شکستگی انگشت دست : درمان و تقویت عضلات دست با ورزش و فیزیوتراپی

شکستگی دست در واقع شکستگی یکی از استخوان‌های دست است و شامل استخوانهای کوچک انگشتان (بند انگشت) و استخوان‌های درازی در کف دست (متاکارپال) می‌شود. شکستگی دست ممکن است به علت سقوط، تصادف، آسیب چرخشی یا برخورد مستقیم در ورزش اتفاق بیافتد.در اغلب موارد، شکستگی دست با درمان غیر جراحی به خوبی بهبود پیدا می‌کند. با توجه به نوع و مکان شکستگی،این درمانها شامل گچ گرفتن، اسپلینت یا آتل انگشت برای یک مدت می‌شود. برای شکستگی‌های جدی‌تر و یا برای شکستگی‌هایی که به راحتی درمان نمی‌شوند، ممکن است برای ترمیم قسمتهای شکسته استخوان نیاز به جراحی باشد.

شکستگی دست، یکی از شایع ترین شکستگی‌های بدن و همینطور مراجعات بخش اورژانس است. شکستگی دست حدود 1.5٪ از کلیه مراجعات بخش اورژانس و 40٪ شکستگی‌های اندام فوقانی را شامل می‌شود. مدیریت مناسب در ارزیابی اولیه آسیب‌های دست تا حد زیادی از بیماری و معلولیت در آینده جلوگیری می‌کند. پزشکان اورژانس، باید مهارت‌های لازم برای ارزیابی و کنترل این آسیبها را در اولین ارزیابی داشته باشند.

دکتر حمید روشندلجراح استخوان و مفاصل یکی از بهترین جراحان استخوان و مفاصل است.  بسته به نوع آسیب وارد شده به شما روش های مختلف درمانی را برای شما در نظر گرفته و شما را در طول دوره درمان همراهی مینمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 02166595897 و 02166595896   تماس حاصل فرمایید.

آناتومی


استخوانهای دست شما عبارتند از:

 • استخوانهاي بند انگشت (فالانژ):  استخوان‌های کوچکی که انگشت شست و دیگر انگشتان را تشکیل می‌دهند. دو ستخوان کوچک(دو بند) در انگشت شست و سه استخوان کوچک در هر انگشت وجود دارد.
 • استخوانهای کف دست(متاکارپال): شامل پنج استخوان هستند که در کف دست قرار دارند.

شایع ترین شكستگی دست، شكست متاكارپال پنجم است, استخوانی كه از انگشت کوچک محافظت می‌كند. این معمولا "شکستگی بوکسور" نامیده می‌شود و گردن استخوان را در کنار لولای مفصل درگیر می‌کند. شکستگی بوکسور اغلب با مشت زدن یا ضربه زدن به یک جسم سفت اتفاق می‌افتد.

انواع شکستگی دست


شکستگی ممکن است در یکی از نواحی زیر در دست اتفاق بیافتد:

 • در لولای مفصل
 • درست زیر لولای مفصل (گاهی اوقات شکستگی بوکسور نیز نامیده می‌شود)
 • در شفت یا بخش میانی استخوان
 • در پایه استخوان، نزدیک مچ دست
 • شکستگی جابجایی (به این معنی است که بخشی از استخوان در موقعیت طبیعی خود قرار نگرفته است)

اگر شکستی بدی داشته باشید، ممکن است به پزشک استخوان (جراح ارتوپد) ارجاع داده شوید. ممکن است برای درمان شکستگی جراحی پیچ و پلاک نیاز داشته باشید.

علائم


علائم و نشانه‌های شکستگی دست شامل موارد زیر است:

 • ورم
 • کبودی
 • حساسیت یا درد
 • تغییر شکل
 • عدم توانایی حرکت انگشت
 • کوتاهی انگشت
 • هنگام مشت کردن دست، انگشت آسیب دیده روی انگشت کناری به صورت "قیچی" قرار می‌گیرد

در شکستگی بوکسور، لولای مفصل بیمار تورفته یا ضعیف می‌شود. این مورد ممکن است ناشی از جابجایی یا زاویه انتهایی یا "سر" متاکارپال باشد.

