درمان جلو بودن سر و گردن: اصلاح ناهنجاری لوردوز گردن با درمان دستی

لوردوز

جلو بودن گردن وضعیتی‌است که در بین افراد مخصوصا در سنین جوانی کاملا شایع‌است. این وضعیت بخشی از یک الگوی ناکارآمد است که به عنوان سندرم متقاطع فوقانی شناخته‌می‌شود. برای درک پاتوژنیک پشت یک منحنی غیرطبیعی گردن باید ابتدا به درک و شناختی از ستون فقرات طبیعی گردن برسیم. در صورتی که ستون فقرات گردن، سالم و طبیعی باشد باید به شکل منحنی لوردوتیک باشد که آن را با نام لوردوز نیز می‌شناسند. منحنی لوردوز یک انحنای وسیع‌است که در آن مهره‌های فوقانی گردن تا در قسمت ساگیتال مربوط به مهره‌های پایینی گردن گسترش‌می‌یابد که نتیجه آن یک منحنی است که در قسمت پشت به شکل معقر و در قسمت جلو به شکل محدب است. لوردوز گردن یک منحنی ثانویه ستون فقرات است که پس از تولد تشکیل‌می‌شود یعنی زمانی که کودک سر خود را برای دیدن محیط اطراف خود به اینور و آنور می‌کشد. هنگامی که لوردوز طبیعی گردن کاهش یابد و یا به‌طور کامل از بین‌برود در اینصورت بدان گودی نخاع گردن یا قوس گردن گفته‌می‌شود و معمولا به عنوان گردن نظامی شناخته‌شده است. در این حالت، کاهش منحنی ستون فقرات گردن باعث جلوآمدن یا جلوبودن سر و گردن می‌شود . در برخی از موارد حتی ممکن‌است یک فرد دچار منحنی معکوس درگردن و یا بعبارتی منحنی قوس گردنی باشد.

مهمترین مزیت لودوز نخاع گردن این است که باعث متعادل‌شدن موقعیت پشت گردن در طول تنه ( وزن مستقیما در طول تنه متمرکز‌می‌شود) می‌شود. این تعادل باعث متعادل‌شدن وزن سر می‌شود بطوری که بدون هیچ تلاشی و یا حداقل با کمترین تلاش‌ ممکن عضلات سر و گردن در این موقعیت قرارمی‌گیرند. با این حال، اگر انحنای گردن از بین‌برود نتیجه‌ی آن جلو آمدن سر و گردن می‌‌شود بطوری که در این حاالت وزن آن دیگر در کل امتداد تنه تقسیم‌نمی‌شود. این جلوبودن سر باعث افتادگی سر و گردن شده و منجر به چسبیدن چانه به قفسه‌سینه ‌می‌شود. دکتر حمید روشندل با آموزش حرکات اصلاحی گردن، تجویز بریس مناسب برای گردن و انجام فیزیوتراپی (درمان دستی و ماساژ) به شما در رفع این عارضه و پیشگیری از بدترشدن قوس‌گردن کمک بسیاری می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 02166595897 و 02166595896   تماس حاصل‌فرمایید.

 علل لودوز گردن و جلوآمدن سر و گردن


لوردوز 

گودی گردن عمدتا در اثر نگه‌داشتن سر و گردن به‌مدت زیاد در حالت خمیده اتفاق‌می‌افتد.

 • منحنی لوردوز گردنی زمانی اتفاق‌می‌افتد که کودک به‌طور مداوم سر خود را بلند می‌کند لذا افتادگی گردن در موقعیت‌های تکراری می‌تواند منجر به کاهش شکل‌گیری و یا برعکس‌شدن آن بعد از شکل‌گیری می‌شود.
 • متأسفانه، حالتهای افتادگی شایع‌بوده و در دوران کودکی یعنی هنگامی که کودک با اسباب بازی یا رنگ ها و مدادشمعی‌ های روی یک تکه کاغذ بازی‌می‌کند، شروع‌می‌شود.
 • این خمیدگی و افتادگی گردن در دوران مدرسه نیز ادامه‌می‌یابد. در مدرسه، کودک بجای مدادشمعی از مداد و خودکار و سپس بجای مداد و خودکار از کامپیوتر و سایر دستگاه‌های دیجیتالی استفاده‌می‌کند.
 • ممکن‌است این افتادگی سر و گردن بسته به نوع شغلی که فرد دارد، در آینده نیز ادامه‌یابد.
 • حتی شیوه‌های خوابیدن از جمله خوابیدن به پشت و گذاشتن بالشی بلند نیز می‌تواند منجر به فشارآوردن به گردن و خم‌کردن نخاع گردن شود.
 • اصلا جای تعجب‌نیست که بسیاری از افراد دچار کاهش منحنی گردن می‌شوند. قوس گردن ممکن‌است در اثر تکان ناگهانی و یا اسپاسم عضلات ناشی از تصادفات ماشینی رخ‌دهد.

