ساده ترین دلیل گزگز و سوزن سوزن شدن دست و پا عدم تحرک در روز است

گزگزشاید برایتان احساس سوزش و خارشِ انگشتان دست و پا از­­­‌نظراین که آیا نشان‌دهنده مشکل جدی هستند یا خیر جالب باشد! این احساس ناخوشایند می‌تواند دلایل متنوع خوش‌خیم یا بدخیمی داشته باشد که برای یافتن دلیل آن باید با پزشک متخصص مشورت کرد.این احساس به عصب­های شما مربوط می‌شود و وقتی یک عصب، بی­حس شده و سپس حس خود را بازمی­یابد، این احساس غیرطبیعی رخ می‌دهد که با اصطلاح مورمورشدن (همان احساس ناخوشایند شبیه خارش)توصیف می‌شود. این احساس عموما به ­معنای تحت فشار قرار گرفتن عصب یا عدم دریافت خون کافی توسط آن عصب می­باشد با این وجود تعیین علت اصلی آن می­تواند دشوار باشد. ساده ­ترین علت این احساس، عدم تحرک می­باشد. وقتی­که برای مدتی طولانی جابه‌جا نشوید به رگ­ های خونی شما فشار وارد­شده و در­نتیجه احساس مورمور شدن می‌کنید. علت احتمالی دیگر پوشیدن لباس تنگ است که در­صورت ازسرگیری حرکت، جریان خون را محدود کرده و فشار وارد­می­کند. علاوه­ بر­این در­­صورت بزرگ شدن رگها، وجود تومور و بافت جوشگاهی زخم یا عفونت، فشارِ ایجاد شده می‌تواند به وارد­شدن فشار به عصب بیانجامد. درست است که احساس مورمورشدن، یک علامت تهدید کننده حیات نمی­باشد اما با گذر زمان می­تواند باعث آسیب به عصب شود که به عنوان آسیب عصب محیطی شناخته می‌شود و درمان آن دشوار است. آسیب اعصاب محیطی می تواند ارثی باشد و یا از طریق صدمه یا بیماری حاصل شود. اگر به تازگی این احساس را تجربه­ کرده اید، می‌توان آن را درمان کرد اما هرچه دیرتر درمان شود درمان با سختی بیشتری صورت می‌گیرد.

اگر احساس کرختی با علائمی چون گیجی، دشواری تنفس، سستی، سردرد، سنگین شدن زبان، ضعف یا فلج همراه باشد حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید زیرا می­تواند نشان دهنده یک اورژانس پزشکی باشد. سفارش می­شود اگر احساس کرختی مزمن شده و بر توانایی شما برای انجام فعالیت های روزانه تاثیر بگذارد یک نوبت پزشک بگیرید. همچنین اگر این احساس، از دست و پا به صورت شما انتشار یابد و مدتها باشد که این احساس ایجاد شده و اخیراً هم بدتر شده  حتما به پزشک مراجعه­ کنید. دکتر حمید روشندل پس از بررسی علائم بیمار انجام تصویر برداری های لازم وتشخیص علل گزگز و سوزن شدن دست و پا ،با روش های درمانی اثر بخش درمان بیمار را آغاز و از آسیب های آتی این عارضه پیشگیری می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های 02166595897 و 02166595896   تماس حاصل فرمایید.

علل و نشانه‌های احساس کرختی در دستان


علل و نشانه‌های احساس کرختی در دستان دست­ها از حساس­ترین گیرنده‌های لمس در کل بدن برخوردار هستند و تمامی این گیرنده‌ها توسط شبکه ­ای از اعصاب به مغز متصل می­باشند. اگر یکی از آن اعصاب یا قطعه‌ای از عصب تحت فشار قرار­گرفته یا دچار آسیب نسبی شود، ممکن است مغز شما نتواند تمامی اطلاعات حسی را که دستان‌تان از طریق آن عصب می‌فرستند، دریافت کند که به بی‌حسی وکرختی می‌انجامد. علت‌های شایع دیگر مورمور شدن دست بدین شرح است:

 آرنج تنیس باز Tennis Elbow

آرنج تنیس بازTennisاگرشما بازیکن تنیس یا گلف هستید یا درهر فعالیتی که چرخاندن مکرر دست، مچ یا آرنج را بطلبد شرکت می‌کنید، در­معرض التهاب اپی­کندیل یا اختلال آرنج تنیس‌باز می­باشید. شرایطی که منشاء آن از­ کار ­افتادن یا ضعیف شدن تاندون ­هایی است که اطراف آرنج شما را می­پوشانند. با­ این­که به ­نظر ­می­رسد ابتلای کامل به آرنج تنیس باز به صورت درد در آرنج یا بازو ظاهر شود اما کرختی و مورمور­شدن دست‌ها نیز دو نشانه‌ی زودرس آن می­باشند.

