درمان گودی(قوس)کمر: کمربندطبی،حرکات اصلاحی لودوز و فیزیوتراپی

درمان گودی(قوس)کمر کمربندطبی،حرکات اصلاحی لودوز و فیزیوتراپی

در ساده‌ترین حالت، حالت پشت تابدار می‌تواند به عنوان یک انحراف از یک هم‌ترازی طبيعی بدن سالم تعریف شود. این وضعیت شامل چندین قسمت مختلف بدن با هم است. در واقع، این یک نمونه کامل از این است که چگونه یک مشکل در یک ناحیه بدن یک اثر واکنش زنجیره‌ای روی چندین قسمت دیگر بدن دارد. تعدادی از چیزها می‌توانند این نقص وضعی را ایجاد کنند اما با کار کردن بر روی عضلات خاص و تمرکز روی هم ترازی مناسب می‌توان آنها را درمان کرد.

در حالی که خمیدگی کمری ممکن است ناشی از ترکیبی از ضعف و تنگی عضلات باشد، این همچنین ممکن است ناشی از موضوع بسیار جدی‌تری باشد. در صورتی که علائم قسمت پایین پشت آنها با درد حاد (درد پایین کمر) بی‌حسی، یا گز گز کردن، ضعف در قسمت پایین کمر یا بی‌اختیاری ادرار و مدفوع همراه باشد، مهم است که علائم را به پزشک اطلاع دهید.

افرادی که دارای اضافه وزن هستند دچار این حالت می‌شوند. عوامل دیگر شامل بیماری، آسیب، پیری، گرایش‌های ژنتیکی، فقدان کشش و انعطاف پذیری، صرف زمان زیاد برای نشستن و عضلات رشد نکرده یا استفاده نشده است. عارضه‌ی حالت پشت تابدار هروز بیشتر در حال رایج شدن است.

دکتر حمیدروشندل با روش‌های درمانی موثر از جمله فیزیوتراپی و آموزش انواع حرکات اصلاحی به شما در درمان گودی کمر کمک خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 02166595897 و 02166595896    تماس حاصل فرمایید.

علل گودی کمر چیست؟


عوامل متعددی باعث برهم زدن استحکام و ثبات ستون فقرات می‌شوند و برای ایجاد این حالت ترکیب می‌شوند:

عضلات شکمی ضعیف

عضلات شکمی به طور ایده‌آل ستون فقرات را به سمت جلو به حالت خنثی می‌کشند. وقتی عضلات شکمی ضعیف باشند، عضلات پشت باید به سختی کار کنند. این باعث تنگ شدن عضلات قسمت پایین کمر و عضلات عقب ران می‌شود. وقتی عضلات شکمی قوی هستند، ستون فقرات پشتیبانی می‌شود و پشت و عضلات عقب ران بیشتر ریلکس خواهند شد.

عضلات عقب ران و عضلات پشت تنگ

هنگامی که عضلات عقب ران سفت و تنگ هستند، لگن به جلو حرکت می‌کند. اگر چه تنگی در این عضلات اغلب واکنش به عضلات ضعیف شکم است، اما ممکن است این تنگی به خاطر دلایل دیگری هم باشد. برای مثال، عضلات عقب ران، زمانی که قادر به تجربه طیف گسترده‌ای از حرکت نیستند، تنگ می‌شود. حتی ممکن است یک استعداد ژنتیکی به سمت عضلات تنگ عقب ران وجود داشته باشد.

ستون فقرات و یا لگن سفت

تنگی در ستون فقرات و لگن می‌تواند ناشی از تعدادی از موارد باشد. پشتیبانی ضعیف عضله مطمئنا یک علت عمده است. جراحت و بیماری همچنین می‌تواند عامل کمک کننده باشد. نشستن زیاد در طول روز نیز به سفتی و تنگی کمک می‌کند. این چیزی است که در طول زمان ایجاد می‌شود. تنگی ادامه می‌یابد تا بدتر شود، و بازگشت به سلامتی و حالت طبیعی را سخت‌تر از همیشه خواهد کرد.