چه موقع به دکتر مراجعه کنیم


به دکتر مراجعه کنید ,اگر دست شما ،:

 • سفت و دردناک است
 • احساس مور مور شدن یا بی حسی دارد
 • قرمز، متورم شده یا دارای زخم باز است
 • پس از باز کردن گچ یا اسپلینت بازکردن و بستن دست، دشوار است

همچنین اگر گچ از هم باز بشود یا روی پوست فشار وارد کند، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

استخوان.

درمان شکستگی انگشت دست


درمان غیر جراحی

اگر شکستگی در موقعیت قابل قبولی قرار نداشته باشد، اغلب، پزشک شما قطعات استخوان را بدون هیچ برش جراحی و با دست به موقعیت صحیح برمی‌گرداند. به این روش جا انداختن استخوان گفته می‌شود. ممکن است با گچ گرفتن، اسپلینت یا بریس استخوانها را در جای مناسب قرار گیرند و بهبودی حاصل شود. ممکن است برای محافظت از استخوان‌ها از نوک انگشتان تا آرنج گچ گرفته شود.احتمالا دکتر حدود یک تا دو هفته بعد سری دوم عکس (اشعه ایکس) را برای شما می‌نویسد. این کار برای اطمینان از این است که استخوانها در موقعیت مناسبی در حال جوش خوردن هستند.با توجه به محل و ثبات شکستگی، ممکن است دست شما 3 تا 6 هفته در گچ باشد. برخی از انواع شکستگی‌ها با استفاده از اسپلینت قابل جابجایی و یا "آتل انگشتی" که به انگشت سالم مجاور متصل می‌شود محافظت می‌شوند. انگشت سالم کناری به عنوان یک "اسپلینت متحرک" عمل می‌کند تا انگشت آسیب دیده را حمایت کند. تمرینات ملایم دست معمولا بعد از 3 هفته شروع می‌شود. ممکن است به مدت 1 یا 2 هفته درد یا تورم داشته باشید. برای اینکه درد و تورم کاهش یابد:

 • یک بسته یخ را روی قسمت آسیب دیده دست قرار دهید. برای جلوگیری از آسیب به پوست ناشی از سردی یخ، قبل از استفاده بسته یخ را درون یک پارچه تمیز قرار دهید.
 • دست خود را بالای قلب خود نگه دارید.

برای درد، می‌توانید ایپوبروفن(ادویل،موترین)، ناپروکسن (آلو،ناپروسین)، آسپرین یا استامینوفن (تیلنول) مصرف کنید. این داروهای مسکن را می‌توانید بدون نسخه خریداری کنید.قبل از استفاده از این داروها اگر بیماری قلبی، فشار خون بالا، بیماری کلیوی، یا زخم معده یا خونریزی داخلی در گذشته داشته‌اید، در مورد آن با پزشک خود صحبت کنید.

 • بیش از مقدار توصیه شده روی بطری یا آنچه پزشک تجویز کرده استفاده نکنید.
 • به کودکان آسپرین ندهید.

دستورالعمل‌های مربوط به اسپلینتی که دکتر به شما داده است را انجام دهید. دکتر به شما می‌گوید که چه موقع می‌توانید:

 • حرکت انگشت را همراه با اسپلیت بیشتر کنید
 • اسپلینت خود را هنگام دوش گرفتن یا حمام بردارید

اسپلینت را در بیاورید و از دست خود استفاده کنید.اسپلینت یا گچ را خشک نگه دارید. می‌توانید هنگامی که دوش می‌گیرید، گچ و اسپلینت را با کیسه پلاستیکی بپوشانید.