اختلالات تیروئید

اختلالات تیروئیدشاید این علت، اولین موردی نباشد که به ذهن برسد، اما اختلال تیروئیدی هم به کرختی دست­ها منجر می‌شود. در­واقع اگر کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم تشخیص داده نشود و درمان نشده باقی بماند، می‌تواند به آسیب عصب ­هایی منجر شود که اطلاعات را بین مغز و نخاع و سایر قسمت‌های بدن ردوبدل می‌کنند. خصوصاً اگر سایر علائم کم­کاری تیروئید مانند ریزش مو، افزایش وزن و احساس سرمای دائمی را تجربه کنید، زمان تماس با پزشک فرارسیده است. (تعداد و عملکرد هورمون‌های خود را ثابت کرده و وزن خود را با استفاده از این برنامه ساده پیشگیرانه بخوبی به وزن ایده‎آل برسانید)

کیست


کیستکیست گانگلیون یک توده یا انباشتگی غیر­سرطانی است که می‌تواند در هر قسمتی از بدن شکل بگیرد اما به وجود بر مفاصل یا اطراف آن‎ها تمایل بیشتری دارد. این کیست ­ها بسیار شایع می‌باشند و اگر در اطراف مچ شکل بگیرد کرختی یک نشانه رایج آن می­باشد. این کیست ­ها گاهی خود ­به ­خود از بین می­روند و در­غیر­این­صورت یا در صورت ایجاد درد و احساس مورمورشدن، جراحی یا روشی به­نام آسپیراسیون (تخلیه کیست از مایع محتوی آن) گزینه‌های درمانی برای آن می­باشد.

Guillain-Barré Syndrome نشانگان گیلن باره

نشانگان گیلن بارهنشانگان گیلن‌باره که در آن سیستم ایمنی به اشتباه به اعصاب حمله کرده و باعث آسیب می­شود که به کرختی در دست می‌انجامد. اگر شما از نوعی عفونت رنج برده ­اید و حال احساس ضعف، کرختی و مورمور­شدن را علاوه بر مچ دست به پایین در طول کل دست‌ها و پاهایتان هم احساس می­کنید این شرایط را با پزشکتان در میان بگذارید.

Lyme Disease بیماری لیم

نشانه‌های زودرس این بیماری شامل کوفتگی شدید، تحریکات پوستی، نشانه­ های شبه آنفولانزا مثل تب و لرز و بدن درد می‌باشد که اگر درمان نشود، درد مفصل و کرختی دست و پا، نشانه مرتبط با مراحل پیشرفته‌تر لیم می­باشد. اگر تابه­حال زمان بسیار زیادی در میان درختان گذرانده‌اید یا از گزش کنه و هم­خانواده­ هایش رنج برده‌اید، ابتلا به لیم می‌تواند علت کرختی را توضیح­ دهد.

Multiple Sclerosis  مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس

) مالتیپل اسکلروزیس یا ام اسمالتیپل اسکلروز ‏ یا ام اس بیماری ای می­باشد که در آن سیستم ایمنی به یک ماده چربِ محافظت کننده از رشته­های عصبی مغز و نخاع حمله می‌کند که می‌تواند به کرختی دست‎ها منجر شود. بااینکه ام اس می‌تواند در هر سنی ناگهانی ظاهر شود اما احتمال ظهور آن در بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی بیشتر است و احتمال ابتلای زنان دو برابر مردان می‌باشد. گرچه ام‎اس از علائم بسیار متنوعی برخوردار است اما ضعف عضلات و دست و پاها و دوبینی دو علامت خطر هستند که ممکن است با کرختی آزاردهنده دست همراه شوند.( اینجا پنج علامت ام اس وجود دارد که باید بدانید)

Stroke سکته مغزی

سکته مغزیکرختی و مورمور شدن دست‌ها می‌تواند نشانه سکته مغزی باشد. سایر نشانه­ های زودرس شامل نامتقارن شدن لبخند، گفتارِ مبهم، بروز مشکل در روند تفکر، سستی و تاری دید می­باشد. حتی اگر شما جوان هم باشید باز هم احتمال دارد دچار سکته مغزی شوید. حدود ۱۰ درصد قربانیان سکته مغزی کمتر از ۴۵ سال سن دارند و تناسب اندام و فعالیت جسمانی به معنای نبود احتمال سکته برای شما نیست.