شلی یا کشیدگی بیش از حد رباط‌ها در پشت و لگن

وقتی رباط‌ها کشیده می‌شوند، آنها کشیده و آزاد می‌شوند. رباط‌های سست باعث می‌شوند که ستون فقرات شما کمتر پایدار شود. متأسفانه هنگامی که رباط‌ها سست شده‌اند هیچ راهی برای سفت کردن آنها وجود ندارد. در واکنش به سستی در رباط، بدن به دنبال حالت SB است، که مانند حالت پایدارتر به نظر می‌رسد. برخی افراد گرایش ژنتیکی برای سستی رباط دارند. این عارضه همچنین می‌تواند ناشی از آسیب باشد.

مشخصات حالت پشت تابدار چه هستند؟


مشخصات حالت پشت تابدار چه هستند؟

ویژگی‌های این حالت عبارتند از موارد زیر:

 • دنده‌ها و شانه‌ها به سمت عقب می‌روند، پشت باسن.
 • سر به جلو حرکت می‌کند، تقریبا شبیه به چانه تو کشیده است.
 • لگن به سمت عقب کج می‌شود. این حالت لگن را به سمت جلو حرکت می‌دهد.
 • باسن و مفاصل زانو بیش از حد دراز شده است.
 • قفسه‌ی سینه فرو رفته است زیرا قسمت بالای پشت به سمت جلو خم است.
 • عضلات بالای شکم سفت هستند.
 • ماهیچه‌های اریب خارجی کشیده شده‌اند.
 • این عضلات خم کننده باسن ضعیف هستند، در حالی که عضلات عقب ران کوتاه و سفت هستند.

بعضی از این خصوصیات حالت خود را شرح می‌دهند، در حالی که چیزهای دیگر اقدامات جبران کننده هستند. هنگامی که لگن خارج از هم‌ترازی است، چندین قسمت دیگر بدن سعی دارند این بی‌ثباتی را جبران کنند.

بارداری و هیپرلوردوزیس کمری


بارداری زمان تغییر بیولوژیکال یا زیستی وسیع است که در طول آن هر سیستم بدن تحت تأثیر قرار می‌گیرد. تنظيمات فيزيولوژيکی و فيزيکی بدن زن در دوران بارداری پيامدهای فراوانی در سطح راحتی دارد. به عنوان مثال، رشد جنین مرکز جرم را تغییر می‌دهد و باعث تنظیم جسمانی موضعی می‌شود که می‌تواند منجر به کمر درد شود که معمولا در زنان باردار گزارش شده است. به عنوان مثال، رشد جنین مرکز جرم را تغییر می‌دهد و باعث تنظیمات وضعی جبران کننده می‌شود که می‌تواند منجر به کمر درد شود که معمولا در زنان باردار گزارش شده است. اگر چه بین درد پشت و حاملگی همبستگی قوی وجود دارد، برای شناخت کامل مکانیسم‌های فیزیولوژیکی این درد، به تحقیق بیشتری نیاز است.

به طور معمول، منحنی‌های جزئی ستون فقرات برای جذب ضربه، کاهش سفتی استخوان‌های مهره و افزایش عملکرد عضلات به کار می‌روند. با این حال، منشاء درد پشت ممکن است ناشی از تغییرات غیرطبیعی در این منحنی‌های صفحه سهمی باشد. اندازه‌گیری هیپرلوردوزیس کمری توسط عوامل توسط عوامل متعددی از جمله سن، جنسیت، انحنای قفسه سینه و خمیدگی لگن تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

تشخیص گودی کمر


پزشک گودی کمر را با سابقه پزشکی کامل کودک، معاینات فیزیکی، و آزمایشات تشخیصی تشخیص می‌دهد. پزشک فرزند شما یک سابقه‌ی تولد و پیش از تولد کامل از کودک به دست می‌آورد و در صورتی که دیگر اعضای خانواده گودی کمر دارند، در این باره سوال می‌پرسد.

