سردرد های مکرر و عصبی خود را با فیزیوتراپی درمان کنید

سردردسردرد یکی از رایج‌ترین دلایل مراجعه به پزشک است. بیشتر مردم در برخی از لحظات زندگی خود آن را تجربه می‌کنند. هر کسی بدون در نظر گرفتن سن نژاد و جنسیت ممکن است دچار سردرد شود. این امر می‌تواند نشانه‌ای از استرس یا اضطراب، یا ناشی از یک اختلال پزشکی مانند میگرن یا فشارخون بالا، تشویش یا افسردگی باشد. سردرد می‌تواند به مشکلات دیگر نیز منجر شود؛ برای مثال افراد مبتلا به سردردهای مزمن میگرنی به دشواری و به طور نامنظم در محل کار یا مدرسه حضور پیدا می‌کنند. از آنجایی که سردرد می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت جدی باشد اگر شدید، منظم و مداوم باشد، باید در پی گرفتن مشاوره پزشکی بود. به عنوان مثال اگر یک سردرد، شدیدتر و دردناکتر از سردرد قبلی باشد، با مصرف دارو بهبود نمی‌یابد یا بدتر می‌شود یا با علائم دیگر مانند گیجی، طب، تغییرات حساسیتی و انقباض گردن به همراه باشد؛ باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

خیره شدن چشم به خودی خود باعث سردردهای شدید نمی‌شود، اما صرف ساعت‌های طولانی در مقابل کامپیوتر می‌تواند مردم را نسبت به آن حساس‌تر کند. این امر به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است اما بسیاری از پزشکان از صحبت‌های بیماران چنین برداشت می‌کنند که دوره های طولانی و شدید تمرکز ذهنی می‌تواند منجر به سردرد شود. توجه به ارگونومی در فضای کاری شما می‌تواند به کاهش فشار روی گردن کمک کند. استراحت کردن مداوم هر سی دقیقه یا بیشتر برای کشش بدن و دور شدن از صفحه نمایش کامپیوتر می‌تواند خیرگی چشم و انقباض ماهیچه‌ها را کاهش دهد.دکتر حمید روشندل پس از تشخیص نوع و علل سردرد،با روش های درمانی موثر در فیزیوتراپی از جمله ماساژ،طب سوزنی و بیوفیدبک به درمان بیماران سردردی اقدام می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های 02166595897 و 02166595896   تماس حاصل فرمایید.

انواع سردرد


انواع مختلفی از سردرد وجود دارد:

سردرد تنشی

سردرد تنشیخوردن چیزهای بسیار سرد می‌تواند منجر به انقباض مغزی شود. سردردهای تنشی شایع‌ترین نوع سردردهای اولیه هستند. چنین سردردهایی معمولاً به آرامی و در اواسط روز شروع می‌شوند.

در این وضعیت شخص می‌تواند موارد زیر را احساس کنند:

·        احساسی مانند وجود یک نوار تنگ در اطراف سر

·        درد دائمی و خسته کننده در هر دو طرف سر

·        درد گسترش یافته از سوی گردن یا به سوی گردن

سردرد تنشی می‌تواند به صورت بخش بخش یا مزمن باشد. هر بخش از حملات چند ساعت طول می‌کشد اما به طور کلی می‌تواند چند روز به طول بیانجامد. سردرد مزمن ۱۵ دقیقه در روز، به مدت حداقل ۳ ماه رخ می‌دهد.

میگرن

یک سردرد میگرنی ممکن است باعث ایجاد درد پالس (درد خفیفی که معمولاً تنها در یک طرف سر احساس می‌شود)، گردد. درد ممکن است با این موارد همراه باشد.

·        تاری چشم

·        سرگیجه

·        حالت تهوع

·        حالات حسی خاصی که تجلی( auras)  نامیده می‌شوند

میگرن دومین علت شایع سردرد است و می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر زندگی فرد داشته باشد. میگرن ششمین علت از دست رفتن زمان به علت ناتوانی در سراسر جهان است. میگرن می‌تواند از چند ساعت تا دو یا سه روز به طول بیانجامد.

