درمان آرتروز آرنج از طریق کاستن درد و بالا بردن توان حرکت مفصل

درمان-آرتروز-آرنج

مفصل آرنج کمتر از بسیاری از مفاصل دیگر بدن آسیب می‌بیند. شایع‌ترین آسیب‌های مفصل آرنج، شکستگی و دررفتگی آرنج است. خوشبختانه بیشتر آسیب‌های آرنج به هنگام صدمه نسبتا بهتر بهبود میابد. با این حال، تحمل آسیب آرنج می‌تواند به مشکلات بعدی در زندگی منجر شود. این برای هر گونه آسیب به مفاصل درست است، اما آرنج یکی از مفاصلی است که به طور ویژه در مورد مشکلاتی که در آینده در آن ایجاد می‌شود حساس است. آسیب اولیه می‌تواند شیوه کار مفصل را به اندازه‌ای تغییر دهد که باعث ایجاد ساییدگی بیشتر و پاره شدن سطوح مفصلی شود. با گذشت زمان، تخریب مفصل، باعث درد و مشکلاتی در ارتباط با فعالیت‌های روزمره می‌شود. این بیماری آرتروز نامیده می‌شود.

آرنج یک مفصل حیاتی در اندام فوقانی است. بدون آن، شما نمی‌توانید برخی از نیازهای اساسی خود را برآورده سازید، مانند غذا خوردن، مسواک زدن دندان‌های خود یا پوشیدن پیراهن. آرنج مفصلی است که به شما اجازه می‌دهد تا دست خود را به صورت خود برسانید یا برای برداشتن یک وسیله دست خود را به یک قفسه برسانید. بنابراین، هنگامی که این مفصل توسط آرتروز تحت تاثیر قرار می‌گیرد، می‌تواند یک مشکل بزرگ باشد. مراقبت‌های اولیه شدید در افراد مبتلا به آرتروز توصیه می‌شود. مداخلات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • استفاده از NSAIDS (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی)
  • استروئید‌های مشخص شده در دوزهای پایین تجویز می‌شود تا التهاب مفصل را کاهش دهد.
  • فیزیوتراپی و کار درمانی برای ایجاد یک برنامه کششی و تقویتی
  • آتل‌بندی و استفاده از بریس برای محافظت و استراحت مفاصل درگیر
  • جراحی ممکن است در موارد شدید به عنوان یک راه کار انتخاب شود.

دکتر حمید روشندل متخصص ارتوپد، با کمک روش‌های نوین پزشکی قادر به درمان و توانبخشی بیماران مبتلا به آرتروز آرنج می‌باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02166595897 و 02166595896   تماس حاصل نمایید.

چه قسمت‌هایی از آرنج تحت تاثیر قرار می‌گیرند؟


مفصل آرنج از سه استخوان تشکیل شده است: استخوان هومروس بالای بازو و استخوانهای اولنا و شعاعی ساعد.

اولنا و هومروس در آرنج به هم می‌رسند و یک لولا تشکیل می‌دهند. این لولا به بازو اجازه می‌دهد تا راست و خم شود. ماهیچه سه سر بزرگ در پشت بازو به نقطه انتهایی اولنا (سر آرنج) متصل می‌شود. هنگامی که عضله سه سر منقبض می‌شود، آرنج را راست می‌کند. ماهیچه دو سر در جلو بازو برای خم کردن آرنج منقبض می‌شود. اتصال استخوان شعاعی به اولنا و هومروس اجازه چرخش را به ساعد می‌دهد. انتهای بالایی استخوان شعاعی گرد است. این استخوان هنگام حرکت‌های چرخش دست و ساعد با کف دست رو به بالا (سوپیناسیونSupination ) و کف دست رو به پایین (پروناسیون Pronation)در خلاف جهت اولنا و هومروس می‌چرخد. در مفصل آرنج، انتهای استخوان‌ها با غضروف مفصلی پوشیده شده است. غضروف مفصلی یک ماده نرم و صاف است. وقتی که آرنج حرکت می‌کند، این ماده انتهای استخوان‌ها را از اصطکاک محافظت می‌کند. غضروف مفصلی به اندازه کافی نرم است که به عنوان یک جاذب شوک عمل کند. در عین حال آن را نیز به اندازه کافی سخت هست که اگر آسیب نبیند در طول عمر دوام داشته باشد.

