رفع کمردرد با تحریک نقاط گردش جریان خون و تزریق داخلی ستون فقرات

ستون فقرات کمر که وزن بدن نگه می‌دارد احتمال آسیب و درد در آن وجود دارد. درد کمر بسته به نوع آسیب ممکن است شدید یا آرام باشد. همچنین این درد ممکن است مزمن یا حاد باشد.

درد حاد پایین کمر به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد و به صورت طبیعی طی چند روز یا هفته درمان می‌شود. منبع درد معمولا ماهیچه‌ها، رباط‌ها، مفاصل و دیسک ها هستند. درد مکانیکی کمر ناشی ماهیچه‌های سفت، دیسک‌های فرسوده شده و ورم مفاصل است و مشکل از عصب‌ها نیست.

درد مزمن کمر حدود 3 ماه طول می‌کشد و ممکن است در تمام این مدت درد حس شود و با انجام فعالیت‌های خاص بدتر شود. همچنین تشخیص منبع درد ممکن است بسیار سخت باشد، عللی که ممکن است شامل عیب در عصب‌ها، زخم بافت‌ها، آرتروز و دردهای روحی باشد.

مدت زمانی که درد کمر طول می‌کشد همیشه نشان دهنده این که چقدر شرایط ممکن است جدی باشد نیست. هر دو نوع حاد و مزمن کمر درد ممکن است یک مسئله جدی یا کوچک باشد.

بیشتر دردهای کمر نشانه یک اختلال جدی نیست و نیاز به ملاقات های جدی با دکتر و عکسبرداری ندارد. بیشتر اوقات به صورت طبیعی فرد می‌تواند کارهای عادی خود را انجام دهد اما باید از فعالیت‌های شدید و سنگین تا زمان بهبودی کامل دوری کند. داروهای ضد درد مانند اکتامینوفن و دارهای ضد تورم غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن درد ناشی از کمر را آرام می‌کند. لطفا در شرایط زیر به دکتر مراجعه کنید:

درد جدیدی دارید که به پا ها نیز گسترش می‌یابد

دردی که باعث می‌شود کنترل ادرار و مدفوع با مشکل روبه رو شود

دردی که باعث ضعیف شدن شده یا نگه داشتن پا ها را رو به بالا سخت می‌کند

دردی که همراه با سایر علائمی مانند تب نیز همراه است.

دکتر حمید روشندل با بررسی علائم ناشی از کمردرد شما و تصویربرداری های لازم،با انجام روش های درمانی موثر از جمله فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی کمر،با شما تا آخرین مرحله ی درمان همراه خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 02166595897 و 02166595896   تماس حاصل فرمایید.

عوامل ایجاد و نشانه‌های درد کمر


لیست زیر عوامل مختلف درد در بالا و وسط و پایین کمر را توضیح می‌دهد.

رگ به رگ شدن کمر

رگ به رگ شدن کمر یکی از عوامل مهم ایجاد درد کمر است. رگ به رگ شدن کمر در صورت استفاده زیاد یا کشش زیاد کمر ایجاد می‌شود. هر دوی این کارها باعث ایجاد پارگی کوچکی در ماهیچه یا تاندون های کمر می‍شود. درد کمر ممکن است بعد از نشستن طولانی آغاز شود یا بخاطر حالت بد ایستادن ایجاد شود (حتما دلیلی دارد که مادرها همیشه تاکید دارند مستقیم بایستید). بعضی اوقات رگ به رگ شدن کمر بخاطر برداشتن جسم سنگین یا افتادن از ارتفاع است. اگر فرد کمرش رگ به رگ شده باید به فکر درمان کامل باشد.