سردرد برگشتی

سردرد بازگشتی یا سردرد اوردوز ناشی از استفاده بیش از حد دارو برای درمان علائم سردرد است. این نوع سردرد شایع‌ترین نوع ثانویه سردرد است معمولادر اوایل روز آغاز می‌شود و در طول روز ادامه می یابد. احتمالا با داروهای مسکن بهبود بخشیده می‌شود اما هنگامی‌ که اثر مسکن از بین برود بدتر می‌شود. سردردهای بازگشتی می‌توانند باعث موارد زیر شوند:

·        درد گردن (گردن درد)

·        بی قراری

·        احساس گرفتگی بینی

·        کاهش کیفیت خواب

سردرد برگشتی ممکن است باعث علائم مختلفی شود و درد می‌تواند هر روز متفاوت ظاهر شود.

سردرد خوشه ای

سردرد خوشه‌ای معمولاً بین پانزده دقیقه تا سه ساعت طول می‌کشد. یک بار در روز و روزانه تا هشت بار و در طول یک هفته تا چند ماه اتفاق می‌افتد. ممکن است در بین خوشه‌ها علائم سردرد وجود نداشته باشد و دوره آن می‌تواند تا ماه ها ادامه پیدا کند. درد ناشی از سردرد خوشه ای علائم زیر را دارد:

·        یک طرف را درگیر می‌کند

·        شدید است

·        اغلب مانند تیزی سوزن احساس می‌شود

·        معمولاً در یک چشم یا اطراف آن رخ می‌دهد

·        ناحیه آسیب دیده ممکن است قرمز و متورم شود

·        پلک‌ها افتاده به نظر برسند

سردرد صاعقه ای

این سردرد شدید و ناگهانی است و اغلب به عنوان «بدترین سردرد زندگی» شناخته می‌شود. این نوع سردرد در کمتر از یک دقیقه و به مدت ۵ دقیقه به شدیدترین حد خود می‌رسد. معمولاً سردرد صاعقه بعد از شرایط تهدیدآمیز زندگی به وجود می‌آید؛ شرایطی از قبیل خونریزی داخلی مغز، ترومیوز وریدی مغز، آنوریسم شکسته یا انسدادی، سکته مغزی (RVS) ، مننژیت و سکته هیپوفیز. افرادی که این سردردهای ناگهانی و شدید را تجربه می‌کنند باید به سرعت به پزشک مراجعه کنند.

علل سردرد


علل سردردسردرد شکایت رایجی در سراسر جهان است. سردرد ممکن است در هر قسمتی از سر، هر دو طرف یا در یک ناحیه از آن رخ دهد. راه‌های مختلفی برای تعریف سردرد وجود دارد:

سردردهایی که ناشی از یک وضعیت پزشکی شدید نیستند به‌صورت سردردهای اولیه طبقه بندی می‌شوند و اگر ناشی از وضعیت پزشکی شدیدی باشند که علت اولیه آن محسوب گردد، سردرد ثانویه نامیده می‌شوند.

سردرد اولیه

سردرد اولیه بیماری مستقلی محسوب می‌شود؛ به دلیل فعالیت بیش از حد یا مشکلات ساختار درون سر که حساس به درد هستند، ایجاد می‌شود؛ این بخش ها شامل عروق خونی، عضلات و اعصاب سر و گردن هستند. این سردردها همچنین ممکن است از تغییرات فعالیت‌های شیمیایی درون مغز ناشی شوند. سردردهای اولیه شامل مواردی مانند میگرن، سردرد خوشه ای و سردرد تنشی هستند.

