درمان گردن درد در بارداری ناشی از اختلالات هورمونی و پوزیشن غلط

بارداری کاملاً بدن شما را تغییر می‌دهد و می‌تواند غلبه بر مشکلات عادی مانند گردن درد را برای فرد دشوار سازد. در حال معمول، ممکن است فرد برای مقابله با گردن درد فقط از داروهای ضد درد بدون نسخه استفاده کند تا آن را از بین ببرد، اما این گزینه در دوران بارداری روش خوبی نیست. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به جنین، از مصرف داروها با هر قیمتی اجتناب می‌شود، حتی اگر به معنی ناراحتی مادر باشد. درد گردن به طور خاص می‌تواند بعداً در بارداری رخ دهد زیرا در این دوران تعادل و موقعیت کاملاً تغییر می‌کند. علاوه بر این، تنش‌ها و استرس می‌تواند در طول بخش آخر بارداری افزایش یابد زیرا هورمون‌ها در این دوران غالب هستند و زمان برای آماده شدن برای ورود نوزاد کوتاه است.

با این حال، فقط به این دلیل که مصرف دارو روش مناسبی محسوب نمی‌شود، به این معنا نیست که زنان باردار باید در سکوت رنج ببرند! متخصصین طب فیزیکی می‌توانند به کاهش گردن درد ناخواسته در دوران بارداری به مادر کمک کنند.

 

بارداری، فشار شدیدی را بر بدن وارد می‌سازد. فیزیوتراپی می‌تواند این فشار را کاهش دهد. یک قدرت فعال، انعطاف پذیری و یک برنامهٔ تثبیت کننده می‌تواند در جلوگیری یا کاهش شدت علائم دردناک سودمند باشد، بنابراین بارداری شما مثبت‌تر خواهد بود.

با کمک ماساژ درمانی (لینک) و ورزش‌های مخصوص (لینک به مقاله ورزش گردن درد) تا حد زیادی درد گردن در زنان باردار کاهش می‌یابد.

در کلینیک  دکتر حمید روشندل انواع روش‌های کم خطر و مؤثر برای گردن درد بارداری به بیماران ارائه می‌شود. مراجعین عزیز می‌توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره‌های 02166595897 و 02166595896   تماس حاصل فرمایند.

دردهای اسکلتی عضلانی در بارداری


در طول دوران بارداری، یک زن روزانه چیزی جدید و فوق العاده ای را تجربه می‌کند. همراه با شادی و انتظار برای یک تجربهٔ لذت بخش، درد و ناراحتی که مادر در دوران بارداری و حتی پس از زایمان تجربه می‌کند نیز وجود خواهد داشت. همراه با ناراحتی‌های معمول مانند افزایش وزن، حالت تهوع، آدم، یبوست و ترک‌های پس از زایمان یا خطوط بارداری؛ یک زن باردار نیز ممکن است چندین نوع درد را تجربه کند. این دردها شامل کمر درد، درد شانه و گردن درد هستند. ترکیبی از درد شدید شانه و گردن در دوران بارداری نیز یکی از رایج‌ترین مشکلات است. درد شانه و گردن درد را می‌توان در انواع مختلف بر اساس میزان شدت و زمان وقوع آنها طبقه بندی کرد. به عنوان مثال، برخی از زنان از درد شانه بیشتر رنج می‌برند، اما درد گردن در برخی دیگر شایع‌تر است. از سوی دیگر، برخی از زنان با درد شدید گردن رنج می‌برند که گاهی با درد شانه همراه است. علل درد گردن و شانه بسته به ماهیت آنها متفاوت است.

چرا زنان باردار دچار گردن درد می‌شوند؟


اگرچه درد در یک قسمت یا قسمت‌هایی دیگر از بدن در حین بارداری طبیعی است؛ ماهیت این درد ممکن است تبدیل به یک علت جدی تنش گردد. علاوه بر نگرانی در مورد علل زمینه‌ای درد گردن و شانه، زنان نیز ممکن است نیاز به همراهی با درد داشته باشند تا درمان شوند. به طور کلی، این وضعیت در طول سه ماهه دوم بارداری تجربه می‌شود. با این حال، برخی از مشکلات جدی حاملگی ممکن است در سه ماهه اول به درد شانه و گردن منجر شوند. در ادامه برخی از دلایل گردن درد ذکر شده‌اند.

