در چه صورت برای درد آرنج باید به پزشک مراجعه کرد؟

در چه صورت برای درد آرنج باید به پزشک مراجعه کرد؟

درد آرنج می‌تواند آزاد دهنده و محدود کننده باشد. در حالی که درد آرنج معمولآ چندان جدی نیست، اما اگر به آن توجه نکنید، می‌تواند به یک بیماری مزمن تبدیل شود. درد آرنج می‌تواند ناگهان شروع شود مثلا پس از خوردن آرنج به یک سطح سخت، باعث ایجاد درد سریع یا سوزن سوزن شدن، خارش و کهنه شدن درد برای ماه‌ها یا سال‌ها، و در نتیجه التهاب یا درد ناشی از یک جراحت شدید شود.

آرنج دارای سه استخوان شامل هومروس (بازوی فوقانی)، ایلینا (استخوان ساعد) و رادیوس (استخوان ساعد) است. هومروس در بین این سه استخوان، بزرگترین است. این سه استخوان در داخل آرنج قرار دارند که امکان انعطاف یا خم شدن آرنج را فراهم می‌کنند. همچون بستن یا باز کردن آرنج؛ و خم و راست کردن، و همینطور باعث حرکت‌هایی که در آن ساعد، کف دست را بالا و پایین می‌برد، می‌شود.

آسیب می‌تواند به هر یک یا همه استخوان‌های آرنج وارد شود. جراحات نیز می‌توانند در بافت‌های نرم مثل ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها، غضروف و کیسه بین مفصلی رخ دهند

بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید اگر:

 • دست شما با ورزش کردن درد می‌گیرد و با استراحت رفع می‌شود؛ این ممکن است نشانه‌ای از آنژین صدری باشد.
 • شما فکر می‌کنید که ممکن است بازویتان شکسته باشد (اما مطمئن نیستید).
 • بازوی شما در عرض چند ساعت، قرمز، گرم و متورم شده و شما شروع به طور کلی احساس ناخوشایندی داشته و حرارت بالایی در دستتان احساس می‌کنید؛ که ممکن است نشانه عفونت در شما باشد.

دکتر حمید روشندل پس از انجام معاینات بالینی و انجام تصویربرداری های لازم در صورت نیاز،با تشخیص علل درد آرنج موثرترین روش های درمانی از جمله فیزیوتراپی  و آموزش حرکات اصلاحی را برای درمان بیمار استفاده می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن های 02166595897 و 02166595896   تماس حاصل فرمایید.

علت درد آرنج چیست؟ علائم درد آرنج چیست؟


درد شدید آرنج یکی از مشکلات رایجی است که باعث می‌شود مردم به پزشک مراجعه کنند. دلایل زیادی برای درد آرنج وجود دارد، حتی اگر آسیب ندیده باشد. به همین دلیل مهم است که در اسرع وقت تشخیص درست بدهیم زیرا درمان درد آرنج بستگی به دلایل اولیه‌ای که باعث درد شده‌اند، دارد.

شایع‌ترین علل درد آرنج عبارتند از:

رگ به رگ شدن ساده

اگر فکر می‌کنید درد شما به دلیل انجام فعالیت بیشتر نسبت به قبل است، ممکن است بازوی شما فقط رگ به رگ شده باشد. این به این معنی است که بافت‌های بازوی شما دچار کشیدگی، پیچ خوردگی یا پارگی شده است، اما به طور دائمی آسیب ندیده است.

آرتروز آرنج

آرتروز آرنج می‌تواند موجب درد شدید در آرنج شما، نه تنها زمانی که آن را خم کردیده‌اید، بلکه همچنین هنگامی که دست خود را باز و بسته می‌کنید، شود. آرتروز در حدود 10٪ از موارد دلیل درد آرنج است. اگر آرتروز دارید، نه تنها مفصل آرنج شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه همچنین برخی از مفاصل دیگر بدن شما نیز ملتهب می‌شوند.

درد آرتروز می‌تواند حاد باشد. درد نه تنها زمانی که شما فعالیت می‌کنید وجود دارد، بلکه زمانی که استراحت می‌کنید نیز شما را آزرده خواهد کرد. گاهی اوقات شدت درد حتی می‌تواند مانع خواب شما شود. علاوه بر این، مهم نیست که چه نوع آرتروزی دارید، مفصل آرنج شما متورم و داغ می‌شود. در برخی از انواع آرتروزها، مفصل ملتحمه قرمز می‌شود.