علت ساییدگی مفصل آرنج چیست؟


آرتروز ناشی از تخریب فرسایشی غضروف آرنج است. تخریب فرسایشی سایشی است که در طول زمان اتفاقی می‌افتد.

کشیدگی، شکستگی یا آسیب

کشش یا شکستگی بد آرنج می‌تواند به غضروف مفصلی آسیب برساند. زمانی که فشار بیش از حد روی سطح غضروف قرار می‌گیرد، ممکن است غضروف کوفته شود. در برخی موارد، آرتروز ممکن است ایدوپاتی باشد، به این معنی که علت شناخته شده‌ای برای این بیماری وجود نداشته باشد، اما در اغلب موارد، آرتروز آرنج با استفاده بیش از حد از بازو یا آسیب قبلی مرتبط است. در زمان آسیب دیدگی، در صورتی که سطح غضروف به طور مستقیم آسیب ندیده باشد، ممکن است فرقی نکند. آسیب به غضروف اغلب تا چند ماه بعد نشان داده نمی‌شود. با این حال، در بعضی موارد آسیب وارد شده به غضروف با آسیب اولیه شدید همراه است. قطعات غضروف واقعا می‌تواند از استخوان خارج شود و این قطعات دوباره رشد نمی‌کنند. معمولا آنها باید با جراحی برداشته شوند در غیر این صورت آنها جلوی عملکرد مفصل را می‌گیرند. اگر قطعه‌ها برداشته نشوند، ممکن است در مفصل شناور شوند، و باعث می‌شود که مفصل را بگیرند. این ضایعات تحت عنوان loose bodies یا joint mice شناخته می‌شوند. این ضایعات می‌توانند علاوه بر ایجاد گرفتگی در مفصل، اگر در داخل مفصل باقی مانده باشند ممکن است باعث درد زیادی شوند و به سطوح مفصلی آسیب بیشتری برسانند. متاسفانه بدن انسان در تعمیر این سوراخ ها در سطح غضروف مفصلی به خوبی عمل نمی‌کنند. سوراخ‌ها با بافت اسکار پر می‌شوند. بافت اسکار مانند غضروف مفصلی نرم و قابل ارتجاع نیست به طوری که مکانیک مفصل آسیب می‌بیند. ضربه نباید به طور مستقیم به غضروف مفصلی آسیب برساند تا فرآیند سایش شروع شود. هرگونه آسیب به مفصل آرنج می‌تواند نحوه عملکرد مفصل را تغییر دهد و سپس چرخه سایش و پارگی روی مفصل آغاز می‌شود. به عنوان مثال، پس از یک شکستگی آرنج ممکن است قطعات استخوانی دقیقا ردیف نباشد. در صورتی که این مورد اتفاق بیافتد، این قطعات پس از بهبودی، در موقعیت کمی متفاوت قرار می‌گیرند، که فقط کمی می‌تواند نحوه عملکرد مفصل را تغییر دهد، اما برای تغییر سایش و پاره شدن غضروف کافیست.

دررفتگی

دررفتگی آرنج همچنین می تواند آسیب پایدار به مفصل آرنج را ایجاد کند. پس از اینکه رباط ها در یک جابجایی مجروح شده اند، مفصل آرنج ممکن است به صورت متفاوت حرکت کنند. این تغییر در حرکت باعث تغییر نیروهای غضروف مفصلی می‌شود. شبیه عملکرد یک ماشین، اگر یک مکانیزم خارج از تعادل باشد، بین قطعات متحرک می‌تواند اصطکاک بیشتری ایجاد کند و سریع‌تر از کار بیفتد. در طول سال‌ها، این عدم تعادل در مکانیک مفصلی می‌تواند به غضروف مفصلی آسیب برساند. از آنجا که غضروف مفصلی نمی‌تواند خود را به خوبی درمان کند، آسیب افزایش می‌یابد. در نهایت، مفصل دیگر نمی‌تواند آسیب را جبران کند و آرنج شروع به آسیب می‌کند.