Diabetes دیابت

Diabetesدیابتشاید تا به حال دانستید که ادرار مکرر، تشنگی مفرط و قند خون بسیار بالا تمام نشانه‎های پیش دیابتی یا دیابت ناقص است که به این معناست که احتمال ابتلای شما به این بیماری بالا است و اگر شما هر کدام از آن‌ها را تجربه می‌کنید نیازمند است که فوراً به پزشک مراجعه کنید. با این حال بسیاری از افرادی که مبتلا به دیابت نوع ۲ کامل می‌شوند از ابتلای خود خبر ندارند. (اینجا هشت علامت هشدار دیابت نوع ۲ نوشته شده است که نباید موردغفلت قرار گیرند) و اگر این بیماری درمان نشود می‌تواند به کرختی دست‎ها به عنوان نتیجه آسیب عصبی وابسته به دیابت منجر شود.

چرا شما احساس کرختی در پاها و انگشتان آن می‌کنید؟


احساس کرختیدلایل احتمالی این احساس به شرح زیر است

طرز ایستادن

طرز ایستادنخم کردن یک پا روی پای دیگر هنگام نشستن بر صندلی به مدت طولانی ممکن است باعث کرختی و مورمور­شدن در پاها و انگشتان پا شود. بارها شده که پاهای فرد به دلیل طرز ایستادن یا نشستن به­ طور موقت بی­حس شده اما باز هم کرختی مزمن یا دراز­مدت در پاها و انگشتان تقریباً همیشه نشانه ای از یک شرایط مهم پزشکی است که این شرایط ازاین قراراست:

 عاداتی که باعث خواب رفتن پاها یا انگشتان ‌شود مثل:

خم کردن یک پا روی پای دیگر هنگام نشستن بر صندلی

نشستن یا زانو زدن به مدت طولانی

نشستن بر روی انگشتان

پوشیدن شلوار، جوراب و کفش‎های بسیار تنگ

صدمات

صدمه به تنه، ستون­فقرات، مفصل لگن، پا، قوزک یا انگشتان پا می‌تواند اعصاب را تحت فشارقراردهد ومسبب کرختی پاها شود.

پیامدهای مربوط به پایین کمر و سیاتیکا

به پایین کمر و سیاتیکامشکلات قسمت تحتانی کمرمثل از­کار­افتادگی و فتق دیسک ستون فقرات ممکن است باعث فشردگی اعصابی شود که به پاها می‌روند و بدین­گونه منجر به کرختی واختلال حسی می­شوند. سیاتیکا نام نوعی ازبرانگیختگی عصب سیاتیک است، عصبی که قسمت تحتانی کمر تا پاها را عصب­دهی می­کند. اگر این عصب برانگیخته شود فرد ممکن است کرختتی یا مورمور شدن را در پاها یا انگشتان تجربه کند.

Tarsal tunnel syndromeنشانگان تونل تارسال

این نشانگان زمانی رخ­ می­دهد که عصبی که پشت پاها و درطول سمت داخلی قوزک پا انرا عصب‌دهی می‌کند تحت فشار قرارگرفته و درنهایت فشرده شده و یا آسیب ببیند. تونل تارسال فضای تنگی است که در طرف داخلی قوزک پا وجود دارد و افرادی که از نشانگان تونل تارسال رنج می‌برند، به احساس کرختی، سوزش، مورمور شدن و دردِ تیرکشنده در قوزک، پاشنه و یا انگشتانشان می­گرایند.

Peripheral artery disease بیماری سرخرگ های محیطی

بیماری سرخرگ های محیطیاین بیماری باعث می‌شود سرخرگ‎های محیطی در پاها، دست‌ها و شکم تنگ شده و مقدار خونی قابل پمپ کردن و جریان خون کاهش یابد که این مشکل بیشتر از هر قسمت دیگر متوجه پاها می­باشد. بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری، درد و گرفتگی را در پاها و مفصل ران، هنگام بالا رفتن از پله‎ها تجربه می‎کنند  بعضی از این افراد کرختی و ضعف پاها را هم تجربه می­کنند.