آرتروز مفصلی

آرتریت روماتوئید (آرتروز مفصلی) ویژگی خاصی دارد. اغلب مزمن می‌شود و باعث التهاب دوطرفه می‌شود. اگر آرتروز عفونی دارید، ممکن است احساس تیر کشیدن کنید. این علامت اصلی است که نشان می‌دهد که آرتروز شما چرکی است. این بدان معنی است که عفونت و چرک جایی در داخل مفصل آرنج شما قرار دارد، که باید از بین برود. در بعضی بیماران مبتلا به آرتروز، بورسیت نیز تشخیص داده می‌شود.

استئوآرتروز آرنج

استئوآرتروز آرنج در حدود 10٪ از تمام موارد درد آرنج را شامل می‌شود. درد استئوآرتروز خفیف است و تنها در حالت بازوی کاملا خم شده یا صاف اتفاق می‌افتد. هنگامی که دست خود را حرکت می‌دهید، اغلب می‌توانید صدای شکستن را در مفصل آرنج خود بشنوید.

به تدریج تحرک مفصل آرنج شما کاهش می‌یابد و خم کردن یا صاف کردن کامل آن، دردناک خواهد بود. در موارد شدید آرتروز، بازوی شما همیشه کمی خم می‌ماند. در این مرحله، مفصل آرنج شما تغییر شکل می‌دهد، هر چند که مفصل متورم هنوز خیلی دردناک نیست و احساس سوزش در آن وجود ندارد.

نقرس

معمولا این بیماری بر روی پا یا مچ دست تاثیر می‌گذارد، اما می‌تواند به آرنج نیز حمله کند. نقرس معمولا دارای درد ناگهانی و مداومی است که چند روز طول می‌کشد. مفصل شما متورم، قرمز، گرم و سفت و سخت می‌شود. این امر به دلیل انباشت مقدار زیادی اسید اوریک در خون و حفره‌های مفصلی اتفاق می‌افتد. همچنین می‌تواند پس از مصرف داروهایی که سطوح اسید اوریک را افزایش می‌دهند، شروع شود. برای درمان نقرس باید به سمت مصرف رژیم غذایی خاصی بروید. وقتی یک حمله خفیف دارید، داروهای ضد درد مصرف کنید.

اپیکوندیلیت آرنج

اپیکوندیلیت مفصل آرنج حامل حدود 40٪ از موارد درد شدید در ناحیه آرنج است. این بیماری در افراد با سنین مختلف ممکن است به علت بلند کردن اجسام سنگین یا آسیب تاندون ساعد رخ دهد. ویژگی بارز این بیماری، درد در ناحیه مفصل آرنج در حین حمل کردن اجسام سنگین و بلند کردن وزنه است. همچنین در انجام حرکاتی که با یک نیروی چرخشی انجام می‌شوند، مثلا هنگامی که شما یک اهرم، یک آچار و یا یک پیچ گوشتی را می‌چرخانید، و همچنین هنگامی که شما ورزش‌هایی مانند مبارزه با دست، بازی تنیس، و غیره انجام می‌دهید، مفصل آرنج درد می‌گیرد.

بورسیت آرنج

بورسیت التهاب کیسه‌های سروزی پیش مفصلی است. یکی از برجسته‌ترین علائم بروسیت آرنج، ایجاد یک تورم کروی شکل در قسمت عقب آرنج شما است. که آن انعطاف پذیر بوده، پر از مایع است و زمانی که آن را لمس می‌کنید، درد ندارد. دلایل متعددی برای بورسیت وجود دارد:

 • آسیب؛
 • فشار طولانی روی مفاصل شما؛
 • عفونت؛
 • برخی از بیماری‌ها، از جمله آرتروز مفصلی و نقرس.

سندرم تونل اولنار

این بیماری به علت ضعف عصب اولنار، که از اطراف مفصل آرنج به داخل بازوی شما می‌روند، ایجاد می‌شود. در این حالت درد می‌تواند "تیر بکشد" و در سراسر سینه شما گسترش یابد یا شما ممکن است احساس بی‌حسی یا سوزش و سوزن سوزن شدن در انگشتان دست خود حس کنید.