تشکیل زایده استخوانی

آرتروز در آرنج فرایندی مشابه با آرتروز در ناحیه مفصل ران یا زانو است، با این حال، اغلب در آرنج، غضروف مفصلی با آسیب اولیه آسیب نمی‌بیند، در حالی که مفصل ران یا زانو اغلب آسیب می‌بیند. در آرنج، بزرگترین تغییرات پس از آسیب، ایجاد استئوفیت هیپرتروفی (زایده استخوانی) و ایجاد انقباض کپسول است. انقباض کپسولي به فرآيندی اشاره دارد که کپسول خشک و سفت می‌شود. کپسول دارای دو لایه است: پوشش فیبری که مفصل و یک پوشش داخلی را احاطه کرده است. لایه داخلی سینوویوم نامیده می‌شود. لایه سینوویال مایع روان کننده را داخل مفصل نگه می‌دارد. اگر این مایع خشک شود یا کپسول مفصلی منقبض شود، مکانیک مفصل آرنج تغییر کند، این به نوبه خود فشار بیشتری را به غضروف مفصلی وارد می‌کند و سریع‌تر آن را پاره می‌کند.

نشانه‌های آرتروز آرنج چیست؟


نشانه‌های-آرتروز-آرنج-چیست

درد آرنج و خشکی علائم اصلی آرتروز مفصل، از جمله آرنج است. در ابتدا، درد تنها با فعالیت ایجاد می‌شود. اغلب زمان درد هنگام انجام فعالیت کاهش می‌یابد، اما پس از استراحت برای چند دقیقه درد و سفتی افزایش می‌یابد. همانطور که وضعیت بدتر می‌شود، حتی هنگام استراحت احساس درد می‌کنید. درد ممکن است با خواب مقابله کند. ممکن است شما در اطراف آرنج خود تورم داشته باشید. مفصل آرنج شما ممکن است با مایع پر شده و احساس سفتی بخصوص پس از استفاده از آن داشته باشد. اگر آرتریت به مرحله‌ای رسیده باشد که تمام غضروف مفصلی از سطح مفصلی ساییده شده باشد، ممکن است صدای جیر جیر در هنگام حرکت دادن آرنج خود بشنوید. این صدا یا احساس جیر جیر crepitus نامیده می‌شود. آرتروز در نهایت روی حرکت آرنج تاثیر می‌گذارد. مفصل آرنج یکی از حساس‌ترین مفصل‌های بدن به آسیب است. این مفصل به سرعت سفت می‌شود و حرکت خود را از دست می‌دهد. اولین چیزی که مردم بیشتر متوجه می‌شوند این است که صاف کردن آرنج برایشان راحت نیست. پس از مدتی خم کردن آرنج نیز برای آنها دشوار است. از دست دادن حرکت منجر به ضعف و کاهش عملکرد می‌شود. حمل اشیاء سنگین در کنار بدن با آرنج راست به خصوص دشوار است.

چگونه پزشک آرتروز آرنج شما را تشخیص می‌دهد؟


پزشکان با کمک روش‌های زیر آرتروز آرنج تشخیص می‌دهند:

سابقه مشکل

تشخیص آرتروز آرنج با تاریخ گسترده‌ای از مشکل آغاز می‌شود. پزشک سوالاتی در مورد درد شما، از جمله اینکه دقیقا کدام فعالیت درد را ایجاد می‌کند، چه فعالیت‌هایی درد را تشدید می‌کند یا آن را تسکین می‌دهد، و اینکه چگونه درد شما بر فعالیت‌های روزانه شما تاثیر می‌گذارد، بپرسد. با توجه به اینکه آرتروز در طول مدت زمان طولانی ایجاد می‌شود، حتی ممکن است سوالاتی در مورد آسیب‌های قبلی که شما داشته‌اید و یا فعالیت‌های منظمی که مدت‌ها قبل در آن شرکت کرده‌اید، از شما پرسیده شود.