درد مکانیکی کمر

درد های مکانیکی کمر معمولا بخاطر کشیدگی عضله ایجاد می‌شود، فعالیت زیاد و حرکات شدیدی که بدن به آنها عادت ندارد مانند بلند کردن وسایل سنگین، یا دویدن های طولانی که بدن برای آن ها آمادگی ندارد باعث درد در کمر می‌شود. این نوع از درد معمولا در قسمت پایین کمر ایجاد می‌شود. قسمت پایین کمر معمولا بار سنگین را تحمل می‌کند.

سندروم پیش قاعدگی(PMS)

سندروم پیش قاعدگی که خسته کننده، مداوم و دردناک است. این درد زیر و اطراف استخوان خاجی است. (ناحیه بین کمر و باسن) که رحم نامیده می‌شود. سندروم پیش قاعدگی (PMS) که به درد کمر مربوط است یک درد داخلی است و از ارگان های داخلی منشا می‌گیرد و ساختار کمر مربوط نیست. با منقبض شدن رحم درد به کمر انتقال می‌یابد. با ایجاد گرفتگی در کمر درد در قسمت پایین کمر و لگن ایجاد می‌شود.

بارداری

درد پایین کمر یکی از مشکلات اصلی بارداری است. با افزایش وزن و اندازه نوزاد (شکم مادر)، لگن به سمت جلو متمایل شده و انحنای ستون فقرات زیاد می‌شود. این حالت که گودی کمر نامیده می‌شود باعث کشش در ماهیچه های پشت می‌شود و ممکن است باعث برخورد عصب سیاتیک شود. درد کمری که به بارداری مربوط است با تقویت ماهیچه ها و حفظ حالت مناسب بدن و پوشیدن پد های مناسب برای بارداری آرام می‌شود.

دیسک کمر

دیسک کمر (که همچنین دیسک منحرف شده، دیسک پاره شده یا دیسک بیرون زده) از دلایل اصلی ایجاد کمر درد مزمن و حاد در پایین است. دیسک کمر ممکن است در وسط یا بالای کمر اتفاق بیافتد اما بیشتر در قسمت پایین کمر رخ می‌دهد. زمانی که دیسک پاره می‌شود ماده ژلاتینی از داخل دیسک به بیرون نشت می‌کند و برای عصب های اطراف مشکل ایجاد می‌کند.

درد عصب سیاتیک( که سیاتیکا نیز نامیده می‌شود)

عصب سیاتیک بزرگ ترین عصب در بدن انسان است. ریشه های عصب سیاتیک در قسمتی که ستون فقط کمر به استخوان خاجی متصل می‌شود قرار دارد. سیاتیکا از نشانه های بیماری در کمر و یا مصدومیت در آن کمر است و نشانه مشکل در خود عصب سیاتیک نیست.

سنگ کلیه

سنگ کلیه ممکن است باعث ایجاد درد در کمر شود. کلیه در جلوی کمر و در وسط شکم قرار دارد. سنگ کلیه قطعات کوچکی از جنس کلسیم هستند که در داخل کلیه شکل می‌گیرند.  با گذشت زمان سنگ های کلیه بزرگ تر می‌شوند، درد ناشی از سنگ کلیه می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد. سنک کلیه از طریق حالب از کلیه خارج می‌شود و به مثانه می‌رود. عفونت کلیه نیز ممکن است باعث ایجاد درد در کمر شود.

اسپاندیلیوز

اسپاندیلیوز به طور کلی به هر مشکلی در مهره های کمر اطلاق می‌شود. اسپاندیلیوز درد در ناحیه گردن است. مفاصل و رباط ها که استخوان ستون فقرات را در سر جای خود نگه می‌دارد اگر شل شوند استخوان ها به سمت یکدیگر حرکت می‌کنند و یا از یکدیگر دور می‌شوند. آن ها هم چنین به عصب ها نیز فشار وارد می‌کنند. اسپاندیلیوز معمولا بر گردن و ناحیه پایین کمر اثر می‌گذارد.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا معمولا زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، که نتیجه مشکل طبیعی در مدیریت درد در بدن است. این درد که بیشتر افراد آن را تجربه می‌کنند نتیجه مشکل در ساختار بدن نیست بلکه این درد بخاطر نقص در فرآیند حس درد است. دلیل آن نیز ممکن است به خاطر حساسیت بالای مغز به سنسور ورودی یا مشکل طبیعی سیستم بدن در کاهش درد است.

روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی باعث درد و سفتی در مفاصل خصوصا در مفاصل کوچک مانند مفاصل دست و مچ و پا می‌شود. ستون فقرات گردن نیز دچار روماتیسم مفصلی می‌شود.  روماتیسم مفصلی باعث می‌شود مهره های گردن بشکنند . یا شکسته شدن مهره های گردن، عصب هایی که در ستون فقرات گردن قرار دارند تحت فشار قرار می‌گیرند. هر جراحتی در این عصب ها باعث درد در گردن می‌شود دردی که به آرنج نیز انتقال می‌یابد.

اسکولیوز(انحراف کمر) و قوز کمر

اسکولیوز باعث انحراف در ستون فقرات می‌شود در حالی که قوز کمر باعث انحراف رو به جلو در کمر می‌شود. این انحراف ها ممکن است در طول رشد و بزرگ شدن فرد به خاطر بیماری در ستون فقرات یا ماهیچه های کمر ایجاد شود. در شرایط بحرانی این انحراف های غیر طبیعی ممکن است باعث حرکت کردن و نفس کشیدن را با مشکل رو به رو کند.

اسپوندیلیت آنکیلوزان یا روماتیسم ستون فقرات

سیگار کشیدن هیچ وقت هیچ شرایطی را بهتر نمی‌کند. سیگار کشیدن درد ناشی از روماتیسم ستون فقرات را بیشتر می‌کند. اسپوندیلیت آنکیلوزان نوعی تورم است که باعث ذوب شدن مهره های کمر می‌شود. این درد در گردن یا قسمت پایین کمر معمولا است و مزمن است و با گذشت زمان وضعیت درد بدتر می‌شود. با روماتیسم ستون فقرات فرد به تدریج انعطاف پذیری بدن و خصوصا کمر خود را از دست می‌دهد و در نهایت فرد تراکم نخاع را تجربه کند.

تنگی کانال نخاعی

استخوان های ستون فقرات کانال نخاع را احاطه کرده اند. کانال نخاعی گروهی از عصب ها هستند که سیگنال را از مغز به بدن می‌فرستند. اگر اطراف این کانال نخاعی تنگ تر شود باعث فشار بر روی عصب ها خواهد شد و باعث ایجاد درد خواهد شد. علت اصلی این نوع درد آرتروز است که باعث ایجاد زائده استخوانی می‌شود که باعث فشار به کانال نخاعی می‌شود. تنگی کانال نخاعی می‌تواند نتیجه آرتروز یا جراحت باشد.

پوکی استخوان

استخوان ضعیف معمولا باعث شکستگی می‌شود، که شامل شکست در ستون فقرات می‌شود. پوکی استخوان که گاهی بیماری استخوانی شکننده نامیده می‌شود. شاید فکر کنید پوکی استخوان فقط برای خانوم ها با سن بالا رخ می‌دهد که اگر چه درست است و معمولا پوکی استخوان در خانوم ها با سن بالا رخ می‌دهد اما مردان نیز دچار پوکی استخوان می‌شوند. استخوان با از دست دادن چگالی و جرم خود ضعیف تر شده و راحت تر می‌شکند. استخوان کمر نیز ممکن است بدون حتی مصدومیت جدی بشکند که باعث ایجاد درد در پشت می‌شود.

پانکراتیت

پانکراس عضوی در بدن است که در داخل شکم است که انسولین ترشح می‌کند تا سلول های بدن بتوانند از مواد غذایی انرژی لازم را جذب کنند. وقتی درد ناشی از پانکراتیت در قسمت بالای شکم شروع می‌شود این درد شکمی به پشت کمر نیز منتقل می‌شود و معمولا در سمت راست بدن است.