این سندرم معمولا در برنامه نویسان و یا کارمندان اداری، که مجبور به صرف زمان زیادی در حالت نشسته هستند و آرنج خود را روی یک سطح سخت می‌گذارند، ایجاد می‌شود. سندرم تونل می‌تواند زمانی ایجاد شود که عصب شما خیلی نزدیک به استخوان باشد. برای مثال، اگر آرنج خود را روی میز قرار دهید، استخوان شما به طور مستقیم بر روی عصب شما فشار می‌آورد. هنگامی که شما با کامپیوتر کار می‌کنید، آرنج خود را برای مدتی طولانی خم می‌کنید و این موجب تنش بر روی اعصاب شما و در نتیجه درد، می‌شود.

سندرم اعصاب رادیال

این یک بیماری نادر است که با فشرده شدن اعصاب رادیال مشخص می‌شود. اغلب این سندرم با اپیکندیلیت جانبی اشتباه گرفته می‌شود. اگر شما دچار این سندرم باشید، هنگامی که شما دست خود را راست می‌کنید یا چیزی را می‌گیرید، درد در پشت مفصل آرنج شما ایجاد شده و افزایش می‌یابد. خود مفصل نیز سفت می‌شود و فعالیت حرکات آن محدود می‌گردد.

شکستگی استخوان، ترک یا جابجایی

این نوع آسیب‌ها معمولا به علت حوادثی مانند تصادف یا ضربه خوردن رخ می‌دهند. معمولا پس از آسیب، درد شدید و ناگهانی احساس می‌کنید. مفصل شما بی‌حرکت می‌شود و شما نمی‌توانید بازوی خود را راست کنید. انگشتان شما بی حس می‌شوند و ناحیه مفصلی کبود می‌شود. شایع‌ترین علت جابجایی، سقوط و افتادن است. درمان شامل جا انداختن استخوان‌ها، استفاده از یخ و استفاده از باند است.

درد ناشی از آسیب دیدن ستون فقرات

درد ناشی از آسیب دیدن بخشی از ستون فقرات در گردن شما، علت حدود 37٪ از موارد درد در آرنج هر دو دست را موجب می‌شود. به لحاظ منطقی، تغییر شکلی در ظاهر یا ساختار داخلی آرنج وجود ندارد، علاوه بر اینکه دامنه طبیعی حرکات شما محدود نمی‌شود.

با این حال، بیمار مبتلا به این مشکل حتی در حالت استراحت نیز درد دارد. گاهی اوقات درد در شب، خواب شما را مختل می‌کند. احساس درد در آرنج خود از ناحیه گردن و یا تیغه شانه تان شروع می‌شود، و تا کتف و آرنج ادامه می‌یابد.

درد آرنج چگونه تشخیص داده می‌شود؟


بهترین راه، مراجعه به پزشک یا یک درمانگر فیزیکی است. کار درمان‌ها نیز در درمان بیماری بازو، بسیار متخصص هستند. این متخصصین درباره سابقه بیمار و علائم فعلی سؤال خواهند کرد و یک آزمایش فیزیکی از آرنج خواهند گرفت. این شامل اندازه گیری دامنه حرکت، آزمایش رفلکس‌ها و قدرت، اندازه گیری تورم (در صورت وجود) و انجام آزمایش‌های ویژه برای تعیین اینکه آیا با انجام حرکات خاص، علائم خاصی تولید یا کاهش می‌یابد یا خیر.

 • گاهی اوقات، معاینه بالینی نشان می‌دهد که نیاز به اطلاعات بیشتری است، ممکن است آزمایش‌های بیشتری مانند اشعه ایکس یا MRI (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) مورد نیاز باشد. هنگامی که عکس‌برداری مورد نیاز است، پزشک به دنبال شکستگی، یکپارچگی مفصل یا آسیب بیشتر به دیگر بافت‌های نرم است.
 • اگر تورم وجود داشته باشد، پزشک ممکن است مقداری از مایع آن نمونه برداری کرده و آن را زیر میکروسکوپ ببیند. نمونه خون ممکن است برای آزمایش التهاب یا عفونت گرفته شود.
 • در همه جا، مردم می‌توانند توسط یک فیزیوتراپیست (PT)، بدون نیاز به تجویز پزشک، معاینه شوند. با این حال، دستورالعمل‌های مربوط به هر منطقه‌ای متفاوت است.
 • اگر یک متخصص ورزش درمانی احساس کند که بیمار نیاز به ارزیابی‌های پزشکی بیشتری دارد یا نگران باشد که ممکن است یافته‌های تست نشان دهنده یک وضعیت جدی‌تر باشد، با یک پزشک ارتباط برقرار می‌کند و بیمار را به او ارجاع می‌دهد.