معاینه فیزیکی

پزشک پس از گرفتن تاریخچه کامل پزشکی، یک معاینه فیزیکی آرنج و احتمالا مفاصل دیگر اندام فوقانی شما را انجام می‌دهد. مهم است که پزشکان دقیقا مشخص کنند کجا و چه زمانی احساس درد می‌کنید. پزشک همچنین هرگونه گرفتگی مفصل هنگام هرگونه حرکت را احساس می‌کند. قطعات سست و رها شده غضروف و استخوان ممکن است باعث این گرفتگی شوند.

مطالعات تصویربرداری

به منظور کمک به تعیین اینکه آیا آرتروز مفصل آرنج وجود دارد، احتمالا باید تصویر برداری اشعه ایکس استاندارد انجام دهید. اگر پزشک به آرتروز مشکوک باشد، تصویر برداری اشعه ایکس معمولا بهترین راه برای دیدن مشکلی است که برای استخوان شما اتفاق افتاده است. تصویر برداری اشعه ایکس می‌تواند به مراقبت‌های بهداشتی شما کمک کند آسیب را ارزیابی می‌کند و پیگیری می‌کند که چگونه تغییرات مفصلی در طول زمان رخ می‌دهد. تصویر برداری اشعه ایکس همچنین می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا ببینید که چه تعداد اسپور‌های استخوانی در آن وجود دارد و اگر جسمی شل در مفصل وجود داشته باشد آنها می‌توانند مطلع شوند. اشعه X همچنین اندازه فضای مفصلی و مقدار غضروف مفصلی را نشان می‌دهد. یک سی‌ تی اسکن نیز ممکن است تجویز شود. سی‌تی اسکن‌ها می‌توانند ضایعات استخوانی که در اشعه X ساده ظاهر می‌شود را نشان دهند. سی‌تی اسکن یک نمای 3 بعدی را ارائه می‌دهد که اندازه و مکان هر نوع استخوانی که در حال حاضر وجود دارد را نشان می‌دهد. سی‌تی اسکن همچنین به جراح نشان می‌دهد که هر ضایعه استخوانی تا چه حد نزدیک عصب اولنار آرنج قرار دارد و اگر عمل جراحی برای حذف اسپور‌ها انجام شود، این این اطلاعات مهم است.

آزمایش خون

اگر هر گونه سوالی در مورد علت آرتروز شما وجود داشته باشد، پزشک شما ممکن است آزمایش خون انجام دهد. آزمایش خون می‌تواند بیماری‌های سیستمیک خاصی مانند آرتریت روماتوئید را نشان دهد.

چگونه می‌توان درد ناشی از آرتروز آرنج را کاهش داد؟


تقریبا در تمام موارد، پزشکان ابتدا درمان‌های غیر جراحی را امتحان می‌کنند. معمولا جراحی تا زمانی که کنترل علائم شما غیرممکن باشد، در نظر گرفته نمی‌شود.

استراحت

استراحت-برای-آرتروز-آرنج

استراحت مفصل می‌تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند، به خصوص اگر مفصل بسیار تحریک پذیر باشد. استراحت نسبی، یعنی که برخی فعالیت‌های تحریک کننده محدود است اما برخی دیگر مجاز هستند، ممکن است برای تسکین علائم کافی باشد. پزشک ممکن است پیشنهاد کند که شما از یک آتل آرنج مخصوص استفاده کنید تا آرنج را بی‌حرکت نگه داشته و از آن محافظت کنید. بستن آرنج نیز ممکن است تا حدی تسکین دهنده باشد. برخی از بیماران مبتلا به ساییدگی آرنج نیز از تسکین دهنده‌های موضعی استفاده می‌کنند. پزشک می‌تواند در مورد اینکه آیا استفاده از بریس، باند، پماد یا مالیدن در مورد فرد شما امکان پذیر است یا خیر، به شما توصیه کند.