گردن شکسته

 در شیرجه زدن به آب کم عمق یا برخورد سر به کف استخر امکان شکستن گردن وجود دارد. همچنین سقوط از ارتفاع زیاد نیز ممکن است باعث شکستن گردن شود. هر ضربه شدیدی به گردن ( تصادف ماشین یا جراحت شدید سر) ممکن است باعث شکستن گردن شود. معمولا باید اتفاق خاصی رخ دهد تا استخوان گردن شکسته شود که باعث ایجاد درد یا حتی سکته ناقص می‌شود.

سندرم دم اسبی یا سندرم سودا ایکواینا

سندروم دم اسبی گروهی از رشته های عصبی که از انتهای کانال نخاعی شروع می‌شود هستند . فرد دارای سندروم دم اسبی دارای درد ناخوشایندی در پایین کمر و بالای باسن همراه با احساس بی حسی در باسن و اندام تناسلی و ران است که غالبا باعث مشکل در کارکرد مثانه و روده می‌شود.

آنوریسم آئورت شکمی

آنوریسم آئورت شکمی یک برآمدگی در دیواره آئورت شکمی است، رگ بزرگی که جریان خون را از قلب به اعضای پایینی بدن منتقل می‌کند. این برآمدگی احتمال پاره شدن آئورت را افزایش می‌دهد که معمولا در قسمت پایین کمر و شکم حس می‌شود.

مننژیت

مننژیت، عفونت در شامه یا مننژ (عضوی از بدن که مغز و نخاع را پوشانده است) است. این عفونت ممکن است توسط باکتری ها و ویروس های مختلفی ایجاد شود. مننژیت بیشتر باعث سفتی می‌شود تا درد.

سفتی عمدتا در ناحیه گردن خواهد بود و فرد تب و سردرد نیز خواهد داشت.

حمله قلبی

وقتی راجع به حمله قلبی قکر می‌کنید آیا یک مرد مسن را که قفسه سینه خود را محکم گرفته و عرق کرده و راجع به درد شدیدش در قفسه سینه صحبت می‌کند مانند اینکه توسط یک فیل له شده را تصور می‌کنید. بیشتر فکر کنید. بله درد شدید در قفسه سینه معمولا  از علائم سکته قلبی چه در مردان و چه در زنان است. شما شاید این درد شدید در قفسه سینه  را حس نکرده باشید خصوصا اگر زن باشید. زنان معمولا در هنگام حمله قلبی علائم کمتری دارند و معمولا علائمی مانند درد و فشار در قسمت بالای کمر را دارند.

معاینه در مطب دکتر


پزشکان عمومی و پزشک های مراقبت اولیه بعد از انجام معاینات فیزیکی خواهند توانست علت کمر درد را تشخیص دهند و در مورد بیماری با بیمار صحبت کنند. در تعداد زیادی از بیماران عکس برداری معمولا لازم نیست. هم چنین تعدادی معاینه فیزیکی و تصویری است که خود بیمار می‌تواند انجام دهد.

معاینه پزشکی دقیقی معمولا برای تشخیص نوع و علت کمر درد انجام می‌شود تا بهترین درمان مناسب برای انتخاب شود. فرآیند تشخیص بیماری معمولا شامل تاریخچه پزشکی، معاینه فیزیکی و گاهی اوقات عکس برداری (عکس برداری با اشعه ایکس، اسکن استخوان، ام آر ای، سی تی اسکن، الکترومیوگرافی یا EMG) و آزمایش برای چک کردن قدرت ماهیچه ها و توانایی عکس العمل آن ها است.

درمان کمر درد


درمان کمر درد با مراقبت های خود فرد و روش های غیر جراحی آغاز می‌شود. این روش های درمان کمک می‌کنند تا وضعیت فعلی بهتر شود و کارکرد بدن به حالت اولیه برگردد و از مشکلاتی بعدی جلوگیری شود.