روش‌های تشخیصی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • اشعه‌های ایکس: این آزمایش تشخیصی از پرتوهای انرژی الکترومغناطیسی نامرئی برای تولید تصاویری از بافت‌ها، استخوان‌ها و اندام‌های داخلی بر روی فیلم استفاده می‌کند. این آزمایش برای اندازه‌گیری و ارزیابی منحنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از اشعه ایکس کامل ستون فقرات، پزشک یا رادیولوژیست زاویه منحنی ستون فقرات را اندازه‌گیری می‌کند. تعيين درمان معمولا مي‌تواند براساس اين اندازه‌گيري باشد.
 • اسکن‌های استخوان: اسکن استخوان یک روش تصویربرداری هسته‌ای برای ارزیابی هر گونه تغییرات دژنراتیو و یا ورم مفاصل؛ برای تشخیص بیماری‌های استخوانی و تومورها؛ برای تعیین علت درد استخوان یا التهاب است. این آزمایش برای بررسی هرگونه عفونت یا شکستگی است.
 • ام آر آی یا روش تصویربرداری با تشدید مغناطیس: این روش تشخیصی از ترکیب آهنرباهای بزرگ و یک رایانه برای تولید تصاویر دقیق اندام‌ها و ساختارهای داخل بدن استفاده می‌کند. این آزمایش برای بررسی هرگونه اختلالات مربوط به طناب نخاعی و اعصاب انجام می‌شود.
 • سی تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری: این روش تصویربرداری تشخیصی ترکیبی از اشعه ایکس و تکنولوژی کامپیوتر را برای تولید تصاویر افقی یا محوری (اغلب slices نامیده می‌شود) بدن استفاده می‌کند. سی تی اسکن تصاویر دقیق هر بخشی از بدن، از جمله استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، چربی و اندام‌ها را نشان می‌دهد. سی تی اسکن دقیق‌تر از اشعه ایکس کلی است.
 • آزمایشات خون: تشخیص زودرس گودی کمر برای درمان موفقیت‌آمیز مهم است. پزشکان متخصص اطفال یا پزشکان خانواده و حتی برخی از برنامه‌های مدرسه به طور منظم به دنبال نشانه‌هایی از وجود گودی کمر هستند.

برای درمان گودی کمر باید چه کاری انجام دهید؟


ابتدا به پزشک مراجعه کنید و از او مشاوره بگیرید. پس از آن در زیر 5 دستورالعمل است که به شما در بهبود وضعیت کمک خواهد کرد.

حالت نشستن و ایستادن خود را اصلاح کنید

حالت نشستن و ایستادن خود را اصلاح کنید

منقبض کردن عضلات در حالی که باسن خود را فشار می‌دهید لگن شما را به سمت صاف شدن فشار می‌دهد، و کجی لگن قدامی و گودی کمر را کاهش می‌دهد.

عقب قرار دادن شانه‌ها از ایجاد قوز بیشتر، که یکی از دلایل رایج گودی کمر است، جلوگیری می‌کند.

صاف بنشینید

صاف بنشینید

عضلات پشتی خود را فعال کنید بنابراین روی میزتان تکیه نکنید. عضلات شکم خود را منقبض کنید به طوری که باسن برآمده نباشد اما بخوبی تو کشیده باشد. این کار را به مدت 5 دقیقه متوالی انجام دهید و این باعث می‌شود ماندن در این روش بدون نیاز به فکر کردن به طور متوالی در مورد آن آسان‌تر شود.

همچنین تمرینات کششی مناسب برای محل کار را به منظور کمک برای عادت کردن به حالت نشستن و ایستادن جدید و صاف، انجام دهید.