 

تومورها و سایر زوائد غیرطبیعی

تومور، کیست، آبسه و زوائد خوش‌خیم انگشتان می‌تواند به مغز، نخاع و هر قسمتی از پاها فشار وارد آورند که این فشار جریان خون را به پاها و انگشتان کاهش داده و باعث کرحتی می‌شود.

.

Fibromyalgia فیبرومیالژیا

وضعیتی مزمن یا دراز مدت که باعث درد منتشر در کل بدن، ناراحتی و حساسیت به لمس   می‌شود که بعضی از افرادِ مبتلا، کرختی و مورمورشدن دست و انگشتان را هم تجربه می‌کنند.  اکثر افراد مبتلا به فیبرومیالژیا نشانه‎های متنوعی را تجربه می‌کنند که شامل موارد زیر است:

 خشکی و زخم بدون دلیل آشکار مخصوصاً در صبح یا بعد از خواب

 خستگی مزمن

 مشکلات حافظه و تفکر دشوار که گاهی مغزِ مه آلود یا تیرگی شعور نامیده می­شود

 نشانگان پای بیقرار: کرختی در پاها و انگشتان ممکن است با احساس مورمور شدن یا خارش همراه شود.

 بی حسی تنها یکی از نشانه‎های بسیاری است که در کرختی موقت یا مزمن وجود دارد و بسیاری از افراد که در پاها و انگشتان پایشان کرختی دارند، نشانه‎های دیگری را همزمان یا به صورت متناوب تجربه می‌کنند. برای مثال : مورمورشدن، سوزش، غلغلک، خارش زیر پوست.

پزشکان چگونه این مشکلات را تشخیص می‌دهند؟


اگر شما در دستان و پاها و صورتتان مورمورشدن را احساس می‌کنید اول مشخص کنید آیا  لباس­های شما خصوصاً در سرآستین یا یقه‎ها بسیار تنگ هستند یا خیر؟ با پیدایش این احساس، اندام را جابه­جا کرده یا کشش دهید تا گردش خون به حالت اولیه برگردد. اگر باز هم مورمورشدن ادامه یافت، برای مشاوره به پزشکتان مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است به معاینه جسمانی پرداخته از شما یک تاریخچه پزشکی بگیرد و در این دو مورد بر سیستم عصبی شما تمرکز کند و به طور خاص در مورد هر احساس غیرطبیعی دیگر از شما بپرسد و اینکه چه مدت است که مورمورشدن را تجربه می‎کنید و آیا عاملی باعث بدتر شدن آن می‎شود یا خیر؟ آزمایشات خونی، تصویربرداری با اشعه ایکس، سی تی اسکن و ام ‌آر‌آی ممکن است برای تشخیص منشا این احساس مورد استفاده قرار بگیرد.

درمان کرختی در دست‎ها و پاها چیست؟


درمان صحیح کاملا به علت وابسته است

دارو دهی

دارودهیگزینه ­های دارویی برای کرختی طولانی مدت در پاها و انگشتان پا شامل موارد زیر است:

ضدِافسردگی‎ها: ثابت شده است که بعضی از این داروها مثل دولوکستین یا میلناسیپران برای درمان فیبرومیالژیا کاربرد دارد.

 کورتیکواستروئید: بعضی از آن‌ها می‎تواند به کاهش التهاب مزمن و کرختی مربوط به وضعیتی مثل ام اس کمک کند.

 گاباپنتین و پریگابالین: داروهایی که ارسال پیام عصبی را مسدود کرده یا تغییر می‌دهد، به کاهش کرختی مرتبط با شرایطی مثل فیبرومیالژیا یا آسیب عصبی دیابتی کمک می­کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپییک روش موثرکه به تسکین بیحسی آزاردهنده در دست‌ها و پاها از مچ به پایین کمک می‌کند و بدین شرح است:

استراحت: بسیاری از وضعیت‌هایی که باعث کرختی در پاها و انگشتان پا می‎شود مثل فشار بر روی عصب، با استراحت بهبود می­یابد.