تغییرات وضعیت بدن

اکنون که کل بدن خانم باردار در مرحله گذار است، وزن نوزاد احتمالاً باعث تغییر در وضعیت ستون فقرات و عضلات اطراف آن می‌شود. همانطور که می دانید، ستون فقرات انسان دارای کمی خمیدگی در جهت بیرونی است و در نزدیکی و اطراف ناحیهٔ گردن و شانه به سمت داخل خم شده است. در شرایط عادی، این حالت مناسب است، اما هنگامی که یک خانم وزن اضافی جنین را با خود حمل می‌کند، فشار روی ناحیه کمر در پشت قرار می‌گیرد. قسمت‌هایی از بدن مثل شانه و گردن که در قسمت‌های بالایی پشت قرار دارند؛ سعی دارند فشار را از بین ببرید و دچار گرفتگی می‌شوند. کل این روند باعث بروز درد در گردن و شانه می‌شود. وزن نوزاد در حال افزایش است و از این رو، ممکن است این درد تا زمان زایمان با مادر همراه باشد. با این حال، برای تسکین درد، تمرینات کششی سبک برای گردن و شانه ممکن است مفید باشند.

تغییرات فیزیکی

همراه با تغییر در وضعیت ستون فقرات، اندازهٔ برخی از اندام‌های دیگر مانند سینه، لگن و معده افزایش می‌یابد. وزن اضافی نوزاد و اندامهایی مانند سینه‌ها و معده شانه و گردن را به جلو می‌کشد، که این حالت ممکن است موجب ایجاد مقدار کمی درد در طول بارداری شود. در ابتدا، هنگامی که تغییرات فیزیکی نسبتاً کم هستند، این درد نیز کم خواهد بود. هرچند، با پیشرفت بارداری، این درد به زنان باردار صدمه می زند. به جای اینکه یک ماساژ و داروهای ضد درد خود را تسکین دهید، همیشه توصیه می‌شود که در این گونه موارد با پزشک مشورت کنید. پزشک قطعاً علت دقیق درد گردن و کمر را تشخیص می‌دهد و همچنین یک راه حل مناسب برای از بین رفتن درد را پیشنهاد خواهد داد.

وضعیت ضعیف قرار گیری بدن

همراه با تغییرات موضعی و فیزیکی که در طول دوران بارداری اتفاق می افتد، موقعیت‌های قرارگیری اشتباهی که زنان انتخاب می‌کنند؛ همچنین ممکن است مشکلاتی از قبیل درد گردن و درد شانه را ایجاد کند. وضعیت بد بدن در حین پیاده روی، ایستادن، نشستن، چرخش و بلند شدن؛ بر روی عضلات گردن و شانه فشار وارد می‌کند و باعث بروز درد و ناراحتی می‌شود. وضعیت نامناسب خواب نیز باعث افزایش قابل توجه استرس بر عضلات گردن و در نتیجه بروز گردن درد می‌شود. استفاده از مواد نامناسب ملافه و بالش نیز مشکل را در چنین شرایطی بدتر می‌کند. به همین دلیل است که باید از نوع صحیح بالش استفاده کرد تا حمایت کافی از گردن و پشت فراهم گردد. همچنین لازم است از انجام تمام حرکاتی که ممکن است در دوران بارداری بر روی گردن و شانه شما تأثیر بگذارند اجتناب شود.