سردرد ثانویه

سردرد ثانویه سردردی است که وقتی وضعیت پزشکی دیگری باعث تحریک اعصاب حساس می‌شود، به وجود می‌آید. به عبارت دیگر دلیل سردرد چیزهای دیگر است.

علل دیگر

عوامل زیادی می توانند باعث سردرد های ثانویه شوند این لیست شامل موارد زیر است:

·        تومور مغزی

·        لخته شدن خون

·        خونریزی در داخل یا اطراف مغز

·        انجماد مغز یا «مغز بستنی»

·        مسمومیت با مونوکسیدکربن

·        ضربه مغزی

·        کم آبی

·        صدمه

·        ساییدن دندان‌ها در شب

·        آنفولانزا

·        استفاده بیش از حد از داروهای مخصوص درد که بازگرداننده سردرد محسوب می‌شوند.

·        وحشت و هراس

·        سکته مغزی

هنگام سردرد چه احساسی دارید

هنگام سردردسردرد می‌تواند از یک نقطه مرکزی به سمت سایر نقاط سر حرکت کند. سردردها می‌توانند خفیف یا شدید باشند و به تدریج یا ناگهانی رخ دهند؛ می‌توانند از کمتر از یک ساعت تا چند روز به طول بیانجامند. علائم سردرد بستگی به نوع سردرد دارد.

·        سردرد تنشی می تواند دردی عمومی، خفیف تا متوسط در اطراف سر باشد. مانند نواری که اطراف سر را احاطه کرده است. این نوع سردردها هر دو طرف سر را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

·        سردرد میگرنی اغلب دردهای این نوع سردرد در یک قسمت سر و اغلب در ناحیه جلو یا عقب سر قرار دارد. ممکن است این سردرد با تهوع و استفراغ همراه باشد و فرد نسبت به نور و سروصدا حساسیت پیدا کرده باشد.

·        سردرد خوشه ای این نوع سردرد می‌تواند درد شدیدی در اطراف یک چشم ایجاد کند. معمولا در یک زمان خاص از سال اتفاق می افتد و یک دوره ۱ تا ۲ ماهه به طول می‌انجامد.

بدترین سردرد تمام عمر شما


بدترین سردرد تمام عمر شماراه های مختلف برای تشخیص سردرد عبارتند از:

  • دکتر از شما درباره سردرد و سایر مشکلات مربوط به سلامتی سوال می‌کند و یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد.
  • ممکن است آزمایش خون یا ادرار تجویز شود.
  • آزمایش‌های تصویربرداری تخصصی مانند سی تی اسکن یا ام آر آی در شرایط اضطراری یا طبق روال معمول، تحت شرایط خاصی انجام می‌گیرند. تصویربرداری با اشعه ایکس به ندرت در این مورد مفید است.
  • نوع خاص از سردرد ممکن است پزشک را وادار به ایجاد یک سوراخ در ناحیه کمر یا شیر نخاعی کند. این آزمایش شامل برداشتن یک نمونه از مایع مغزی نخاعی (مایع اطراف مغز و نخاع) برای بررسی علائم عفونت، خونریزی یا سایر مشکلات فیزیولوژیکی است. سوراخ ناحیه کمر آزمایش بی‌خطری است اما متأسفانه حذف مایع نخاعی ممکن است سردرد بیمار را موقتاً بدتر کند.

 در بعضی موارد بسته به نتایج آزمایشات ممکن است ارجاع به یک متخصص ضروری باشد. برای مثال اگر در مغز خونریزی پیدا شود بیمار به یک جراح مغز و اعصاب ارجاع داده می‌شود.