درمان دارویی

تعدادی از افراد باید از داروهای تسکین دهنده درد غیر استروئیدی ضد التهاب (NSAIDs)  مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن استفاده کنند. آرام کننده های عضلانی ممکن است برای اسپاسم ها استفاده شود. اگر درد شدید باشد ممکن است از بی حس کننده همراه با آرام کننده های عضلانی و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده شود.

تزریق بلوک عصبی 

استروئید ها با یا بدون بی حس کننده را می‌توان برای کاهش کمر درد یا التهاب در ریشه های عصبی نخاع یا مفصل های سطحی تزریق کرد.

عمل رادیو فرکانسی

سوزن هایی که توانایی انتقال جریان فرکانس بالا را دارند در کمر فرو می‌شوند تا مسیر درد های عصبی را با استفاده از جریان فرکانس بالا ببندد. این عمل ممکن است درد ممن کمر درد را برای 9 ماه یا حتی بیشتر از بین ببرد.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی می‌تواند به شما کمک کند تا به فعالیت های روزمره خود باز گردید و از تکرار مصدومیت جلوگیری می‌کند. دکتر اورتوپدی شما را در شیوه صحیح برداشتن وسایل و تکنیک صحیح قدم زدن و تمرین برای تقویت و کشش کمر و پا و ماهیچه های شکم کمک می‌کند.

ماساژ، آلتراسوند، گرما درمانی، استفاده از پد های گرم یا سرد و کشش درمانی نیز ممکن است برای مدت زمان کوتاهی توصیه شود.

  • بررسی در مورد مطالعات بالینی مبتنی بر شواهد نشان می دهد که درمان های غیر دارویی شامل دستکاری ستون فقرات، همراه با ورزش، ماساژ و فیزیوتراپی می تواند در مدیریت درد کمر درد قسمت پایین کمر استفاده شود.
  • مطالعات نشان می‌دهد تمرین یوگا ممکن است برای کاهش درد کمر درد مزمن مناسب باشد.
  • درمان جراحی معمولا به طور متناوب لازم تیست مگر این که فرد شدت ضعف عضلانی داشته باشد. دیسک کمر داشته باشد، تنگی شدید کانال نخاعی داشته باشد یا هر درد شدید دیگری که با درمان های غیر جراحی از بین نمی‌رود.
  • درمان نورومودولاسیون پوستی(PNT) که اخیرا مورد تحقیق قرار گرفته و حداقل عوارض را برای بدن دارد، درمانی که در مطب انجام می‌شود و تحریک الکتریکی عصب های اطراف پارسپینال صورت می‌گیرد.
  • طب سوزنی نیز همچنین در کاهش درد استفاده می‌شود. دکتر با قرار دادن سوزن در داخل پوست در نقاط مشخصی از بدن و دستکاری آن ها بدن را تحریک می‌کند تا درد کمر مزمن را درمان کند.
  • تحریک قسمتی از کانال نخاعی: میتواند ادراک درد را در برخی افراد تغییر دهد. یک سیم کوچک به کانال نخاعی متصل می‌شود و سینگال آرام متناوب به کانال نخاعی ارسال می‌کند از ماسک یا منحرف کننده استفاده می‌شود تا سیگنال به مغز نرسد.
  • لیزرتراپی( سطج پایین و بالا): استفاده می‌شود تا سرعت چرخش خون را در داخل بدن بیشتر کند تا زمان درمان بدن سریعتر شود.

درمان PRP

پلاسما غنی از پلاکت (PRP) خونی است که تراکم پلاکت ( درمان کننده عضو های آسیب دیده بدن) در آن زیاد است. پلاکت متراکم شده در پی آر پی شامل فاکتور رشدی است که در شروع و سزعت بخشیدن به فرآیند درمان لازم است. توسعه خون جدید در رگ ها باعث تحریک فرآیند درمان می‌شود.