تمرینات

برخی افراد به محض باردار شدن، برنامه معمول ورزشی خود را ترک می‌کنند. بعضی از زنان از ورزش کردن به علت خستگی شدید و بروز علائم اولیه بارداری اجتناب می‌کنند. در سه ماهه دوم افراد وارد حالت عادی می‌شوند. با این حال، از آنجایی که فرد روزهای زیادی را بدون هیچ گونه حرکت و تمرین ورزشی گذرانده است، این کاهش حرکت جسمی باعث سفت شدن ناحیه پشت گردن می‌شود؛ که در نهایت منجر به بروز درد در شانه و گردن می‌گردد. از سوی دیگر، برخی از زنان در حین انجام تمرینات روزمره یا تمرینات ورزشی سنگین فشار بیشتری روی عضلات پشت خود قرار می‌دهند. از این رو بهترین راه حل این است که تمرینات سبک را در طول دوران بارداری انجام دهید. پزشک قطعاً قادر به پیشنهاد تمرینات سبک برای انجام ورزش در دوران بارداری به شما خواهد بود.

بارداری خارج از رحم

بارداری خارج رحمی و درد شانه عمیقاً با یکدیگر مرتبط هستند. بارداری خارج رحمی با رشد تخمک بارور شده در لوله فالوپ، که خارج از رحم قرار دارد انجام می‌شود. این روند یک حاملگی غیرطبیعی است که در برخی موارد باعث بروز درد شانه و همچنین گردن درد می‌شود. در واقع، درد شانه یکی از علائم برجسته حاملگی خارج رحمی است. همراه با درد شانه، افراد همچنین سرگیجه، سردرد، خونریزی شدید واژینال، سبکی سر، غش و غیره را تجربه می‌کنند. از آنجایی که این یک وضعیت بسیار جدی است، زنان نباید درد شانه را نادیده بگیرند و باید بلافاصله به پزشک مراجعه نمایند.

به غیر از همه موارد ذکر شده، علل دیگری نظیر چاقی، سطوح بالای هورمون‌های اندوکرین مانند ریلاکسین و برخی از آسیب‌های خاص. برخی از بهترین روش‌های تشخیصی که توسط پزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از: ام آر آی، اشعه ایکس، سی تی اسکن و معاینه فیزیکی.

درمان گردن درد بارداری


با کمک روش‌های زیر می‌توان گردن درد دوران بارداری را درمان کرد:

فیزیوتراپی چه کمکی به درمان گردن درد بارداری می‌کند؟


فیزیوتراپی در طی دوران بارداری می‌تواند برای درمان ناراحتی‌های رایج مانند گردن درد یا افزایش توانایی بدن شما برای بارداری و زایمانی راحت‌تر مؤثر باشد. فیزیوتراپی صرفاً برای بهبود نیست. متخصصین ارتوپد با افراد کار می‌کنند تا یک برنامه درمان برای کاهش درد را با شناسایی و رفع علل آن به کار گیرند.

طرح‌های درمانی با کار بر روی عوامل مؤثر بر درد، یک رویکرد جامع را دنبال می‌کنند:

  • وضعیت
  • تراز کردن مفصل
  • قدرت عضلانی
  • انعطاف پذیری
  • دخالت عصب

وزن اضافی، وضعیت بد قرار گیری بدن، استرس و کنترل مرکز جاذبه مستقل از یکدیگر نیستند. تغییر در مرکز گرانش شما وضعیت قرار گیری بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد، که این امر باعث می‌شود عضلات به سختی کار کنند. افزایش فشار باعث خستگی می‌شود که منجر به کاهش انگیزه برای فعال شدن می‌گردد. فقدان آزادی ورزشی اغلب منجر به افزایش استرس می‌شود. اگر چه دشوار است، با کمک فیزیوتراپی، این اثر شبه دومینو می‌تواند تا حد زیادی کاهش یابد.

خوابیدن صحیح

تنها با یک بالش که حمایت خوبی از گردن می‌کند، بخوابید. خواب با بالش‌های بیشمار می‌تواند باعث ایجاد موقعیت غیر طبیعی سر و در نتیجه بروز درد شود. از غلت زدن و چرخیدن در هنگام خواب بپرهیزید زیرا موجب بروز سفتی گردن در زمان بیدار شدن می‌شود. برای جلوگیری از بروز گردن درد در صبح از یک بالش گردن خوب و بالش پشت که می‌توانند شکم، پشت و گردن را به خوبی حمایت کنند استفاده نمایید. این بالش‌های پشت و گردن نیز به عنوان بالش‌های مادران یا بارداری شناخته شده‌اند و می‌توانند در جلوگیری از درد در ناحیه گردن، شانه، ران‌ها و پشت کمک کنند.