دارو درمانی

دارو-درمانی-آرتروز-آرنج

پزشک شما ممکن است داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپیرین و ایبوپروفن را برای کمک به کنترل تورم و درد در درمان آرتروز آرنج، توصیه کند.

تزریق کورتون

کورتون-آرتروز-آرنج

تزریق کورتیزون به مفصل آرنج می‌تواند به طور موقت تسکین دهنده باشد. کورتیزون یک دارو ضد التهابی قوی است. این دارو می‌تواند به طور موثر درد و تورم را کاهش دهد. اثرات آن موقتا، معمولا چند هفته تا چند ماه باقی می‌ماند. کم خطر عفونت با هر تزریق به مفصل وجود دارد، و تزریق کورتیزون نیز استثنا نیست.

درمان و توانبخشی با فیزیوتراپی

درمان-و-توانبخشی-با-فیزیوتراپی

هدف اصلی فیزیوتراپی برای آرتروز مفصل آرنج شما این است که به شما کمک می‌کند درد خود را کنترل کنید، محدوده حرکات و قدرت آرنج خود را حفظ کنید و به شما آموزش می‌دهد که چگونه آرنج خود را بدون ایجاد آسیب بیشتر ورزش دهید.پزشک در ابتدا روی کاهش درد شما تمرکز خواهد کرد. درمانگر شما ممکن است از شرایطی نظیر گرما، یخ، اولتراسوند یا جریان الکتریکی استفاده کند تا به کاهش درد و یا تورمی که در اطراف آرنج شما و یا در هر گوشه ساعد، شانه یا دست شما وجود دارد، به شما کمک کند. درمانگر شما همچنین ممکن است به طور مستقیم از ماساژ در اطراف آرنج یا گردن، شانه، ساعد و مچ دست شما استفاده کند تا گردش خون بهبود یابد، درد را تسکین دهد و حرکت کامل اندام فوقانی شما را آسان‌تر کند. برای کمک به از بین بردن درد شما، ممکن است نیاز به تغییر یا محدود کردن آن دسته از فعالیت‌های خود داشته باشید که باعث تحریک آرنج می‌شود. دکتر شما به شما در مورد چگونگی انجام این کار کمک خواهد کرد.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت

تزریق-پلاسمای-غنی-از-پلاکت--آرتروز-ارنج

یک تکنیک جدید با نام پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) تبدیل به یک روش رایج برای درمان آرتروز آرنج شده است. این شامل گرفتن نمونه خون از بیمار می‌شود، که سپس برای افزایش تعداد پلاکت‌ها در مقایسه با سلول‌های دیگر در نمونه مورد آزمایش قرار می‌گیرد. سپس به ناحیه دردناک تزریق می‌شود و باعث تحریک بهبود در بافت‌های مجاور می‌شود.

ورزش

پزشک یک سری تمرینات کششی و تقویتی برای آرنج شما تجویز می‌کند. اگر در توانایی خود در هر کدام از محدوده‌های حرکتی خود (دامنه حرکتی) را برای خم کردن، راست کردن یا چرخش آرنج خود را از دست بدهید، پزشک این میزان را اندازه گیری می‌کند. پزشک همچنین نیروی شما در هر دو طرف را اندازه گیری می‌کند. اندازه گیری‌های دامنه حرکتی و قدرت دست به منظور پیگیری پیشرفت و اطمینان از اینکه عملکرد آرنج بیشتر کاهش نمی‌یابد، بسیار مفید است. بسته به پیشرفت آرتروز در آرنج شما، عدم کاهش دامنه حرکت یا قدرت ممکن است به عنوان بازتوانی بسیار موفق شناخته شود. به عبارت دیگر، گاهی تا زمانی که علائم شما، دامنه حرکت و قدرت دستتان در طول زمان بدتر نمی‌شوند، حتی اگر بهتر نشده باشند، توانبخشی را می‌توان موفقیت آمیز دانست.