بریس‌های پشت

بریس‌های پشت

در صورتی که مبتلا به اختلال ستون فقرات، بد شکلی، یا مشکل بالقوه تشخیص داده شده‌اید، که می‌توان از طریق استفاده از پشتیبانی ساختاری خارجی به درمان آن کمک کرد، پزشک شما ممکن است استفاده از یک تکیه‌گاه را توصیه کند. بریس‌ها یک راه ایمن و غیرتهاجمی برای کمک به بهبودی از شرایط رایج شما و یا جلوگیری از رخ دادن مشکلات در آینده ارائه می‌دهند. استفاده از بریس‌ها به طور گسترده پذیرفته شده است. آنها ابزار موثر در درمان اختلالات ستون فقرات هستند. در حقیقت، بیش از 99 درصد پزشکان ارتوپدی حامی استفاده از آنها هستند.

بریس‌ ستون فقرات برای دلایل مختلفی از جمله کنترل درد، کاهش احتمال آسیب بیشتر، فراهم کردن امکان بهبودی، جبران ضعف عضلانی و جلوگیری یا اصلاح بدشکلی استفاده می‌شود.

فیزیوتراپی‌ها

فیزیوتراپی‌ها

درمان گودی کمر بسیار ساده است. فیزیوتراپی تحت هدایت پزشک ارتوپدی باتجربه می‌تواند کارآمدی را بازگرداند و محدوده حرکت را با ایجاد قدرت و انعطاف پذیری افزایش دهد. روش‌های مداخله فیزیوتراپی مانند درمان دستی، درمان میوفیشیال ریلیز یا آزادسازی بافت همبندی عضلانی، آگاهی ارگونومیک، آموزش عضله مرکزی، تمرینات تعادل و هماهنگی، تکنیک‌های یکپارچگی عملکردی، اصلاح موضعی و اصلاحات دستی  نیز می‌توانند برای درمان استفاده شوند. در فیزیوتراپی پزشکان بریس‌های مناسب به شما توصیه می‌کنند.

عضلات شکم خود را تقویت کنید

عضلات شکم شما نقش مهمی را ایفا می‌کنند. آنها نه تنها به ثبات ستون فقرات کمک می‌کنند، بلکه این عضلات همچنین لگن را به سمت عقب باز می‌گردانند. این به کاهش خمیدگی بیش از اندازه در ستون فقرات کمری کمک می‌کند و کشش روی مفاصل قسمت پایین کمر را کاهش می‌دهد. تمرینات موثر بسیاری برای تقویت عضلات شکم شما وجود دارد.

حرکت پلانک را انجام دهید

حرکت پلانک را انجام دهید

 • هر دو ساعد خود را روی زمین بگذارید و بدن خود را بر روی انگشتان پا بلند کنید.
 • در حالیکه این موقعیت را حفظ می‌کنید، عضلات شکم خود را به کار بگیرید و ستون فقرات خود را صاف نگه دارید.
 • پس از 10 ثانیه قبل از آنکه 10 بار تمرین را تکرار کنید استراحت کنید.
 • همانطور که پلانک را نگه می‌دارید نفستان را به طور پیوسته و یکنواخت نگه دارید.

پل تک پا

پل تک پا

پل‌ها یک ورزش عالی هستند، اما تغییر پل تک پا به طور ویژه مفید است زیرا باعث کاهش نقش در قسمت پایین کمر می‌شود.

این تمرین باعث تقویت عضلات سرینی و همچنین عضلات قطن می‌شود، یک عضله حیاتی برای خمیدگی مفصل ران. این یک راه خوب برای بهبود حرکت مفصل ران است.