قوز توراسیک، جلوبودن سر

 قوز توراسیک

از آنجایی که انحنای لوردوزگردن منجر به عقب‌کشیدن سر نمی‌شود لذا باعث‌می‌شود که سر و گردن به‌دنبال انحنای قوس فوقانی کمر برود (اصطلاحات کیفوتیک و کیفوسیز نیز می‌تواند برای نشان‌دادن درجه طبیعی میزان انحنای ستون فقرات یا درجه ناسازگاری بیش از حد منحنی مورد استفاده‌قرار گیرند). این امر باعث جلوآمدن سر و افتادگی صورت به سمت پایین می‌شود؛ به عبارتی هر چه قوز قفسه سینه بزرگتر باشد (اغلب به عنوان بخشی از الگوی ناکار آمد وضعیتی وظیفه بزرگتر با نام سندروم متقاطع فوقانی شناخته‌می‌شود)، این وضعیت تغییر‌یافته نیز بیشتر مشهود است.

 • برای اینکه چشمان مستقیما عمود باشند و همچنین سر و گردن نیز با قسمت داخلی گوش در یک راستا قرارگیرد بایستی اکستنسور فوقانی گردن (برای مثال، عضلات اکسیپیتال، ذوزنقه فوقانی، عضله محرکه و نیمه‌محرک سر) سفت‌ و منقبض‌شده و لودوز گردن فوقانی نخاع را به‌وجودآورد تا به‌نوعی باعث جبران لودروز نخاع گردن پایینی شود.
 • قاعده کلی این است که هرچه قوز توراسیک بزرگتر باشد به همان اندازه لوردوز گردنی پایین و فوقانی نیز بزرگتر خواهندبود.
 • بدین دلیل، غالبا نخاع توراسیک ساکت و یا خرابکار است و منجر به درد شدید و الگوی ناکارآمد در گردن بیماران می‌شود. از همین رو کاملا ضروری است که حتما نخاع توراسیک تمام بیمارانی که دچار عارضه اسکلتی-عضلانی در ناحیه گردن هستند، به‌طور کامل و دقیق مورد ارزیابی‌قرارگیرد.

ملاحضات درمانی مربوط به گودی گردن و جلوآمدن سر بطور خلاصه


به کمک شیوه‌ها و روش‌های درمانی زیر می‌توان این بیماری را درمان‌کرد:

حفظ حالت صحیح‌ نگه‌داشتن سر و گردن

حفظ حالت صحیح‌ نگه‌داشتن سر و گردن

قبل از اینکه دست به ورزشهای مربوط به حالت های قرارگیری گردن بزنید بهتر است که اول سعی‌کنید نحوه صحیح قراردادن وضعیت سر را یادبگیرید. چند عامل و نکته وجوددارد که باید آنها را به خاطر بسپارید. اول از هرچیزی، حفظ حالت صحیح نگه‌داشتن سر و گردن به هنگام راه‌رفتن، نشستن و بطورکلی تحرک اجباری است. همیشه سر و گردن خود را تاحد ممکن صاف‌نگه‌دارید. از جلو بردن آن در هر حالتی اجتناب‌کنید.