تمرینات کششی

تمرینات-کششی--آرتروز-آرنج

چند تمرین کششی برای آرنج شما تجویز می‌شود. اگر میزان دامنه حرکتی آرنج را از دست داده‌اید، این ورزش‌ها برای کمک به دوباره شکل گرفتن این دامنه‌های حرکتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا اگر مقدار قابل توجهی از دامنه حرکتی را از دست داده باشید، دامنه حرکتی کامل برنمی‌گردد، اما اغلب پیشرفت‌هایی انجام می‌شود. اگر شما دامنه حرکتی‌ای را از دست نداده باشید، سپس حرکات کششی برای حفظ محدوده حرکتی شما و همچنین حفظ طول عضلاتی که مفصل آرنج شما را متصل می‌کنند استفاده می‌شود. عضلات منقبض شده می‌توانند به مفصل آسیب برسانند زیرا فشار داخل غضروف مفصلی را اضافه می‌کنند. در صورت نیاز، پزشک مفصل آرنج شما را حرکت می‌دهد. این تکنیک دستی، برای تشویق آرنج به حرکت در دامنه حرکتی معمولی خود استفاده می‌شود. در صورت وجود آرتروز، تحرک مفصل می‌تواند بسیار مفید باشد. گاهی اوقات به دست آوردن حتی درجاتی از دامنه حرکتی امکان استفاده راحت‌تر از آرنج را به شما می‌دهد و علائم شما را تسکین می‌دهد.

تمرینات قدرتی

تمرینات-قدرتی--آرتروز-آرنج

سپس پزشک بعضی از تمرینات قدرتی را برای آرنج شما تجویز می‌کند. با حفظ قدرت در عضلات اطراف آرنج شما، فشار بر روی مفصل آرنج به حداقل می‌رسد. قدرت در مچ دست شما و همچنین در قسمت مچ دست و شانه و تیغه شانه شما نیز برای اینکه آرنج به طور مطلوب عمل کند مهم است. تیغه شانه پیوند اندام فوقانی به دست‌ها است بنابراین قدرت و کنترل این ناحیه بسیار مهم است که قادر به تثبیت بازو باشد تا آرنج بتواند به خوبی کار کند. این ورزش، اگر چه با دست انجام می‌شود، عمدتا از ماهیچه‌های ساعد استفاده می‌کنند که به آرنج وصل می‌شوند و بنابراین بخش مهمی از برنامه توانبخشی شماست. هنگامی که قدرت گیرایی دست شما بهبود می‌یابد، فعالیت‌های روزمره مانند چرخاندن دستگیره‌های در یا هل دادن یا بلند کردن اجسام سنگین‌تر مانند کیسه‌های خرید آسان‌تر می‌شود و با درد کمتری همراه باشد، خوشحال خواهید شد. استفاده از وزنه‌های آزاد یا نوارهای الاستیک می‌تواند به منظور تمرین دادن عضلات پشت آرنج، شانه و مچ دست شما را به ورزش معمولی شما اضافه شوند.

جراحی

اگر درمان غیر جراحی موفق نباشد، یا اگر در طول زمان آرنج بدتر شود یا آسیب بیشتری به آن وارد شود، در نهایت ممکن است لازم باشد برخی از انواع درمان جراحی را مورد توجه قرار دهیم. برای درمان آرتروز پیشرفته آرنج، چندین عمل وجود دارد. جراح شما عوامل بسیاری را در تصمیم گیری برای انتخاب بهترین روش که برای شما مناسب است مد نظر قرار می‌دهد، از جمله شدت تخریب مفصل، سن شما، سطح فعالیت شما و نحوه استفاده از آرنج شما.