راحتی در شب در حین بارداری گاهی اوقات مشکل است. بهتر است در برابر وسوسهٔ انباشتن بالش‌ها زیر سر خود مقاومت کنید. سعی کنید یک بالش را زیر زانوی خود برای کمک به کاهش درد کمر بگذارید، تمایل به حرکت در اطراف را کاهش دهید، و از ایجاد فشار در مناطق حساس خودداری نمایید.

یخ و حرارت درمانی

سعی کنید از یخ یا گرما در طول روز برای کمک به استراحت دادن به عضلات گردن و افزایش جریان خون غنی از اکسیژن به ناحیه استفاده نمایید. موسسه بازگشت سالم پد گرمایی مادون قرمز را ارائه می‌دهد که نفوذی عمیق‌تر از پد معمول حرارتی را دارد. این پد حرارتی می‌تواند به صورت عمیق در عضلات سخت برای کمک به کاهش هر دردی که ممکن است احساس کنید، نفوذ کند.

وضعیت قرارگیری مناسب بدن

بر حفظ وضعیت قرار گیری مناسب بدن در طول روز تمرکز نمایید. کارکردن بیش از حد پشت میز در محل کار می‌تواند درد گردن شما را بدتر کند. صاف بنشینید. در هنگام نشستن از یک کوسن در پشت خود که ستون فقرات شما را به جای حالت C در حالت مناسب به صورت S قرار می‌دهد، به خصوص در زمان بارداری استفاده نمایید.

مصرف منیزیم

درد گردن ناشی از فشارهای عضلانی و کشش است. یکی از مهم‌ترین مواد معدنی برای عضلات منیزیوم است. این ماده معدنی به عضلات شما کمک می‌کند تا انقباض و استراحت عضلات به درستی کار کند.

منیزیم همچنین می‌تواند باعث افزایش توانایی شما در تقویت سیستم عضلانی اسکلتی جهت کاهش گردن درد شود. این ماده به گردن شما پایداری بیشتر و مقاومت در برابر حرکات تیز، و همچنین فرسودگی و پارگی را می‌دهد.

اکثریت مردم به اندازهٔ کافی منیزیم مصرف نمی‌کنند. حدود 100 سال پیش، افراد معمولاً 500 میلی گرم منیزیم در روز مصرف می‌کردند. برآورد امروزهٔ مصرف منیزیم کمتر از نیمی از این مقدار است.

برای دریافت منیزیم می‌توانید میوه‌ها، سبزیجات، لوبیا، محصولات حاوی سویا و دانه‌های کامل را بخورید. شما همچنین می‌توانید در نمک اپسوم حمام کنید و مکمل‌های منیزیم را مصرف کنید.

ماساژ

 ماساژ رمدیال متفاوت از ماساژ سنتی است. در ماساژ رمدیال روغن مصرف می‌شود و این روغن روی پوست به منظور نفوذ به عضلات و مفاصل مالیده می‌شود. گفته شده است که این نوع ماساژ برای دفع سموم و کمک به تحرک مفصل و آرامش عضلات کمک می‌کند. این روش همچنین می‌تواند به متخصصان کمک کند که دلایل ثانویه درد را شناسایی کنند، آسیب‌های احتمالی را کاهش دهند و و گردن را با ورزش تقویت کنند.

آب درمانی

لذت بردن از یک ورزش آبی، ترجیحاً شنا: به نظر می‌رسد که تمرین‌های اولیه بارداری در آب و حتی شنا به کاهش گردن درد کمک می‌کنند. پزشک شما می‌تواند در خصوص بهترین نوع ورزش در آب برای کاهش گردن درد توصیه‌های لازم را ارائه دهد.