سطح مانیتور کامپیوتر بایددر راستای چشمان باشد

سطح مانیتور کامپیوتر بایددر راستای چشمان باشد

اکنون که با نحوه‌ی اصلاح‌کردن قوس‌گردن آشنا شدید بهتر است که نحوه‌ی حفظ حالت صحیح را نیز فرابگیرید. افرادی که با کامپیوتر کارمی‌کنند دانستن این نکته کاملا حیاتی است. این افراد باید همیشه سطح مانیتور کامپیوتر خود را در راستای سطح چشمان خود قراردهند. اگر سطح  صفحه‌ی مانیتور از بلندای چشمان شما کمتر است می‌توانید برای همسطح‌کردن آن از کتاب یا هر شی دیگری استفاده‌کنید.

کوله‌پشتی سنگین حمل‌نکنید

کوله‌پشتی سنگین حمل‌نکنیدهنگامی‌که کوله‌پشتی سنگین برمی‌دارید، این سنگینی باعث‌می‌شود که شانه‌های فرد از تعادل نابرابر برخوردار باشند. لذا از برداشتن اشیاء سنگین در داخل کوله‌پشتی‌های تک بندی جدا خودداری‌کنید. در بهترین حالت، تا زمانی که عضلات شما بقدر کافی قوی نشده‌است اشیاء سنگین بلندنکنید اما اگر در شرایطی قرارگرفتید که مجبور به این کار شدید بهتر است از کوله‌های دو بندی استفاده‌کنید چرا که در این نوع کوله‌ها سنگینی آن بطور مساوی بین دو شانه‌ها تقسیم‌می‌شود.

 

بطور منظم از ورزش‌های کششی استفاده‌کنید

از ورزش‌های کششی

تمامی افرادی که کل روز را پشت میز کامپیوتر مشغول به‌کار هستند باید هر نیم ساعت یکبار دست از کار‌کشیده و حرکات کششی انجام‌دهند. اگر می‌خواهید که با نحوه اصلاح‌کردن موقعیت‌های بد قراردادن گردن و اجتناب از آنها آشنا شوید باید بدانید که انجام این حرکات کششی بسیار حائز اهمیت است. بدین منظور می‌توانید از حرکات کششی ساده در پشت میزکار خود بهره‌ببرید. با انجام این کار، باعث آرام‌کردن عضلات و حذف خطر ابتلا به گودی یا جلو آمدن دوباره گردن می‌شوید. علاوه بر این، انجام این حرکات کششی به تمامی افرادی که وقت زیادی را صرف نشستن می‌کنند نیز توصیه‌می‌شود.

استفاده از بریس گردن

استفاده از بریس گردن

بریس گردن ابزاری ساده‌است که استفاده از آن برای افراد مبتلا به قوس‌ گردن فوق‌العاده مهم است. در واقع، بریس گردن، سر و گردن فرد را در موقعیت صحیحی ثابت‌نگه‌می‌دارد. با بستن بریس گردن، عضلات فرد با موقعیت صحیح خود را وفق‌می‌دهند. به مرور زمان، عضلات بقدری قوی‌می‌شوند که توانایی نگه‌داشتن سر و گردن در این موقعیت صحیح را بدست‌می‌آورند لذا با گذشت زمان دیگر نیاز به استفاده از بریس نخواهدبود. استفاده از بریس مخصوصا اگر زمان زیادی را به نشستن یا قراردادن بدن در وضعیتی غیرطبیعی صرف‌می‌کنید، بسیاری ضروری است. نمی‌توان مدت زمان لازم برای استفاده از بریس گردن را به همگان تعمیم‌ داد. این مدت زمان به سن، جنیست و اصرار فرد بر رفع این معضل دارد. معمولا طول این مدت زمان در افراد جوان کمتر از سایر افراد است. شایان ذکراست که با انجام منظم ورزش و رعایت نکات ذکرشده می‌توان زمان لازم برای رفع این مشکل را به حداقل‌رساند. فراموش‌نکنید که بعد از گذشت حداقل چندین هفته می‌توان شاهد نتایج استفاده از بریس بود. لازم است که بار دیگر ذکر شود که مدت زمان لازم برای ظاهرشدن نتایج استفاده از بریس گردن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