درمان جراحی

برخی از شکستگی‌های دست برای ترمیم و تراز شدن قسمتهای شکسته نیاز به جراحی دارند. این شامل شکستگی‌های باز می‌شود که در آن استخوان شکسته از پوست خارج شده است. دکتر برای قراردادن قطعات استخوان در جای درست و تراز طبیعی آنها برشی روی پوست ایجاد می‌کند و از قطعات کوچک فلزی مانند سیم، پیچ ، میله، بست و پلاک برای نگه داشتن قطعات استخوان شکسته در محل صحیح خود استفاده می‌کند.پس از جراحی، ممکن است برای یک مدت زمان مجبور باشید برای محافظت از شکستگی، ازاسپلینت یا گچ استفاده کنید. اگر استخوان در طول مرحله بهبودی جابه جا شود، ممکن است انگشت برخی عملکردهای خود را از دست بدهد. دکتر با شما در مورد زمان مناسب شروع تمرینات حرکتی و شروع فعالیت پس از جراحی، صحبت خواهد کرد

فیزیوتراپی و ورزش برای کاهش درد و تقویت عضلات دست بعد از حادثه


شکستگی دستدر قسمت زیر چند مورد از تمرینات توانبخشی معمول برای وضعیت شما آورده شده است. به آرامی شروع به ورزش کنید اگر درد دارید، ورزش خود را سبک‌تر کنید.

پزشک یا فیزیوتراپیست یا کاردرمانگر به شما خواهد گفت که چه موقع این تمرینات را شروع کنید و کدامیک برای شما مناسب‌تر است.

خم کردن و کشش مچ دست

شکستگی دست۱.ساعدتان را روی میز قرار دهید. دست و مچ دست آسیب دیده باید جلوتر از میز قرار گیرد و کف دست به طرف پایین باشد.

۲.دست خود را از قسمت مچ آرام به سمت بالا بیاورید و در همین حال دست خود را مشت کنید. دست خود را پایین بیاورید و انگشتان دست خود را رها کنید. هر کدام از این حالت‌ها را حدود 6 ثانیه نگه دارید.

۳. 8 تا 12 بار تکرار کنید.

کشش رو به بالا و رو به پایین دست

۱. یک مداد ,خودکار یا چوب را در دست بگیرید ,طوری که کاملا در میان دست شما قرار گیرد. اگر چیزی برای در دست گرفتن ندارید فقط دست خود را مشت کنید. سپس دست خود را بالا بیاورید تا آرنج حدود 90 درجه خم شود و در کنار بدن قرار گیرد.

۲. به آرامی ساعد دست خود را تا آنجا که می‌توانید به عقب و جلو در هر جهت بچرخانید. دست شما باید ابتدا رو به بالا و سپس رو به پایین باشد.

۳. هر حالت را حداقل 15 تا 30 ثانیه و تا وقتی که در ساعد خود احساس کشش کنید نگه دارید.

۴. 2 تا 4 بار تکرار کنید.

انحراف شعاعی و النار

شکستگی دست. ۱. یک بطری آب را با دست آسیب دیده خود بگیرید. اگر بطری ندارید، به جای ان دست خود را مشت کنید

۲. آرنج خود روی یک میز قرار دهید، به آرامی مچ دست خود را به طرف بالا ببرید. سپس مچ دست را به جایی که شروع کردید باز گردانید.

۳. 8 تا 12 بار تکرار کنید.

فشار دادن حوله

شکستگی دست. ۱.یک رول حوله کوچک را روی میز قرار دهید

۲.با کف دست رو به پایین، حوله را بگیرید. حدود 6 ثانیه آن را فشار دهید. سپس انگشتان دست خود را صاف کنید تا حوله رها شود.

۳. 8 تا 12 بار تکرار کنید.

مقاومت رو به پایین ساعد

۱. روی صندلی به حالت کمی خم رو به جلو و با پاهای باز بنشینید. سپس ساعد خود را روی ران پا قرار دهید طوری که مچ دست آسیب دیده مقابل زانوی شما قرار گیرد.

۲. یک طرف باند ورزشی را با کف دست رو به بالا در دست بگیرید. طرف دیگر را زیر پای خود قرار دهید.

۳. مچ دست خود را به حالت مستقیم نگه دارید، مچ دست خود را به طرف داخل ران بچرخانید و تا 2 بشمارید. دست خود را به آرامی با حرکت مچ دست به موقعیت شروع برگردانید تا ۵ بشمارید.

