده و به­ آرامی به جلو و به سمت پای سالم حرکت دهید. چند ثانیه در این حالت بمانید.
 • در حالی­ک بدن را به جلو خم می­کنید کمر باید کاملا صاف باشد.

کشش قفسه­ سینه

حرکت کشش قفسه­ سینه موجب تقویت عضلات قفسه­ سینه و گردن شده و به کاهش درد کمک می­کند. برای انجام این ورزش:

 • بین دو دیوار و یا درب ورودی خانه بایستید.
 • دست­ها را روی دیوار قرار دهید. دست­ها و ساعد باید کاملا با دیوار در تماس باشند.
 • هر دو دست را در سطح قفسه ­سینه قرار داده و آرنج­ها را به ­آرامی خم کنید.
 • کل بدن را به سمت جلو و سپس عقب و جایگاه قبل خود حرکت دهید.

کشش ساق­پا در حالت ایستاده

این حرکت از گرفتگی عضلات ران و پاها به­ دلیل سیاتیک جلوگیری می­کند. برای انجام این ورزش:

 • روی پاها ایستاده و بدن را به سمت دیوار بچرخانید.
 • پای چپ را نزدیک دیوار قرار داده و پای راست را با فاصله 2 فوت (تقریبا نیم ­متر) از دیوار قرار دهید.
 • دست­ها و ساعد را روی دیوار بگذارید. آرنج­ها باید در ارتفاع شانه­ ها باشند.
 • زانوی چپ را خم کنید تا بدن به جلو حرکت کند.
 • تا جایی­ که امکان دارد سعی کنید بدن را بکشید. در این حالت به ­نظر می­رسد قصد هل دادن دیوار را دارید. چند لحظه صبر کنید و سپس به موقعیت اول بازگردید.
 • همین حرکت را با پای دیگر تکرار کنید.

حرکت کودک

حرکت کودک یکی از تمرینات کششی ساده است که موجب کشش در پایین کمر و قفسه­ سینه بدن می­گردد.

برای انجام این ورزش:

 • کاملا راست روی زمین نشسته و زانوها را خم کنید.
 • پایین کمر و باسن باید روی پاشنه پاها باشد.
 • حالا هر دو دست­ها را روی زمین کاملا بکشید و سر را به پایین خم کنید. 2 دقیقه در این حالت خود را حفظ کرده و سپس به موقعیت اول بازگردید.

گهواره زانو

این ورزش در برنامه ­های تسکین درد کمر استفاده می­شود و تراکم مایع اطراف مفصل فاست ( بین و پشت مهره ­ها) را از بین برده و در نتیجه با کاهش فشار به تسکین دردی که به پایین پاها پخش می­شوند کمک می­کند. برای انجام این ورزش:

 • ترجیحا روی تخت و یا سطح نرم به پشت دراز بکشید.
 • پایین کمر را تا جایی­ که ناف به داخل کشیده شود قوس دهید. شاید نیاز باشد برای فشار دادن شکم به داخل از دست­ها کمک بگیرید.
 • دست دیگر را پشت ران قرار داده و سعی کنید یکی از پاها را به سمت قفسه ­سینه بکشید. حالا با کمک هر دو دست پای دیگر را به سمت قفسه سینه بکشید.
 • دست­ها را روی هر یک از زانوها قرار داده و ران پاها را در زاویه 90 درجه نگهدارید.
 • در این حالت، به­ آرامی پاها را به پس و پیش تاب دهید.
 • اگر ران پاها سفت است مچ پاها را به حالت ضربدر روی هم قرار داده و مچ دست­ها را در امتداد قلم پا نگه دارید. سپس در همین حالت حرکت گهواره را انجام دهید.

کشش ریشه عصب مقدماتی

در این ورزش، با دستکاری آرام مفاصل ملتهب فاست درد عصب سیاتیک به تدریج از بین می­رود. در این تمرین درد به جایی می­رسد که کشش موجب لذت­ می­شود. برای انجام این ورزش:

 • به پشت دراز بکشید.
 • پای آسیب دیده را به پشت ران تا کرده و زانو را به قفسه­ سینه نزدیک کنید.
 • حالا به­ آرامی پا را صاف کنید تا این­که پاشنه پا رو به سقف باشد.
 • با فشار دادن پاشنه پا، تنش عصب سیاتیک افزایش یافته و کشش دردناکی در ران پاها احساس خواهد شد.
 • نترسید و سعی کنید تا جایی­که می­توانید پاها را تقریبا به­مدت 5 ثانیه در این حالت نگهدارید.
 • حالا پا را رها کرده و دوباره تکرار کنید.
 • این تمرین را با پای دیگر هم می­توانید انجام دهید. با بالارفتن پاها کاهش درد در پاها را احساس خواهید کرد.