درمان سردرد چیست

درمان سردرد شامل موارد زیر است:

 دارو

دارورایج ترین روش برای درمان سردردها استراحت و درمان با داروهای مسکن درد است. داروهای مسکن عمومی در دسترس هستند یا پزشکان می‌توانند داروهای پیشگیری‌کننده مانند داروهای ضد افسردگی، سروتونین، داروهای ضد صرع و بتابلوکرها را تجویز کنند. مهم است که حتما با پزشک درباره مصرف دارو مشورت کنید؛ زیرا استفاده بیش از حد از داروهای مسکن درد می‌تواند منجر به سردرد بازگشتی شود. درمان سردرد بازگشتی شامل کاهش یا توقف مصرف داروهای مسکن درد است. ممکن است برای مدیریت قطع دارو به صورت موثر و سالم، لازم باشد مدتی در بیمارستان بستری شوید.

استراحت کردن

استراحت کردنسردرد اغلب نشاندهنده آن است که بدن شما نیاز به استراحت دارد:

بسیاری از افراد بسیار گرفتار هستند و تمایلی به گذراندن وقت خود به استراحت ندارند، اما اگر دراز کشیدن، بستن چشمها و استراحت به مدت ۱۰ دقیقه را در برنامه خود لحاظ کنید؛ می‌‌توانید استفاده بهتری از زمان خود ببرید. چرا که اگر استراحت نکنید دچار ضعف و ناتوانی می‌شوید.

خوردن وعده‌های غذایی کوچک و مکرر

خوردن وعده‌های غذاییاگر برای مدتی غذا نخورید ممکن است دچار درد یا سستی ناشی از کاهش قند خون شوید. در این موارد خوردن یک وعده کوچک می‌تواند این احساس ناخوشایند را بهبود بخشد. برخی تحقیقات علمی نشان می‌دهند غذاهای غنی از منیزیوم مانند اسفناج، توفو، روغن زیتون، دانه‌های آفتابگردان یا کدو تنبل می‌توانند بسیار مفید باشند. به طور کلی پزشکان بیماران مبتلا به سردرد را به خوردن وعده های کوچک، به جای سه وعده‌ی بزرگ غذا در صبحانه ناهار و شام تشویق می‌کنند. به این ترتیب قند خون شما ثابت می‌ماند و پایین نخواهد آمد.

گذاشتن یخ روی پیشانی

گذاشتن یخ روی پیشانیبا گذاشتن یک دستمال مرطوب خنک یا فشار دادن یخ روی پیشانی و چشم‌ها می‌توان از یک سردرد ناخوشایند تسکین موقت یافت یا حتی به طور کامل آن را از بین برد. همچنین می‌توان تکه‌های کوچک یخ را روی پیشانی قرار داد.

بسیاری از مردم فکر می کنند یخ با انقباض عروق خونی باعث کاهش درد می‌شود؛ اما در واقع تاثیر آن بیشتر به این شکل است که با تحریک یک سطح، تحریکات سطوح دیگر را از بین می‌برد. اگر مغز شما به تحریکات سرمایی یخ توجه کند، به درد بی توجهی خواهد کرد. انجام این کار بدون توجه به نحوه کارکرد آن می‌تواند برای افرادی که دچار تکرر سردرد هستند مفید باشد.

حمام آب داغ

حمام آب داغمعمولاً افراد برای درمان سردرد، سرما را به گرما ترجیح می‌دهند. اما بعضی اوقات دوش آب گرم ممکن است تنها چیزی باشد که نیاز دارید. افرادی که با سردرد بیدار می‌شوند که البته به هیچ وجه نادر نیست، اغلب سعی می‎کنند در رختخواب بمانند و وانمود کنند که این درد واقعی نیست یا امیدوارند که از بین برود. این کار هیچ وقت جواب نمی‌دهد. چه چیزهایی می‌توانند کمک کنند؟ اگر روزتان را با یک فنجان قهوه شروع کنید (اگر به نوشیدن مداوم قهوه عادت دارید) خوردن صبحانه و گرفتن دوش آب گرم برای شروع، بهتر است. اگر سردرد شما مربوط به سرما یا فشار سینوسی باشد بخار آب گرم و هوای مرطوب می‌تواند گذرگاه هوا در بینی شما را پاکسازی کند.