برای انجام این تمرین:

 • یک زانو را بگیرید و آن را به سمت قفسه سینه خود بکشید. پای دیگر خود را به سمت پایین فشار دهید در حالی که مفصل ران خود را تا آنجا که می‌توانید از روی زمین بالا ببرید.
 • قسمت پایین کمر خود را پایین بیاورید و چندین بار این تمرین را تکرار کنید.
 • سپس در طرف دیگر تکرار کنید.
 • چگونگی افزایش شدت: به جای گرفتن زانوی خود برای آوردن به سمت قفسه سینه‌تان، قبل از بلند کردن مفصل ران، پا را به سمت آسمان صاف کنید. این تمرین عضلات عقب ران می‌کشد.

کرانچ معکوس

کرانچ معکوس

در حالی که کرانچ مرسوم یا صاف نشستن معمولا یک تمرین ایده‌آل برای کسانی که گودی کمر دارند نیست، کرانچ معکوس تمرین ایده‌‌آلی است.

این تمرین باعث تقویت ماهیچه‌های سرینی و عضلات شکمی قسمت پایین کمر می‌شود.

برای انجام این تمرین:

 • پاهای خود را از زمین بلند کنید به طوری که زانوهایتان در هوا با حدود زاویه 90 درجه باشند.
 • باسن خود را از زمین بلند کنید و زانوها را به سمت قفسه سینه بیاورید. قسمت پایین کم را پایین بیاورید و این تمرین را چندین بار تکرار کنید.
 • چگونگی افزایش شدت: هنگامی که پاهای خود را از زمین بلند می‌کنید آنها را بالاتر از خط میانی بدنتان بالا بیاورید. این باعث افزایش مقاومت می‌شود و عضلات شکمی را بیشتر تحریک می‌کند. نسبتا صاف نگه داشتن پاها به جای خم کردن زانوها نیز شدت حرکت را افزایش می‌دهد.

کشش پشت

کشش پشت

هنگامی که باسن شما بالا آورده می‌شود و قسمت پایین کمر خمیده‌تر می‌شود، عضلاتی که ستون فقرات کمری شما را می‌پوشانند کوتاه‌تر و تنگ می‌شوند. با کشش این عضلات، که راست‌کننده ستون مهره‌ها نامیده می‌شوند، شما می‌توانید تحرک در لگن خود را افزایش دهید و به مقدار طبیعی انحنا در کمر خود بازگردید.

 • برای کشیدن عضلات راست‌کننده ستون مهره‌ها:

روی زمین زانو بزنید و با باسن خود روی پاشنه‌های پایتان بنشینید.

 • سپس کف دست خود را صاف بر روی زمین در مقابل خود قرار دهید و آنها را به جلو بکشید تا احساس کشش در پشت خود را احساس کنید.
 • اجازه ندهید باسنتان از پاشنه‌های پایتان بالاتر برود.
 • این کشش را 3 تا 5 بار انجام دهید و مطمئن شوید که هر کشش را 30 ثانیه نگه دارید.

حرکت پرنده و سگ را انجام دهید

حرکت پرنده و سگ را انجام دهید

همراه با عضلات شکمی، ماهیچه سرینی بزرگ یکی از عضلات اصلی است که لگن را به عقب می‌چرخاند. تقویت این عضله به شما کمک می‌کند از ساکن ماندن در موقعیت لگن که گودی کمر در پشت را افزایش می‌دهد جلوگیری کنید. یکی از موثرترین تمرین‌ها برای تقویت این ناحیه تمرین پرنده و سگ است.

 • برای انجام این تمرین، روی دست‌ها و زانوهایتان قرار بگیرید و با بکار گرفتن عضلات شکمی خود را صاف کنید.
 • سپس، یک دست را در جلوی خود صاف بالا بیاورید و پای مقابل را بدون کج کردن لگن در پشت بلند کنید.
 • این موقعیت را برای 10 ثانیه نگه دارید قبل از اینکه اندامتان را به زمین برگردانید و دست و پای خود را عوض کنید و تمرین را تکرار کنید.
 • قبل از استراحت کردن در هر طرف 10 بار تکرار کنید.