 یخ: به کاهش تورم که می­تواند باعث فشار به عصب شود کمک کند. کیسه­های آب یخ یا بسته­های یخی پیچانده شده را بر پاها یا انگشتان، چن دبار در روز، هر بار به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید.

 گرما:گاهی به کاهش سفتی، زخم و انقباض عضلات که به عصب فشار وارد کرده  باعث بی حسی می‌شود، کمک می‌کند. به هرحال از دادن گرمای بیش­ازحد به پاها و انگشتان بی حس پرهیز کرده چرا که ممکن است باعث بدترشدن التهاب و ایجاد درد و بی‌حسی مضاعف شود.

 ماساژ: به بهبود جریان خون و کاهش نشانه‌ها کمک می‌کند.

ورزش: فقدان ورزش صحیح به تضعیف قلب و عروق خونی و کاهش توانایی آن‎ها برای پمپ کردن خون در اندام‎های تحتانی می‌انجامد. فعالیت‎های چون یوگا، پیلاتس یا تای چی  باعث افزایش جریان خون و کاهش التهاب مزمن و درد می‌شود.

تجهیزات حمایتی : بریس و طراحی‌های خاص از پاپوش­ها می‌تواند به کاهش فشار روی عصب که به شرایطی مثل آسیب نشانگان تونل تارسال  و یا پای مسطح منجر می­شود کمک کند.

رژیم غذایی سالم و متعادل: سوء تغذیه و کمبود ویتامین ب می­تواند به صدمات عصب و بی حسی منجر شود. دریافت کافی ویتامین‎ها و سایر مواد مغذی می­تواند التهاب مزمن و درد منجر به بی حسی را هم کاهش دهد.

سایر درمان‌های جایگزین که در فیزیوتراپی به کار گرفته می‌شود و علائم وضعیت‌های منجر شونده به بی‎حسی را کاهش می­دهد ازاین­ قرار است

 واکنش شناسی

طب  سوزنی

بازخوردِ زیستی

آب درمانی

تصویرسازی هدایت‌شونده

مکمل‎های ویتامین ب خصوصاً ب سه، شش و دوازده

فنون ذهنی و کاهنده استرس

افرادی که از وضعیت­ های ایجاد کننده بی‌حسی مزمن مثل  ام­اس و فیبرومیالژیا برخوردارند باید بر این واقعیت متمرکز شوند که دوره‎های بی‌حسی گذرا هستند و خود­به­ خود از بین میروند که استرس به سمت بدتر کردن علائم اختلال سیستم عصبی مرکزی میل دارد.

اوزون درمانی

اوزون درمانییک روش درمانیِ تزریقی موثر برای بی‎حسی، تزریق اوزون می­باشد؛ ماده ای که از سه اتم اکسیژن ساخته شده است. اکسیژنی که ما تنفس می‎کنیم از دو اتم تشکیل یافته است. اوزون از طریق شکافتن مولکول دو اتمی اکسیژن و کنار هم قرار دادن سه اتم، ساخته می‌شود  وبه همین دلیل است که گاهی به آن به صورت اکسیژن فعال شده اشاره می‌شود. اوزون یک اکسید کننده بسیار قدرتمندی است که باکتری، قارچ، انگل و ویروس‌ها را بدون ایجاد مقاومت،  برخلاف آنتی‌بیوتیک‌ها می‎کشد. باکتری­ها و ویروس­ها قادر به جهش یافتن هستند و یک نوع مقاوم از خود را ایجاد کرده و در برابر بسیاری از داروها مثل پنی سیلین ایمن می‎شوند اما برای باکتری‎ها و ویروس‎ها امکان‌پذیر نیست که در برابر اوزون مقاومت یا ایمنی ایجاد کنند چراکه باکتری­ ها و ویروس ­ها آنزیم‌های ضد اکسیدان ندارند. بدن شما ضد اکسیدان­ هایی دارد که از سلول‌های سالم دربرابر اکسید شدن جلوگیری می­کند و بدین ترتیب اوزون یک ضد عفونت و ضد میکروب قدرتمندی محسوب می‌شود. با توجه به تجارب پزشکان بعضی از بیماران از درمان پی ­آر پی هم بهره می‌برند.گرچه تزریق اوزون و پی­ آر پی ، کرختی را درمان نمی‌کند اما بیماری‌هایی که باعث احساس کرختی و سوزش در دست ها و پاها می‌شوند را درمان می‌کند.