در درمان پی آر پی خون از فرد بیمار گرفته می‌شود و سپس در داخل دستگاهی با سرعت زیاد به چرخش درآورده می‌شود تا سلول های مختلف خون از یکدیگر جدا شوند. دکتر قسمت پلاکت غنی خون را استخراج کرده و با ماده بی حسی موضعی مخلوط می‌کند. و له ناحیه آسیب دیده تزریق می‌کند.

اوزون تراپی و اکسیژن درمانی

درمان شامل تزریق در ماهیچه های پشت کمر در جایی که بیماری شروع شده نزدیک محل درد است. برای تشخیص محل دقیق بیمار باید ام آر ای انجام دهد تا متعاقبا پزشک متخصص عکس ها را بررسی کند تا محل بیماری را مشخص کند.

دکتر متخصص سپس ترکیبی از اکسیژن و اوزون را با دستگاه به محل مورد نظر تزریق می‌کند.

فواید این نوع درمان در کاهش درد در بیشتر موارد بعد از 15 تا 30 روز  بسیار قابل توجه است. سیکل درمانی ضروری،  نیاز به حداقل 10 تزریق با یک بار یا دو بار در هفته دارد. فایده دیگر این نوع درمان که بیشتر طول می‌کشد کاهش مقدار فتق دیسک است. بخاطر تاثیر دی هیدرات اوزون بر روی مهره های دیسک کمر که شامل آب است.

تمرین برای کمر

بعد از مصدومیت بسیار مهم است که تمرین های بازتوانی کمر انجام شود و قرد فعال باشد و حتی تمرینات ساده برای کمر باعث کاهش درد خواهد شد. با این که باقی ماندن در تخت خواب وسوسه کننده است بهتر است فرد بلند شود و تمرین های لازم را انجام دهد.

این تمرین با نوسان حرکتی زیاد یا کم انجام می‌شود. که باعث کاهش درد در پایین کمر می‌شود و ناتوانی ناشی مصدومیت را می‌تواند کاهش دهد.

روش انجام دادن: به صورت کامل روی زمین دراز بکشید، شکم رو به زمین، سر و شانه ها را از روی زمین به کمک ماهیچه کمر از زمین جدا کنید. دستان باید در اطراف بدن باشند تا به فرآیند بلند شدن بدن کمک نکنند.

در این تمرین شما تمرین خواهید کرد تا ستون فقرات از یک سمت به سمت دیگر بدن خم کنید.

روش انجام دادن: روی زمین بروی دست ها و زلنو ها قرار بگیرید. قسمت کمر باید صاف و مستقیم باشد. سپس سمت راست بدن خود را موازی با کمر قرار دهید. سپس سعی کنید در حالی که موازی زمین هستید ستون فقرات را به کتار خم کنید. سپس همین حالت را برای سمت چپ انجام دهید.

ماهیچه شکمی نیاز است تا در این تمرین شرکت کنند تا از خم شدن زیاد کمر جلوگیری کند.

روش انجام دادن: مستقیم بایستید و دست ها را در راستای سر بالا نگه دارید. سپس با دست ها به سمت عقب تا حد امکان خم شوید و سپس به حالت اولیه برگردید.

این عمل سرپایی معمولا برای درمان تنگی کانال نخاعی که بخاطر رشد زیاد رباط های بافت ها ایجاد می‌شود استفاده می‌شود. با یک برش بسیار کوچک و بدون بی هوشی و بخیه انجام می‌شود.

عمل جراحی ورتبروپلاستی یا کیفوپلاستی: این عمل در مواردی که شکستگی حاد در کمر رخ داده انجام می‌شود. دکتر با قرار دادن ماده سیمانی در بافت استخوانی شکسته درد را کم می‌کند و فرد می‌تواند خیلی سریع به حالت عادی خود برگردد.