ورزش

در صبح، تمرینات کششی گردن را امتحان کنید. مهم است که گردن خود را تا نقطهٔ درد نکشید. فقط سر خود را به اندازه کافی به اطراف بچرخانید تا عضلات را کشش دهید. سعی کنید این تمرین را زیر دوش آب گرم برای تسکین درد انجام دهید. تمرین این تکنیک به طور مرتب می‌تواند باعث تقویت عضلات گردن و جلوگیری از بروز درد در آینده شود. در ادامه برخی از تمریناتی که انجام آن‌ها فقط 10 دقیقه طول می‌کشد زکر شده‌اند. با انجام این تمرینات می‌توانید عضلات سفت و دردناک گردن را تقویت نمایید.

  • در حالی که ایستاده‌اید، سر خود را به سمت یک طرف بکشید، در حالی که همچنان به جلو نگاه می‌کنید. این حالت را 10 ثانیه نگه دارید و سمت خود را عوض کنید. این تمرین را دو بار برای هر طرف تکرار نمایید. برای افزایش کشش، شانه مخالف را به سمت پایین خم کنید.
  • دوباره بایستید، چانه خود را به قفسه سینه برسانید، 10 دقیقه در این حالت بمانید و سپس برای 10 ثانیه به سقف نگاه کنید. دو بار این حرکت را تکرار کنید. نسخه پیشرفته‌تر این تمرین به این صورت است: به روی شکم خود در انتهای تخت دراز بکشید به طوری که سر شما در انتها قرار گرفته باشد. به آرامی آن را بالا و پایین بچرخانید تا عضلات گردن بیشتر تقویت شوند.
  • دوباره صاف بایستید، از روی شانهٔ سمت راست خود نگاه کنید و 10 ثانیه صبر کنید، سپس این حرکت را از شانه چپ خود تکرار کنید. این تمرین را سه بار انجام دهید. شما در یک سمت بیشتر احساس کشیدن یا نیشگون را متوجه خواهید شد که نشان می‌دهد که گره عضلانی مسئول را هدف قرار داده‌اید.
  • بر روی پشت دراز بکشید و مستقیم نگاه کنید، زبان خود را روی سقف دهان خود قرار دهید و چانه خود را به سمت سینه بچرخانید و تا 10 بشمارید. سپس سر خود را از سمت زمین بلند کنید، سعی کنید تصور کنید خمیدگی در پایه جمجمه، بین گوش‌ها قرار دارد. در این حالت برای 10 ثانیه بمانید و سپس استراحت کنید. سعی کنید این تمرین را به آرامی به مدت دو دقیقه انجام دهید. این تمرین موجب افزایش طول عضلات در پشت گردن می‌گردد.
  • در حالی که صاف نشسته‌اید، سر خود را به جلو برگردانید و برای مدت 10 ثانیه نگه دارید، سپس تمام سر خود را به عقب خم کرده و مجدداً برای مدت 10 ثانیه نگه دارید. 5 بار این حرکت را تکرار کنید.

یوگا پیش از زایمان

همانطور که بدن شما تغییر می‌کند به دلیل زندگی جدیدی که در داخل بدن شما در حال رشد است، بدن خود را جهت جا دادن وزن اضافی تنظیم می‌کند. این وزن اضافی فشار اضافی و فشار بر روی گردن ایجاد می‌کند که باعث بروز ناراحتی و سفتی گردن می‌شود.

یوگا در دوران بارداری نه تنها برای تناسب اندان شما عالی است، بلکه همچنین مزایای دیگری نیز دارد. یوگا در دوران بارداری برای زنان باردار به عنوان یک رویکرد چندوجهی برای انجام تمرینات ورزشی استفاده می‌شود. کشش، تمرکز ذهنی و تمرکز بر تنفس پایه‌های یوگا در دوران بارداری هستند.

تمرینات پیش از زایمان مخصوصاً برای کاهش درد گردن مفید هستند. بهترین راه برای فهمیدن این که چه موقعیت‌هایی از یوگا برای کاهش تنش در گردن و شانه برای شما مناسب‌تر است، با پزشک خود مشورت کنید تا علاوه بر انجام یوگای صحیح، از بروز آسیب نیز جلوگیری شود.