دریافت ماساژ

دریافت ماساژیکی از روشهای سنتی و قدیمی برای درمان سردرد که یکی از موثرترین موارد است. بسیاری از مردم می‌دانند که فشار ملایم بر بخش‎های بدن می‎تواند حداقل به طور موقت درد را از بین ببرد. در واقع هر نوع ماساژ سر و گردن می‌تواند به کاهش یا رفع سردرد کمک کند. بیماران مبتلا به سردرد تنشی مزمن با دریافت ماساژ، حالت‌های روحی بهتر، کاهش استرس و علائم کمتر در عرض ۲۴ ساعت پس از دریافت ماساژ ۳۰ دقیقه ای را تجربه می‌کنند.

طب سنتی را امتحان کنید

طب سنتیبر اساس طب سنتی چینی فشار دادن نقطه‌ای در دست، بین انگشتان شست و انگشت سبابه می‌تواند به کاهش سردرد کمک کند. به سادگی نقطه میان انگشت شست و انگشت اشاره خود را فشار دهید و در یک حرکت دایره وار به مدت ۵ دقیقه ماساژ دهید. سپس دست خود را عوض کنید. این حرکت قطعا کاری بی‌ضرر است که باعث پرت شدن حواس از درد می‎شود گذاشتن یخ در این نقطه برای چند دقیقه نیز مفید است.

طب سوزنی

طب سوزنیهمچنین طب سوزنی را امتحان کنید. روشی که با استفاده از فرو کردن سوزن های نازک در پوست باعث تحریک نقاط ماشه‎ای (نقاط ثقل و حساس بدن که بر تمام بدن تاثیرگذارند) در سراسر بدن می‌شود. ثابت شده است که این روش به پیشگیری از میگرن و همچنین درمان سردردهای مکرر کمک می‌کند.

 

روش بیوفیدبک

بیوفیدبکروش بیوفیدبک از سنسورهای الکتریکی برای نشان دادن عملکرد بدن، مانند تنش‌های عضلانی، دمای پوست و ضربان قلب و فشار خون استفاده می‌کند. هدف این است که به مردم یاد بدهیم چگونه واکنش‌های بدن خود را کنترل کنند و از این طریق برای جلوگیری از سردرد، انقباض عضلات را کاهش دهند. بیوفیدبک می‌تواند برای سردردهای میگرنی و سردرد معمولی موثر باشد. درمان‌های رفتاری مانند بیوفیدبک در طول زمان تاثیر بیشتری نسبت به داروهای تجویزی دارند.

کشش

کششکشش های خفیف می‌‌توانند تنش‌های درون عضلات که باعث درد می‌شوند را کم کنند. بنابراین حرکات کششی را به تمرین‌های خود برای جلوگیری از سردرد اضافه کنید. این سه حرکت را انجام دهید.

دامنه حرکت گردن ( چانه رو به جلو، به سمت بالا و به سمت هر دو شانه چرخانده شود)

بالا انداختن شانه (شانه‌ها به سمت بالا، جلو و عقب حرکت کنند)

ایزومتریک گردن (دست‌ها را روی پیشانی گذاشته و نگه دارید و تمام بخش‎های سر را فشار دهید)

دوبار در روز به مدت ۲۰ دقیقه حرکات کششی را انجام دهید. خود را به مدت ۵ ثانیه در حالت کشش قرار دهید. ۵ ثانیه استراحت کنید و هر سه حرکت را ۵ بار تکرار کنید. سایر تمرینات موثر برای سردرد عبارتند از:

ایروبیک: تمرین هوازی منظم مانند پیاده روی سریع، دوچرخه سواری و شنا می تواند شدت و بسامد میگرن را کاهش دهند.

مراقبه: تکنیک‌های مختلف مراقبه می‌تواند برای تمرکز و آرام کردن ذهن از حواس پرتی‎هایی مانند درد مزمن استفاده شود.