اصلاح جلوآمدگی سر به‌کمک کایروپراکترها

کایروپراکترها

کایروپراکترها در درمان مشکلات ترازکردن نخاع و حالت‌های نخاعی بهترین تاثیر را دارند. کار آنها تنظیم مفاصل خاص نخاع جهت توانبخشی حرکات طبیعی است. جهت تقویت و تاثیرگذاری بیشتر این تنظیمات و ترازکردنها باید در خانه از ورزشهای توانبخشی و کششی استفاده‌کرد که برخی از آنها عبارتند از:

 • ماساژ و کشش ساختار اسکلتی عضلانی پشت گردن در کاهش خشکی و اسپاسم ناشی از لودروز بسیار موثر است. اگر علت این وضعیت ناشی از خشکی ساختار عضلانی در قسمت قدامی گردن باشد در اینصورت بایستی آن قسمت را ماساژ داد.
 • استفاده از حرارت ملایم قبل از کشش بسیار تاثیرگذار است.
 • بیاد داشته‌باشید که از هر شیوه درمانی که استفاده‌می‌کنید همیشه احتیاطات لازم را رعایت‌کنید.

تذکر: باتوجه به میزان گودی گردن ناشی از هیپرکایفوزی ستون فقرات توراسیک (سندرم متقاطع فوقانی) باید قبل از هرگونه اقدامی در راستای تسکین این مشکل حتما الگوی ناکارآمد وضعیتی را در اولویت درمانی قرارداد.

رفع گودی گردن به کمک ورزش

مهمترین چیزی که باید به یاد داشته‌باشید این است که ممکن‌است برخی از افراد از گودی گردن تا مدتهای طولانی، برخی دیگر بصورت کوتاه‌مدت و برخی بصورتی کوتاه‌مدت و گاها درازمدت رنج‌‌ببرند.

 • به همین منظور، فرد باید تمریناتی را انجام‌دهد که به منظور متعادل‌کردن دوباره موضعیت گردن از طریق بازیابی اندازه و شکل طبیعی عضلات تجویزمی‌شوند.
 • نکته‌ مثبت این است که تمامی این ورزش‌ها در خانه و حتی محل کار قابل‌اجرا هستند. هرچند این ورزش ها کاملا ساده و آسان هستند اما باید بخاطرداشت که حتما بطور منظم انجام‌شوند. اگر از قوس گردن رنج‌می‌برید و ورزشهای مربوطه را شروع‌کرده‌اید و به‌محض اینکه شاهد بهبودی این قضیه‌ شدید و روند انجام این ورزش‌ها را قطع‌کردید و متوجه‌شدید که قوس گردن دوباره عودکرده‌است می‌توان نتیجه‌گرفت که امکان‌دارد که این مشکل یکبار دیگر نیز عودکند.
 • در اینگونه مواقع بهتر است که شدت گودی گردن را بررسی‌کنید. برای انجام این کار، آزمایش‌هایی را که در ابتدا ذکر‌کردیم را دوباره انجام‌دهید. برای اینکار می‌توانید بدن خود را به دیوار تکیه‌داده و سعی‌کنید در حالت طبیعی بایستید.
 • بعد از آنکه در کنار دیوار ایستادید، فاصله بین دیوار تا پشت گردن خود را اندازه‌‌گیری کنید. در زمان ورزش، باید هر یک هفته یا ماه این فاصله را اندازه بگیرید. این فاصله نشان‌می‌دهد که آیا پیشرفتی در کاهش این گودی داشته‌اید و یا نه.

ورزشهای زیادی برای درمان قوس گردن وجود دارد که در اینجا تنها به بخشی از آنها اشاره شده است:

تسکین عضلات اكسیپیتال

تسکین عضلات اكسیپیتال

عضلات اكسیپیتال در پایه گردن یعنی جایی که گردن و سر به‌هم می‌رسند، قراردارند. معمولا این عضلات تحت تنش زیادی هستند لذا نیازمند این هستند که بطور منظم آرام گیرند. آرام‌کردن این عضلات در رفع قوس گردن بسیار مهم است. برای آرام‌کردن این عضلات باید بر روی کف زمین درازکشیده و توپ کوچکی را زیر گردن خود قراردهید. برای این کار می‌توانید از توپ تنیس نیز استفاده‌کنید. گردن خود را به هر دو طرف تاب‌دهید و اینکار را بمدت ۵ دقیقه تکرارکنید. این ورزش را هر روز انجام‌دهید.