کورل آپ

کورل آپ

کورل آپ موجب تقویت عضلات پایین شکم می­شود.

برای انجام این ورزش:

 • به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کنید.
 • دست­ها را در امتداد قفسه ­سینه روی هم قرار داده و یا برای حمایت از گردن زیر سر قرار دهید.
 • با بلند کردن سر و جداکردن شانه ­ها از زمین بدن را جمع کنید.
 • 2 تا 5 ثانیه در این حالت خود را حفظ کرده و سپس خیلی­ آرام کمر را به موقعیت اول باز­گردانید.
 • این حرکت را ابتدا 10 تا 12 بار در روز انجام دهید سپس به 20 بار افزایش دهید.

هنگام انجام هر یک از حرکات کششی که توضیح دادیم هرگز فراتر از نقطه درد پیش نروید. درصورت احساس تشدید درد بهتر است حرکت کششی را متوقف کنید. قبل از شروع به انجام این حرکات بهتر است ابتدا با پزشک خود مشاوره کنید. درصورت احساس علائمی از قبیل سردرد، سرگیجه یا خونریزی از ادامه ورزش خودداری کرده و جهت معاینه به پزشک مراجعه نمایید.

سوالات متداول


برخی از پرسش­های رایج درباره سیاتیک در بارداری عبارت­اند از:

آیا راهی برای پیشگیری از سیاتیک بارداری وجود دارد؟

هیچ اقدامات پیشگیرانه برای سیاتیک وجود ندارد. بیشتر متخصصین زنان و همچنین متخصصین ستون­ فقرات توصیه می­کنند:

 • سبک زندگی فعال و سالم با یوگا یا ورزش به کاهش خطر آسیب عصب در حاملگی کمک می­کند.
 • ورزش منظم به حفظ سلامت عضلات کمک کرده و قادر می­ سازد بدن مادر وزن کودک را تحمل کند.
 • اگر قصد بارداری دارید بهتر است در سه ماه اول حاملگی (مراحل اولیه بارداری) از پر خوری اجتناب کنید.

آیا سیاتیک تاثیری بر زایمان دارد؟

اگر درد سیاتیک موجب محدودیت ­هایی در زایمان شود ممکن است متخصص فیزیوتراپی موقعیتی که موجب سهولت زایمان می­شود را توصیه نماید. استخر زایمان از آن­جایی که موجب سهولت حرکات می­گردد بسیار مفید و موثر است.

گاهی­ اوقات، ممکن است بیمار در طول بارداری سیاتیک نداشته باشد اما به­ دلیل آسیب عصب سیاتیک در طول زایمان بعد از زایمان دچار سیاتیک شود.

سیاتیک بعد از بارداری خیلی شایع است و به فشار ناشی از بزرگ ­شدن رحم مرتبط می­ باشد. احتمال ابتلا به سیاتیک بعد از زایمان بسیار بالا است.

تجربه درد سیاتیک در دوران حاملگی دلیل بر ابتلا مجدد آن بعد از زایمان نیست.

درد عصب سیاتیک در دوران بارداری چقدر طول می­کشد؟

بسیاری از موارد علائم سیاتیک ظرف 6 هفته و برخی 12 هفته بعد از زایمان  کاهش می­یابد.

در سیاتیک شدید بارداری، علائم خفیف به­مدت 6 ماه تا 1 سال بعد از زایمان همچنان باقی می­مانند.

آیا سیاتیک مراقبت از کودک را با مشکل مواجه می­کند؟

هر بیماری یا شرایط مرتبط با کمر ممکن است در مراقبت کودک مشکل­ ساز شود. شما باید موقعیت مناسب بدنی را حفظ کرده و در موقعیت­ های مختلف کودک را شیر دهید.

 • به سمتی که درد ندارید دراز بکشید. این کار موجب کاهش فشار روی ستون­ فقرات شده و به کاهش درد کمک می­کند.
 • شیر دادن در حالت درازکش به پشت نیز مفید است.
 • هنگامی که در حالت نشسته قرار دارید، صندلی پشت صافی را انتخاب کرده و کف پاها را روی زمین قرار دهید. کودک را روی یک بالشت و یا کوسن قرار دهید تا به پستان نزدیک­تر شود.
 • هنگام بلندکردن کودک فراموش نکنید که کمر را صاف و زانوها را کمی خم کنید. از انجام حرکات چرخشی اجتناب نمایید.