۴. 8 تا 12 بار تکرار کنید.

مقاومت رو به بالا

۱. روی صندلی به حالت کمی رو به جلو و با پاهای باز بنشینید. سپس ساعد خود را روی ران پا قرار دهید طوری که مچ دست آسیب دیده مقابل زانوی شما قرار گیرد.

۲. یک طرف باند ورزشی را با کف دست رو به پایین در دست بگیرید. طرف دیگر باند را زیر پای خود قرار دهید.

۳. مچ دست خود را به صورت مستقیم نگه دارید، کف دست خود را به طرف بیرون ران بچرخانید و تا 2بشمارید. سپس به آرامی مچ دست خود را به موقعیت شروع بازگردانید و تا ۵ بشمارید.

۴. 8 تا 12 بار تکرار کنید.

انحراف اولنار مقاومت

 1. شکستگی دست1.روی صندلی به حالت کمی رو به جلو و با پاهای باز بنشینید. سپس ساعد دست آسیب دیده خود را روی ران پا قرار دهید طوری که مچ دست در داخل زانو قرار گیرد.
 2. یک طرف باند ورزشی را با کف دست خود رو به پایین بگیرید. طرف دیگر را زیر پای مقابل بگذارید.
 3. به آرامی مچ دست خود را به طرف داخل و بیرون زانوی خود بچرخانید و تا ۲ بشمارید. سپس به آرامی مچ دست خود را به موقعیت شروع بازگردانید وتا 5 بشمارید.
 4. 8 تا 12 بار تکرار کنید.

 مقاومت انحراف شعاعی

 1. شکستگی دست1.روی صندلی به حالت کمی رو به جلو و با پاهای باز بنشینید. سپس ساعد خود را روی ران پا قرار دهید طوری که مچ دست آسیب دیده مقابل زانوی شما قرار گیرد.
 2. یک طرف باند ورزشی را با دست به طرف ران پای دیگر بگیرید. طرف دیگر باند ورزشی را زیر پای خود قرار دهید.
 3. به آرامی مچ دست خود را به طرف بالا خم کنید تا 2 بشمارید. سپس مچ دست خود را به آرامی پایین بیاورید تا 5 بشمارید.
 4. 8 تا 12 بار تکرار کنید.

مقاومت در برابر خم شدن مچ دست

 1. روی صندلی به حالت کمی رو به جلو و با پاهای باز بنشینید. سپس ساعد خود را روی ران پا قرار دهید طوری که مچ دست آسیب دیده مقابل زانوی شما قرار گیرد.
 2. یک طرف باند ورزشی با کف دست به طرف بالا بگیرید. انتهای دیگر آنرا زیر پای خود قرار دهید.
 3. به آرامی مچ دست خود را به طرف بالا خم کنید و تا 2 بشمارید. سپس مچ دست خود را به آرامی پایین بیاورید و تا 5 بشمارید.
 4. 8 تا 12 بار تکرار کنید.

مقاومت کشش مچ دست

 1. روی صندلی به حالت کمی رو به جلو و با پاهای باز بنشینید. سپس ساعد خود را روی ران پا قرار دهید طوری که مچ دست آسیب دیده مقابل زانوی شما قرار گیرد.
 2. یک طرف باند ورزشی با کف دست به طرف پایین بگیرید. انتهای دیگر آنرا زیر پای خود قرار دهید.
 3. . به آرامی مچ دست خود را به طرف بالا خم کنید و تا 2 بشمارید. سپس مچ دست خود را به آرامی پایین بیاورید و تا 5 بشمارید.
 4. 8 تا 12 بار تکرار کنید.

پیگیری مراقبت بخش مهمی از درمان و سلامتی شما است. باید طبق برنامه به پزشک خود مراجعه کنید و اگر مشکلی دارید با پزشک یا پرستار مربوطه تماس بگیرید. خیلی خوب است اگر نتایج آزمایشات خود را بدانید و لیستی از داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است را با خود نگه دارید.