کشش گردن

کشش گردن

این حرکت اصلاحی ساده را در هرمکانی می‌توان انجام‌داد. برای انجام این‌کار تنها کافیست که یکی از دستان خود را روی چانه و دیگری را پشت‌سر خود بگذارید. اجازه‌دهید که کم‌کم وزن دستتان به‌آرامی به سرتان فشار آورده و آن را به سمت پایین بیارد. این حرکت باعث کش‌آمدن عضلات پشت‌سر می‌شود. سر خود را به مدت ۳۰ ثانیه در این موقعیت قراردهید.

کشش جانبی گردن

کشش جانبی گردن

این کشش اساسا همان ورزش اصلاحی است که قبلا ذکرشد. برای انجام این کشش در حالت ایستاده قراربگیرید سپس یکی از دستان خود را در یک سمت سر قرارداده  و آن را در بطرف شانه بکشید تا زمانی گوشتان شانه‌را لمس‌کند. به‌مدت 30 ثانیه سر خود را در این موقعیت نگه‌داشته و آن را  3 بار تکرارکنید. این حرکت را با هر دو سمت سر خود انجام‌دهید.

کشش عضلات پکتورال سینه

کشش عضلات پکتورال سینه

این عضلات در قسمت قفسه‌سینه قراردارند. کشش این عضلات تاثیر زیادی در رفع  قوس گردن دارد. برای دستیابی به بهترین نتایج می‌توانید از چارچوب در استفاده‌کنید. کف دستان خود را بر روی هر دو طرف در قراردهید و یکی از پاهایتان را یک قدم به عقب ببرید. آرنج خود را به اندازه 90 درجه خم کنید تا احساس کشش در این عضلات به‌ شما دست‌دهد. به‌مدت ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید.

فشار دادن تیغه شانه

فشار دادن تیغه شانه

این حرکت را می‌توان در پشت میز کار نیز انجام‌داد. به شکل ۹۰ درجه بر روی یک صندلی بنشینید و کمر خود را صاف‌نگه‌دارید. در این حالت تیغه شانه‌های خود را به‌ طرف هم فشار‌دهید بطوری که سعی‌کنید دو تیغه را به‌هم برسانید. به‌مدت ۳ ثانیه آن را نگه‌داشته و دوباره آن را تکرارکنید. در اوایل این حرکت را به تعداد کم تکرارکنید اما مدت نگه‌داشتن تیغه‌ها در این حالت را همان ۳ ثانیه نگه‌دارید. به‌تدریج تعداد دفعات انجام این کار را افزایش داده و تیغه‌های خود را به‌مدت ۱۰ ثانیه نگه‌دارید.

جمع‌کردن چانه

جمع‌کردن چانه

بصورت ایستاده سر خود را ۱۰ بار همانند تایید‌کردن بالا و پایین‌ببرید. این کار را ۳ الی ۴ بار انجام‌دهید. نکته‌ای که در انجام حرکت باید بیاد داشته‌باشید این است که چانه خود را به هنگام بالا و پایین‌آوردن سر در یک موقعیت ثابت نگه‌دارید.

سخن آخر

اکنون که نحوه اصلاح گودی گردن را فراگرفتید، می‌دانید که گودی گردن یک مشکل ساده‌ای است که به‌راحتی می‌توان آن را برطرف‌کرد اما لازم‌است که بدانید این مشکل ساده می‌تواند عوارض جانبی عظیم روی زندگی شما داشته‌باشد. لودوز گردن آزار‌دهنده و همراه با درد است، ضمنا از نظر زیبایی نیز مشکل‌ساز است. خوشبختانه، با تمرینات و شیوه صحیح زندگی می‌توان این مشکل را برطرف‌ساخت. سعی کنید به یاد داشته‌باشید که باید برای حل این مشکل مصمم باشید و تا زمانی که لازم‌باشد به تلاش‌کردن ادامه‌دهید. حل این مشکل در بعضی از افراد به زمان کمتری نیازدارید این درحالیست که در بعضی دیگر از افراد این زمان بیشتر است اما آنچه مهم است این است که همه افراد قادر به رفع این مشکل در طول زمان هستند