درمان درد آرنج


در اینجا بهترین و مؤثرترین راه برای درد آرنج آورده شده است که بتوانید از درد آرنج خلاص شوید و همچنین تاندون‌ها و عضلات خود را تقویت کنید.

درمان اولیه برای درد آرنج

درمان اولیه برای درد آرنج

دلیل اصلی وقوع بیماری درد آرنج، در دست راست یا چپ، تکرار فعالیت‌های جسمانی بدون استراحت مناسب است. بنابراین، لازم است در فاصله‌های زمانی به آرنج خود استراحت بدهید. استراحت نقش مهمی در امکان ادامه فعالیت شما ایفا می‌کند، زیرا به عضلات شما کمک می‌کند تا بهبود یابند و کارآیی بیشتری داشته باشند.

 • درمان‌های دیگر شامل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نظیر ایبوپروفن هستند. در بیشتر موارد ترکیبی از این داروها می‌تواند تاندون را آرام کند.
 • آتل. با استفاده از یک آتل برای محدود کردن حرکت آرنج.
 • تزریق استروئیدها - اینها داروهای ضد التهابی سریع هستند. امروزه تحقیقات بیشتری در مورد استفاده از این تزریق‌ها شده است که نشان می‌دهد استفاده از آنها به دلیل ممانعت از بهبود، مفید نمی‌باشد (که در بلندمدت سودمند نیست).

درمان با یخ

درمان با یخ

یخ ساده‌ و آسان‌ترین روش از فهرست درمان‌های خانگی برای درد آرنج است، که می‌تواند تورم و درد را کاهش دهد. علاوه بر این، می‌تواند به جلوگیری از پیشرفت بیماری کمک کند. در صورتی که یخ در دسترس نیست، می‌توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.

 • چند تکه یخ را بردارید و آنها را در یک حوله قرار دهید.
 • از یک کوسن یا بالش برای قرار دادن آرنج روی آن استفاده کنید.
 • حوله را روی منطقه آسیب دیده بگذارید.
 • آن را برای حدود 15 دقیقه نگه دارید.
 • هر روز، چند مرتبه این کار را انجام دهید.

ترکیبی از دمای گرم و سرد

ترکیبی از دمای گرم و سرد

این روش در فهرست درمان‌های خانگی برای درد آرنج، نسبت به استفاده از یخ ساده‌تر است. این روش ترکیبی از کمپرس سرد و گرم است. گرما موجب بهبود گردش خون و همچنین کاهش درد می‌شود در حالی که سرما باعث کاهش التهاب و تورم می‌شود.

نحوه استفاده:

 • یک بطری آب گرم را در یک حوله قرار دهید و سپس چند تکه یخ بردارید و آنها را در پارچه دیگری قرار دهید.
 • کمپرس گرم را به مدت 3 دقیقه به طور مستقیم بر روی منطقه آسیب دیده بگذارید.
 • سپس کمپرس سرد را برای 1 دقیقه جایگزین کنید.
 • این چرخه را حداقل 15 دقیقه ادامه دهید.
 • هر روز چند مرتبه این کار را انجام دهید تا تغییرات مثبت را شاهد باشید.

به فیزیوتراپ مراجعه کنید

به فیزیوتراپ مراجعه کنید

فیزیوتراپی (PT)، شامل استفاده از تمرینات، وسایل مخصوص و آموزش برای کمک به بیماران برای به دست آوردن یا حفظ حرکات سالم است.

PT می‌تواند از درمان‌های مختلفی از ماساژ گرفته تا تمرینات حرکتی خاص را با کمک دستگاه های پزشکی که تقویت کننده حرکت مناسب است، استفاده کند. فیزیوتراپیست‌های مختلف نیز روش‌های مختلفی دارند و تکنیک‌های مختلفی را پیشنهاد می‌کنند، بنابراین دشوار است که در مورد همه متخصصین بگوییم "کار می‌کند" یا نه. اگر استراحت دادن آرنج شما موثر نبود، پس مراجعه به فیزیوتراپیست، ارزش امتحان کردن را دارد.

این به خصوص اگر برای مدت طولانی دچار درد آرنج هستید و به طور مداوم از درد آرنج رنج می‌برید، به شما توصیه می‌شود. جلسات فیزیوتراپی روی تقویت تاندون آسیب دیده، تا جای ممکن، تمرکز دارند، تا مانع از درد یا آسیب بیشتر شوند و به بهبود آن کمک می‌کنند.

تزریق PRP

تزریق PRP

تزریق PRP (پی آر پی) ممکن است به عنوان سومین راه حل در نظر گرفته شود، اما می‌تواند یک درمان در مرحله اول نیز باشد. و از آنجایی که ماده مورد تزریق، مستقیما از خون بیمار گرفته شده است، هیچ عوارض جانبی ندارد. از اینرو، به لحاظ نظری، هیچ محدودیتی برای تعداد تزریقات وجود ندارد. و فرآیند آن ساده است:

 • حدود 20 سی سی خون از بازوی دست بيمار گرفته می‌شود.
 • خون در یک لوله مخصوص طراحی شده همانند پروتکل مربوط به این فرایند، در یک سانتریفیوژ هم زده می‌شود.
 • پس از تکمیل چرخش، شما پلاسمای با غلظت پلاکت بالایی به دست می‌آورید که می‌توانید به منطقه آسیب دیده تزریق کنید.

جایگزین دیگر برای درمان، عمل جراحی است. اما نتایج آن همیشه امیدوار کننده نیستند. در طول و بعد از جراحی بسیاری از موارد می‌توانند مشکل و درد ایجاد کنند و موجب نیاز به جراحی بیشتر بشوند.

تمرینات حرکتی برای رفع درد آرنج

برای جلوگیری از آسیب در حین انجام تمرین، شما باید برخی از تمرینات ساده را برای گرم کردن بدن انجام دهید. در غیر این صورت، احتمال آسیب بیشتر خواهد بود. حداقل 15 دقیقه زمان را به تمرین گرم کردن اختصاص دهید، به ویژه هنگامی که شما قصد گلف بازی کردن، تنیس یا بدنسازی دارید. بعضی از بهترین تمرینات پیشنهاد شده برای رفع  درد آرنج شامل موارد زیر است:

دمبل زدن

دمبل زدن

علت درد آرنج شما می‌تواند ناشی از عدم تعادل در بازوها و ساعد باشد. دمبل زدن باعث تقویت عضلات پشت بازو می‌شود که از مفصل آرنج در برابر استرس محافظت می‌کند.

 • با وزنه‌های سبک در حدود 2.5 - 10 پوند (1.25 تا 5 کیلوگرم) شروع کنید و کم کم وزنه را بالا ببرید. شما می‌توانید وزنه را با استفاده از هر دو دست بردارید و سپس آنرا به آرامی با یک دست بلند کنید.
 • بر انجام صحیح حرکت، تمرکز کنید و هر بین 3 تا 5 ثانیه وزنه را پایین بیاورید. اگر در جلو یا پشت آرنج احساس درد می‌کنید، سپس از وزنه سبک‌تر استفاده کنید یا از انجام این تمرین کاملا اجتناب کنید (در عوض استراحت کنید).
 • شما می‌توانید دمبل زدن را با 5 تا 10 بار در 2-3 تکرار در هر جلسه انجام دهید. شما می‌توانید هر روز یا هر چند روز یکبار، این کار را انجام دهید.

خوابیدن نرم روی دست‌ها

خوابیدن نرم روی دست‌ها

آرنج خود را به شکم نزدیک کرده و فشار دهید و آنها را مستقیم زیر وزن خود قرار دهید. پاهای خود را با جابجا کردن فشار روی دست‌های خود بلند کنید.

خوابیدن روی دستها

خوابیدن روی دستها

در این تمرین شما لگن و پاهای خود را تا حد ممکن بالا می‌برید تا فشار روی آرنج خود را افزایش دهید. برای انجام این کار، لگن خود را با کمک بازوها بالا برید. قسمت سخت‌تر این تمرین این است که زانوی خود را خم کنید و سعی کنید لگن را حتی بالاتر ببرید.